Итни случаи:  

Повикај доктор

Огромниот недостиг на педијатриски болнички кревети што ја измачува нацијата оваа есен е нуспроизвод на финансиските одлуки донесени од болниците во изминатата деценија, бидејќи тие ги затворија детските одделенија, кои често работат во црвено, и го проширија бројот на достапни кревети за попрофитабилни намени, како замена на зглобови и нега на рак. За да се справат со поплавата на млади пациенти заболени од големата конвергенција на непријатни бубачки – особено респираторниот синцицијален вирус, грип и коронавирус – медицинските центри на национално ниво распоредија тријажни шатори, ги одложија редовните операции и ги сместуваа критично болните деца надвор од одделението.
Главен фактор за недостигот на кревети е долгогодишниот тренд меѓу болниците на елиминирање на педијатриските одделенија, кои имаат тенденција да бидат помалку профитабилни од единиците за возрасни, рече Марк Витеча, извршен директор на Здружението на детска болница. Болниците ги оптимизираат приходите настојувајќи да ги задржат своите кревети 100% полни – и исполнети со пациенти чии услови бараат дарежливи надоместоци за осигурување.
„Тоа навистина има врска со долари“, рече д-р Скот Кругман, потпретседател за педијатрија во детската болница Херман и Волтер Самуелсон во Синај во Балтимор. „Болниците се потпираат на процедури со голем обем и високи надоместоци од добри плаќачи за да заработат пари. Нема поттик болниците да обезбедуваат услуги за губење пари“.
Бројот на педијатриски болнички единици во болниците падна за 19% од 2008 до 2018 година, според студијата објавена во 2021 година во списанието Педијатрија. Само оваа година, болниците ги затворија педијатриските одделенија во Бостон и Спрингфилд, Масачусетс; Ричмонд, Вирџинија; и Тулса, Оклахома.
Тековниот пораст на опасните респираторни заболувања кај децата е уште еден пример за тоа како СОВИД-19 го промени системот за здравствена заштита. Заклучувањата и изолацијата што ги одбележаа првите години од пандемијата ги оставија децата во голема мера изложени – и сè уште ранливи – на други вируси освен КОВИД веќе две зими, а лекарите сега во суштина лекуваат повеќегодишни респираторни заболувања.
Пандемијата, исто така, ги забрза промените во индустријата за здравствена заштита што оставија многу заедници со помалку болнички кревети достапни за децата кои се акутно болни, заедно со помалку лекари и медицински сестри кои ќе се грижат за нив.
Кога единиците за интензивна нега беа преплавени со постари пациенти со КОВИД во 2020 година, некои болници почнаа да користат детски кревети за лекување на возрасни. Многу од тие педијатриски кревети не се обновени, рече д-р Даниел Рауч, претседател на Комитетот за болничка нега на Американската академија за педијатрија.
Покрај тоа, немилосрдното темпо на пандемијата поттикна повеќе од 230.000 даватели на здравствени услуги – вклучувајќи лекари, медицински сестри и лекарски асистенти – да се откажат. Пред пандемијата, околу 10% од медицинските сестри ги напуштаат своите работни места секоја година; стапката се зголеми на околу 20%, рече Витеча. Тој проценува дека педијатриските болници не можат да одржуваат дури 10% од своите кревети поради недостиг на кадар.
„Едноставно нема доволно простор за сите деца на кои им требаат кревети“, рече д-р Меган Рани, која работи во неколку одделенија за итни случаи во Провиденс, Род Ајленд, вклучувајќи ја и детската болница Хасбро. Бројот на деца кои бараат итна помош во последните недели беше за 25% поголем од претходниот рекорд на болницата.
„Имаме лекари кои чистат кревети за да можеме побрзо да ги сместиме децата во нив“, рече Рани, заменик-декан на Факултетот за јавно здравје на Универзитетот Браун.
Нема големи пари во лекувањето на децата. Околу 40% од децата во САД се покриени со Medicaid, заедничка федерално-државна програма за пациенти со ниски приходи и лица со попреченост. Основните стапки на Medicaid обично се повеќе од 20% под оние што ги плаќа Medicare, владината програма за осигурување за постари возрасни лица, и се уште пониски во споредба со приватното осигурување. Додека специјалната грижа за низа вообичаени процедури за возрасни, од замена на колено и колк до операции на срце и третмани за рак, генерира голем профит за медицинските центри, болниците се жалат дека обично губат пари од стационарната педијатриска нега.
Кога детската болница Тафтс затвори 41 педијатриски кревет ова лето, болничките службеници ги уверија жителите дека младите пациенти можат да добијат нега во блиската детска болница во Бостон. Сега, Boston Children’s одложува некои изборни операции за да направи простор за децата кои се акутно болни.
Рауч истакна дека детските болници, кои се специјализирани за лекување на ретки и сериозни состојби како што се педијатриски карцином, цистична фиброза и срцеви мани, едноставно не се дизајнирани да се справат со овосезонскиот напад на деца акутно болни со респираторни бубачки.
Дури и пред есенскиот вирусен трифект, педијатриските единици се трудеа да апсорбираат зголемен број млади луѓе во акутна ментална вознемиреност. Изобилуваат приказни за деца во ментални кризи кои со недели се затворени во одделенијата за итни случаи додека чекаат да бидат префрлени во педијатриска психијатриска единица. Во добар ден, рече Рани, 20% од креветите за педијатриска итна помош во детската болница Хасбро се зафатени од деца кои имаат проблеми со менталното здравје.
Во надеж дека ќе додаде педијатриски капацитет, Американската академија за педијатрија се приклучи на Здружението на детските болници минатиот месец во повикувањето на Белата куќа да прогласи национална вонредна состојба поради детските респираторни инфекции и да обезбеди дополнителни ресурси за да помогне во покривањето на трошоците за нега. Администрацијата на Бајден рече дека флексибилните болнички системи и даватели на услуги им биле дадени за време на пандемијата да заобиколат одредени барања за персонал, исто така се однесуваат на РСВ и грип.
Детската болница Доернбехер на Универзитетот за здравје и наука во Орегон се префрли на „кризни стандарди за нега“, овозможувајќи им на медицинските сестри на интензивна нега да лекуваат повеќе пациенти отколку што обично им се доделуваат. Болниците во Атланта, Питсбург и Аурора, Колорадо, во меѓувреме, прибегнаа кон лекување на млади пациенти во преплавени шатори на паркинзи.
Д-р Алекс Кон, педијатриски лекар за критична нега во Медицинскиот центар на заедницата во Мисула, Монтана, рече дека давателите на услуги таму направиле планови да се грижат за постарите деца во единицата за интензивна нега за возрасни и да ги пренасочат амбулантите во други установи кога е потребно. Со само три педијатриски ИЦУ во државата, тоа значи дека младите пациенти може да се превезуваат до Сиетл или Спокејн, Вашингтон или Ајдахо.
Холис Лилард го однела својот 1-годишен син Калдер во армиска болница во Северна Вирџинија минатиот месец, откако доживеал неколкудневна треска, кашлање и тешко дишење. Тие поминаа седум мачни часа во собата за итни случаи пред болницата да најде отворен кревет и да ги пренесе со брза помош во Националниот воено медицински центар Волтер Рид во Мериленд.
Со соодветна терапија и инструкции за домашна нега, Калдеровиот вирус лесно се лекуваше: тој се опорави откако му беше даден кислород и се лекуваше со стероиди, кои се борат против воспалението и албутерол, кој се спротивставува на бронхоспазмите. Тој беше отпуштен следниот ден.
Иако хоспитализациите за РСВ паѓаат, стапките остануваат далеку над нормата за овој период од годината. И болниците можеби нема да добијат големо олеснување.
Луѓето можат да бидат заразени со РСВ повеќе од еднаш годишно, а Кругман се грижи за повторното оживување во месеците што доаѓаат. Поради коронавирусот, кој се натпреварува со другите вируси, „вообичаениот сезонски модел на вируси излезе низ прозорецот“, рече тој.
Како и РСВ, грипот пристигна рано оваа сезона. И двата вируса обично го достигнуваат врвот околу јануари. Три видови на грип циркулираат и предизвикале околу 8,7 милиони болести, 78.000 хоспитализирани и 4.500 смртни случаи, според Центрите за контрола и превенција на болести.
Кругман се сомнева дека здравствената индустрија ќе научи какви било брзи лекции од сегашната криза. „Доколку не дојде до радикална промена во начинот на кој плаќаме за педијатриска болничка нега“, рече Кругман, „недостигот на кревети само ќе се влошува“.
2022 Kaiser Health News. Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview