Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кристофер О’Донел
Застапниците на здравствената заштита алармираат за тоа како Флорида се справува со минатомесечниот крај на итниот Медикеид, за кој предупредуваат дека може да принуди илјадници деца кои ги исполнуваат условите да го изгубат медицинското покривање бидејќи нивните родители не знаат дека мора повторно да аплицираат во федералната програма.
Една од причините што не ја знаат, според застапниците, е тоа што официјалните лица на Флорида не направиле доволно за да допрат до семејствата и дека некои од нејзините пораки предизвикуваат конфузија. Некои застапници, исто така, прашуваат зошто Флорида не го користи федералното откажување што ќе обезбеди стабилно здравствено покривање за нивните најмлади и најсиромашни деца.
Орегон, Вашингтон, Ново Мексико и Минесота ја следат федералната одредба што би значело дека можат постојано да ги задржуваат децата под 6 години на Medicaid. И во Мичиген, гувернерот Гретчен Витмер издаде извршна наредба за сите државни оддели да работат заедно за да ги задржат жителите или на Medicaid или да најдат алтернативно покривање.
Џоан Алкер, извршен директор на Центарот за деца и семејства на Универзитетот Џорџтаун, рече дека Флорида треба да го следи примерот на тие држави и исто така треба да распореди повеќе ресурси за да се осигура дека и онака високата стапка на неосигурени деца нема дополнително да се зголеми. Повеќе од 7% од децата во државата немале осигурување од 2021 година, повисоко од сите, освен девет држави, според анализата на центарот.
„Уделот на луѓе кои губат покриеност од процедурални причини или бирократија е сличен на другите држави со слаби резултати со една голема разлика – загубите на покриеност во Флорида веројатно влијаат на многу повеќе деца и знаеме дека тие деца веројатно сè уште ќе ги исполнуваат условите. рече Алкер. „Тоа значи дека децата го губат пристапот до превентивна нега и важни прегледи во време кое е критично за нивниот здрав развој“.
Кризата што се наѕира доаѓа откако федералната влада им наложи на државите да ги прекинат напорите за проверка на подобноста на Medicaid за време на пандемијата. Но, кога вонредната состојба во јавното здравство беше прогласена за завршена на 11 мај, на државите им беше дадена една година да се „одмотаат“ или да се вратат во нормална работа на Медикеид. За Флорида, тоа значи преглед на подобноста на повеќе од 5 милиони семејства со повеќе од 1 милион што се очекува да бидат отстранети од програмата што обезбедува здравствено осигурување за најсиромашните во нацијата.
Околу 250.000 жители на Флорида веќе се прекинати со програмата во текот на првите четири недели од процесот. Огромното мнозинство – повеќе од 205.000 – го загубија здравственото осигурување бидејќи не одговорија на барањата од државата за информации.
Таа висока стапка на прекини на процедурата беше црвено знаменце за коалиција од повеќе од 50 здравствени групи, вклучително и Американското здружение за рак за акција за рак, Американското здружение на белите дробови во Флорида и поглавјето на Американската академија за педијатрија на Флорида, кое стравува дека Теренските напори не допираат до доволно семејства.
На 23 мај, коалицијата испрати писмо до гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, во кое повикува на запирање на процесот на ревизија на Флорида. Од крајот на април, Одделот за деца и семејства на Флорида сè уште имаше повеќе од 4 милиони приматели на Medicaid за преглед.
„Ние сме длабоко загрижени за оние со сериозни, акутни и хронични состојби кои ќе продолжат да го губат пристапот до нивните животоспасувачки третмани во ова време, заедно со луѓето кои ризикуваат значителен медицински долг, па дури и банкрот, како резултат на загуба на покриеност. “, се наведува во писмото.
Одделот за деца и семејства на Флорида, државната агенција задолжена за справување со прегледот на примателите, го бранеше своето постапување со процесот и напорите за опфат.
Претставниците на одделот рекоа дека користат агресивен текст и е-пошта, како додаток на традиционалната пошта за да ги информираат семејствата дека мора да ги ажурираат деталите за контакт и приходи. Известувањата за обновување се испраќаат и во пликови означени со видлива жолта лента.
Програмата за достапност на државата вклучува известувања генерирани од системот, пошта, е-пошта, текстуални пораки, телефонски повици и социјални медиуми, рече портпаролот Мелори Мекманус. Според објавениот план на државата, индивидуалните фокусирани пораки ќе бидат на англиски, шпански или хаитски креолски јазик, како што е соодветно.
„Само откако Одделот ќе ги исцрпи сите напори за воспоставување контакт, примачот ќе биде отпишан“, рече Мекманус во е-пошта. Семејствата кои губат покриеност, но сè уште ги исполнуваат условите, имаат рок од 90 дена да аплицираат за да бидат вратени, рече таа.
Житеничката на Плант Сити, Лиз Адамс, рече дека дознала дека нејзините деца биле отстранети од Медикеид кога се јавила на клиника на 1 мај за да го потврди состанокот на нејзиниот 7-годишен син Брајан Њуман за биопсија следниот ден.
Момчето е во ремисија од леукемија и оди на ревматолог за имунолошки нарушувања.
Во моментот кога таа го направи телефонскиот повик, немаше известување од државата дека нејзините деца губат покриеност, рече Адамс. Писмо во плик со жолта лента во кое ѝ кажува за прекинот на нејзините деца од Медикеид конечно пристигна минатата недела, рече таа.
„Искрено, тоа беше трошење на тежината“, рече таа. „Тоа беше како да ми падна срцето.
Вработените обучени за наоѓање медицинско покритие за семејствата во Фондацијата Family Healthcare можеа да ги натераат нејзините две деца да се запишат во Флорида Healthy Kids, државна програма за здравствено осигурување.
Во планот на Флорида се наведува дека оние кои ќе го изгубат покривањето ќе бидат упатени на алтернативи, вклучително и Флорида KidCare, програма за здравствено осигурување спонзорирана од владата и федерално субвенционирани здравствени центри кои лекуваат пациенти со ниски приходи. Округот Хилсборо, исто така, води програма за здравствена заштита за жителите со ниски приходи, финансирана преку данок на промет.
Локалните непрофитни организации кои им помагаат на семејствата да најдат осигурување преку планови создадени преку Законот за пристапна нега, ја сменија брзината за да им помогнат на семејствата да дознаат дали сè уште имаат покриеност со Medicaid, рече Џоди Реј, извршен директор на Флорида за покривање деца и семејства, програма базирана на Универзитетот во Јужна Флорида.
Реј рече дека нејзините вработени ѝ кажале дека семејствата се збунети од некои пораки на државата.
Едно писмо испратено од државата му кажува на примачот дека нивната апликација за Medicaid била одобрена. Меѓутоа, во следниот пасус, се вели: „Ја прегледавме вашата подобност за Medicaid и утврдивме дека повеќе не ги исполнувате условите за покривање на Medicaid“.
Реј истакна дека може да потрае до три часа за да се дојде до некого на државната телефонска линија за помош.
Употребата на електронските медиуми од страна на државата за нејзино опфат може да ги пропушти примачите во руралните делови на државата каде што има ограничен пристап до широкопојасен интернет и Wi-Fi, рече Реј.
Таа, исто така, се запраша дали државата го следи нејзиниот план, во кој се наведува дека прво ќе се фокусира на прегледување на луѓето кои повеќе не ги исполнуваат условите и оние кои не ги користеле услугите на Medicaid. Нејзината група упати повици за помош од бремени жени и родители на болни деца кои изгубиле покриеност.
Најмногу ја алармира високата стапка на раскинати семејства од процедурални причини. Во многу случаи, дури и кога родителите повеќе не се квалификуваат за Medicaid, нивните деца сè уште би можеле да го сторат тоа, рече Реј.
„Постои голема веројатност што вклучува многу луѓе кои ги исполнуваат условите, а не требаше да ја изгубат покриеноста“, рече таа. „Тоа е она што навистина загрижува“.
2023 Тампа Беј Тајмс. Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview