Итни случаи:  

Повикај доктор

Осумдесет отсто од мајките ги дојат своите новороденчиња, но само 25 отсто дојат исклучиво за шест месеци препорачани од Упатствата за исхрана на Соединетите држави, според Центрите за контрола и превенција на болести. Истражувањата покажаа дека многу фактори придонесуваат за овој пад на доењето, вклучувајќи ги и притисоците при вработување и недостатокот на социјална поддршка. Сепак, физичките проблеми со производството на доволно млеко се наведени како една од најчестите причини поради кои мајките престануваат да дојат пред да планираат. Една нова студија на истражувачите од Пен Стејт и Универзитетот во Синсинати покажа дека воспалението кај доилките со дебелина може да придонесе за ниско производство на млеко. Истражувачите откриле дека дебелината е фактор на ризик за недоволно производство на млеко кај доилките. Кај луѓето со дебелина, хроничното воспаление започнува во телесните масти и се шири преку циркулацијата до органите и системите низ телото, според истражувачкиот тим. Претходните истражувања покажаа дека воспалението може да ја наруши апсорпцијата на масните киселини од крвта во ткивата на телото.
Масните киселини се неопходни за создавање и пристап до енергијата потребна низ телото. Кај доилки, масните киселини служат како градбени блокови за мастите потребни за хранење на новороденчето кое расте. Истражувачите претпоставуваа дека воспалението може негативно да влијае на производството на млеко со спречување на апсорпција на масните киселини во млечните жлезди што произведуваат млеко.
За да ја тестира оваа хипотеза, Рејчел Вокер, постдокторски соработник по нутриционистички науки во Пен Стејт, предводеше тим од истражувачи кои анализираа дали воспалението го спречува навлегувањето на масни киселини. Истражувачите анализирале крв и млеко од студија спроведена во детската болница во Синсинати и Универзитетот во Синсинати.
Во првобитната студија, истражувачите регрутирале 23 мајки кои имале многу ниско производство на млеко и покрај честото празнење на градите (што е стандардна медицинска пракса за зголемување на производството на млеко), 20 мајки со умерено производство на млеко и 18 мајки кои доеле исклучиво и служеле како контролна група за студијата.
Во тековната студија, истражувачите ги анализираа профилите на масни киселини и воспалителни маркери и во крвта и во мајчиното млеко. Нивните резултати беа објавени во The Journal of Nutrition.
Во споредба со оние во групите со умерено производство на млеко и исклучиво доилки, мајките со многу ниско производство на млеко имале значително поголема дебелина и биолошки маркери на системско воспаление. Тие, исто така, имаа помали пропорции на масни киселини со долг ланец во мајчиното млеко и ја нарушија поврзаноста помеѓу крвта и млечните масни киселини. Млекото и масните киселини во крвта беа силно поврзани во контролите, но не и во групите за многу ниско или умерено производство на млеко.
„Науката постојано покажа дека постои силна врска помеѓу масните киселини што ги јадете и масните киселини во крвта“, рече Вокер. „Ако некој јаде многу лосос, ќе најдете повеќе Омега-3 во неговата крв. Ако некој друг јаде многу хамбургери, ќе најдете повеќе заситени масти во неговата крв.
„Нашата студија беше една од првите што испитуваше дали масните киселини во крвта се наоѓаат и во мајчиното млеко“, продолжи Вокер. „За жените кои исклучиво дојат, корелацијата беше многу висока; повеќето масни киселини кои се појавија во крвта беа присутни и во мајчиното млеко. Но, за жените кои имаа хронично воспаление и се бореа со производството на млеко, таа корелација речиси целосно исчезна. Ова е силен доказ дека масните киселини не можат да навлезат во млечната жлезда за жени со хронично воспаление“.
Со децении, истражувањата покажаа дека мајките со дебелина се изложени на зголемен ризик од скратено времетраење на доењето. Оваа студија дава индиции за механизмите кои можат да го одговорат овој резултат.
„Доењето има безброј придобивки и за мајката и за детето, вклучително и помал ризик од хронични болести за мајката и помал ризик од инфекции за бебето“, рече Алисон Гернанд, вонреден професор по нутриционистички науки во Пен Стејт, постдокторски ментор на Вокер и коавтор. на ова истражување.
„Ова истражување ни помага да разбереме што може да се случува кај мајките со статус на висока тежина и воспаление, што може да доведе до интервенции или третмани кои ќе им овозможат на повеќе мајки кои сакаат да дојат да го направат тоа“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview