Итни случаи:  

Повикај доктор

На бебињата родени предвреме кои вештачки се хранат може да им треба суплементација на железо како и на бебињата кои ги дојат, сугерира новото истражување. „Само затоа што бебето е на формула богата со железо, не треба да претпоставуваме дека сите негови потреби за железо се задоволени, бидејќи железото од формулата можеби нема да ја има истата апсорпција како железото од мајчиното млеко“, рече истражувачот Грејс Пауер. Таа е студентка по медицина на трета година на Универзитетот Далхаузи во Нова Шкотска, Канада.
„Овие наоди сугерираат дека можеби ќе треба да ги преиспитаме некои од упатствата за суплементација на железо“, рече таа во соопштението за вести од Американското здружение за хематологија.
Во моментов, Канадското педијатриско здружение препорачува суплементација на железо за недоносените бебиња кои се доени, но не и за оние кои се хранат со вештачко млеко бидејќи формулата содржи повеќе железо од мајчиното млеко. Американската академија за педијатрија не нуди препораки за суплементација на железо за предвремено родени бебиња.
За новата студија, истражувачите анализираа здравствени досиеја од 392 доенчиња родени пред 31-та недела од бременоста во Нова Шкотска од 2005 до 2018 година. Збирот на податоци се смета дека е репрезентативен за општата канадска популација.
Околу три четвртини од доенчињата во студијата биле исклучиво хранети со формула богата со железо. Другата четвртина биле делумно или исклучиво доени.
Истражувачите собраа податоци за практиките на хранење, внесот на железо од формулата и додатоците на железо, како и нивото на железо во крвта земени на возраст од 4 и 6 месеци, со возраста корегирана за недоносеност со одземање на бројот на недели пред раѓањето на секое бебе од вистинскиот. возраста.
Бебињата кои се хранеле исклучиво на вештачко хранење имале значително поголем дневен внес на железо од бебињата кои биле доени, покажаа наодите.
Сепак, повеќе од 36% од бебињата на вештачко хранење и нешто повеќе од 20% од доените бебиња имале недостаток на железо, според извештајот.
Ова сугерира дека поголем внес на железо од формулата не секогаш се претвора во повисоки резерви на железо во крвта.
Можно е компонентите на мајчиното млеко кои не се наоѓаат во формулата, како што се хормоните, да помогнат да се зголеми апсорпцијата на железо во крвотокот на бебето, сугерираат истражувачите.
Утврдено е дека конзумирањето мешавина од мајчино млеко и формула, наместо само формула, има заштита.
Бебињата на вештачко хранење кои се родени порано, помали или кои примиле трансфузија на крв биле изложени на поголем ризик од недостаток на железо од другите бебиња кои се хранеле со вештачко хранење, велат авторите на студијата.
„Не треба да претпоставуваме единствен пристап за сите за дополнување на железо“, нагласи Пауер.
Предвремено родените бебиња би можеле да имаат корист од поблиското следење, особено ако се хранат исклучиво со вештачко хранење, додаде таа.
„Доколку резервите на железо се проверат навреме и бебињата редовно се надополнуваат со железо по потреба, сепак можеме да спречиме недостаток на железо“, заклучува Пауер.
Внимателно следење е важно за да се обезбеди правилна рамнотежа, предупредија истражувачите, бидејќи имањето премногу железо исто така може да биде штетно.
Пауер требаше да ги претстави наодите во понеделник на годишниот состанок на Американското здружение за хематологија, во Њу Орлеанс. Истражувањата презентирани на медицински состаноци треба да се сметаат за прелиминарни додека не се објават во рецензирани списанија.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview