Итни случаи:  

Повикај доктор

Децата изложени на шизофренија кај мајката имаат зголемен ризик за хронични здравствени состојби во детството, според студијата објавена во ноемвриското издание на Билтенот за шизофренија. Симон Н. хронични здравствени состојби во детството (Childhood-CC).
Истражувачите откриле дека 656 и 2.872 деца кои биле изложени и не изложени на шизофренија кај мајката, соодветно, развиле детство-CC (20,5 наспроти 17,1/1.000 човек-години). Соодветните стапки беа 3,3 наспроти 1,9/1.000 човек-години за ментално здравје Childhood-CC и 18,0 наспроти 15,7/1.000 човечка-години за нементално здравје Childhood-CC. Стапките на смртност од сите причини не се разликуваа значително (1,2 наспроти 0,8/1.000 лице-години). Од 1 година, ризикот бил поголем за децата чии мајки биле дијагностицирани со шизофренија пред бременоста наспроти оние кои биле дијагностицирани постнатално.
„Резултатите од тековната студија околу ризикот од хронични состојби кај постарите деца додаваат во литературата околу сложеноста на шизофренијата како болест и нејзините потенцијални импликации за здравјето на следната генерација“, пишуваат авторите.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview