Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Сју Бензули, Р.Н
Од првата насмевка до првиот чекор до првиот училишен ден, децата поминуваат низ извонредна трансформација на патот кон зрелоста.
Овде, експертите ги истражуваат петте развојни фази, од детството до зрелоста, и подлабоко ги разгледуваат развојните пресвртници стекнати на тој пат. Разбирањето на развојните пресвртници на секоја фаза може да помогне да се создаде средина што го поддржува нивниот раст.
Развојот на детето се однесува на тоа како детето расте и се менува со текот на времето.
Клиниката во Кливленд ги дефинира петте развојни фази:
Развојните пресвртници се дефинирани во четири различни области: физички, когнитивен, јазичен и социјално-емоционален развој.
Клиниката Кливленд ги дефинира овие четири области како што следува:
Нема две слични деца и тие ќе се развиваат со свое темпо. Ако сте загрижени дека вашето дете не достигнува важни пресвртници, соодветно е да го контактирате вашиот педијатар или специјалист за рана интервенција.
Во една неодамнешна статија на StatPearls за развојните пресвртници, експертите ја забележаа важноста на упатувањата за какви било развојни проблеми: „Упатувањето до програмите за рана интервенција што е можно порано е вредно за да се обезбедат попозитивни резултати. Овие програми не само што обезбедуваат целосни проценки, туку ги поврзуваат семејствата со потребните услуги, обезбедете им координатори за услуги и социјални работници кои можат да им помогнат на семејствата со прашања како превоз, посети во домот, советување, осигурување“.
Според Центрите за контрола и превенција на болести на САД, следниве се соодветни пресвртници.
Ова е време на брз раст и промени за детето. Од насмевка до превртување до гугање и џагор, тие секојдневно се менуваат. Развојните пресвртници кои обично се исполнуваат до 18 месеци вклучуваат:
Толку многу промени се случуваат во текот на овие години на формирање. Тие можат сами да се облекуваат, да одат по скалите и да започнат разговор. Развојните пресвртници кои обично се среќаваат до 3-годишна возраст вклучуваат:
До 5-годишна возраст, тие можат да почнат да водат разговор. Други пресвртници вклучуваат:
Детската болница во округот Оринџ (CHOC) дава детали за некои развојни пресвртници за децата на училишна возраст. Пријателствата и активностите стануваат централни за нивниот развој во овој момент. Други пресвртници вклучуваат:
CHOC ја опишува адолесценцијата, каде пубертетот се јавува заедно со социјалниот и емоционалниот раст, и овие пресвртници:
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview