Итни случаи:  

Повикај доктор

Хиспанците родени во Соединетите Американски Држави може да бидат изложени на поголем ризик за повеќе хронични болести отколку нивните врсници родени во други земји, сугерира новото истражување. Споредено со првата генерација шпанци родени на друго место, оние родени во САД покажале неповолен кардиометаболичен профил во крвта поврзан со дебелина, дијабетес, хронични бубрежни заболувања и астма, според наодите презентирани во четвртокот на Епидемиологија, превенција, начин на живот и кардиометаболизам на Американското здружение за срце. Здравствена конференција во Бостон. Наодите се сметаат за прелиминарни додека не се објават целосните резултати во рецензирани списанија.
Колку подолго живеат латиноамериканците родени во странство во САД, толку повеќе се склони кон развој на болести кои може да се поврзани со исхраната, начинот на живот и факторите на животната средина, рече коавторот на студијата Јанг Ли, истражувач на Медицинскиот колеџ Алберт Ајнштајн во Њу. Јорк Сити.
„Разликата во метаболичкиот статус меѓу Латиноамериканците родени во САД и Латиноамериканците кои не се родени во САД главно е поттикната од западнализираната храна“, рече Ли. „Во однос на индивидуалниот фактор на ризик, прво внимание треба да се посвети на промената на обрасците на храна.
Ли и неговите колеги од истражувањето ги анализирале метаболитите – нуспроизводите откако телото ги разградува супстанциите како што се аминокиселините и некои шеќери – од 7.119 учесници во Студијата за здравје во шпанска заедница/Студија на Латиноамериканците, најголемата и најрепрезентативна студија за брзорастечка популација со културни корени низ Латинска Америка и Карибите. Нешто повеќе од 62 милиони шпанци сочинуваат 18,7% од вкупното население на САД, според податоците од пописот во 2020 година.
Метаболичкиот профил зема предвид неколку мерливи фактори, како што е идентификацијата на биомаркерите во крвта и другите телесни течности, кои одразуваат колку некој е здрав, како и веројатноста дека може да се појават хронични состојби. Студијата вклучуваше шестгодишно следење помеѓу времето на собирање на крвта на учесниците и кога болеста се разви.
Студијата покажа дека Хиспанците родени во САД имале повисоки нивоа на метаболити поврзани со 22% поголем ризик од дијабетес; 16% поголем ризик од тешка дебелина; 15% поголем ризик од хронична бубрежна болест; и 42% поголем ризик од астма. Во меѓувреме, метаболитите повисоки кај шпанците родени во странство беа поврзани со помал ризик од овие болести.
Дијабетесот и дебелината се фактори кои придонесуваат за срцеви заболувања, водечка причина за смрт во САД. Повеќе од 40% од возрасните Хиспано се соочуваат со дебелина, според статистичкото ажурирање на АХА објавено во јануари. Скоро 12% од возрасните Хиспано биле дијагностицирани со дијабетес од 2019 година, покажуваат податоците на Центрите за контрола и превенција на болести.
„Она што е интересно за оваа област на работа е тоа што ни помага да разбереме како човечкото тело покажува промени во социјалната средина и промени во исхраната, промени во стресот, разлики во социјалните искуства меѓу луѓето кои престојуваат во нивните матични земји. наспроти оние кои се во САД и низ генерации“, рече д-р Моник Хименез, епидемиолог во болницата Бригам и Женска болница во Бостон и доцент на Медицинскиот факултет Харвард кој не беше вклучен во студијата.
Ли рече дека неговата студија ја зајакнува важноста на вклучување здрава растителна храна во шпанската исхрана за оптимално здравје. Претходните истражувања покажаа дека исхраната богата со цела растителна храна, како зеленчук, овошје и цели зрна, нуди многу придобивки.
„Она што луѓето го јадат е многу важно, а тоа е една од работите што знаеме дека може драматично да се промени врз основа на времето во Соединетите држави и зголемената потрошувачка на западна исхрана, како што е преработената храна“, рече Хименез.
Други истражувања покажуваат дека латино исхраната се влошува со миграцијата во САД, што доведува до лошо здравје. Сепак, нема убедливи докази за причините.
„Овој вид на работа нè доближува до разбирање како тие промени се отелотворени и водат до разлики во исходите на болеста“, рече Хименез.
И Ли и Хименез се согласуваат дека се потребни повеќе истражувања за целосно да се разберат причините за акултурацијата на исхраната кај шпанците. „Мислам дека е важно да се има малку повеќе нијанси околу тоа како е поврзано раѓањето на САД“, рече Хименез.
„Може да се замисли дека можеби ако сте тука навистина долго време, дека ако дојдете како возрасен, ќе имате различно влијание на истото време отколку кога ќе дојдете како дете“, рече таа.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview