Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Rutgers University
Училишните медицински сестри прават многу повеќе отколку да ги завојат изгребаните колена и да ги мерат температурите. Студијата на Рутгерс, објавена во списанието Pediatric Nursing, сугерира дека тие исто така можат да играат клучна улога во намалувањето на дебелината кај децата.
Елејн Елиот, училишна медицинска сестра во Њуарк, се здружи со Шерил Холи и покојната Сали Портер, професори на Факултетот за медицински сестри на Универзитетот Рутгерс, за да тестираат семејно-центрирана, училишна интервенција користејќи родители и наставници како пример за здрава исхрана и други однесувања.
„Важна причина за успехот на оваа програма беше довербата што медицинските сестри ја имаат со родителите и наставниците“, рече Елиот, која ја доби својата диплома за доктор по медицинска сестра од Рутгерс во 2019 година. „Развив блиски односи со заедницата што само училишна медицинска сестра може да има“.
Родителите и наставниците од јавна предучилишна установа во Њуарк со високи стапки на дебелина беа поканети да учествуваат во програмата. Триесет и седум родители, наставници и помошници во училницата кои претставуваа 37 деца на возраст од 3 до 5 години, учествуваа во студијата, која вклучуваше неделни 45-минутни сесии во текот на четири недели.
Направен според моделот на слична програма во Мејн наречена Ајде да одиме! вклучете се во најмногу два часа време на екранот; вежбајте најмалку еден час физичка активност; и консумирајте нула слатки пијалоци секој ден. За втората недела од програмата, од учесниците се очекуваше да го имплементираат она што го научиле со ангажирање на децата дома и во училницата. Елиот, училишната медицинска сестра, беше достапен лично и онлајн за да обезбеди дополнителна поддршка.
Врз основа на податоците пред и по анкетата, потрошувачката на овошје и зеленчук кај децата се зголемила од просечно една до пет порции дневно. Бројот на денови кога децата делеле вечера и појадок со своето семејство нагло се зголемил од просечни два на пет дена во неделата. Покрај тоа, децата престанаа да јадат храна за носење во просек два дена во неделата.
Исто така, имаше пад од два часа во времето што децата го поминуваа гледајќи телевизија или играјќи видео игри – од нешто повеќе од три и пол часа во просек до еден и пол часа по интервенцијата.
Наодите беа значително подобри од која било претходна студија моделирана по програмата на Мејн, рече Холи. Истражувачите ги припишуваат резултатите на присуството на училишна медицинска сестра која ја води програмата и се става на располагање да одговара на прашања.
„Значајните резултати добиени, кои не се забележани во други студии со помош на програмата Ајде да одиме!, се претпоставува дека се резултат на наставата и координацијата на програмата од некој запознаен со околината и децата и нивните семејства (училишната медицинска сестра која живее во областа),“ напишаа истражувачите. „Училишната медицинска сестра користеше речник на лаик и примери за храна базирани на култура врз основа на ресурсите достапни на заедницата за да покаже како да се постигнат здравствените цели и покрај какви било социо-економски ограничувања.
И покрај улогата што ја играат училишните медицински сестри во воспоставувањето здрави навики, многу училишта го намалуваат бројот на медицински сестри. Во 2017 година, четвртина од училиштата во земјата немале медицинска сестра, покажуваат податоците на Националната асоцијација на училишни медицински сестри. Пандемијата COVID-19 веројатно ги влоши овие недостатоци, рече Холи.
Административниот код во Њу Џерси (6A:13A-4.5) бара една медицинска сестра на 300 ученици од предучилишна возраст. Сепак, во некои заедници, медицинските сестри – дури и оние со значително искуство во раното детство – се прераспределуваат во поголеми основни училишта и средни училишта за да се пополнат празнините. Идните истражувања треба да погледнат дали овие промени негативно влијаат на здравјето на децата од предучилишна возраст, рече Елиот.
Повеќе информации:
Родителите и наставниците како модели за здраво однесување кај децата од предучилишна возраст, www.pediatricnursing.net/issue … 23mayjun/abstr4.html
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview