Итни случаи:  

Повикај доктор

Колку порано бебињата почнуваат да вкусуваат мали примероци од цврста храна, толку порано јадат повеќе храна и престануваат да дојат. Ова го покажува новото истражување на Универзитетот во Упсала и Универзитетот Софијахеммет, во кое учествувале мајки на 1.251 новороденче од цела Шведска. Речиси половина од доенчињата добиле дегустација на возраст од четири месеци. „Постоечкото истражување не ја поддржува идејата дека воведувањето на раните дегустации има здравствени придобивки за детето или мајката“, вели Ева-Лота Фанкквист, виш предавач и акушерка, еден од истражувачите зад написот. „Од друга страна, знаеме дека доењето има многу здравствени придобивки и за детето и за мајката. На пример, детето е заштитено од инфекции додека дои, а и мајката и детето имаат намален ризик од кардиоваскуларни заболувања.
Од 2011 година, Шведската национална агенција за храна ги советува родителите дека можат да воведат мали дегустации за доенчиња од четири месеци. Спротивно на тоа, Светската здравствена организација (СЗО) препорачува доење исклучиво шест месеци и продолжување на доењето најмалку две години или подолго.
Овие препораки се однесуваат на сите земји во светот, вклучително и Шведска, а една од причините е што научно е потврдено дека доењето има големо позитивно влијание и врз здравјето на жените и на децата. Мајчиното млеко содржи супстанции кои го штитат детето од инфекции како пневмонија и инфекции на уринарниот тракт за време на доењето. Мајчиното млеко исто така го намалува ризикот детето да биде погодено од кардиоваскуларни болести, дебелина и дијабетес подоцна во животот.
Жените кои дојат имаат помал ризик да бидат погодени од кардиоваскуларни болести, рак на јајници, рак на дојка и дијабетес тип 2.
Новата студија направена од истражувачите од Универзитетот во Упсала и Универзитетот Софијахеммет, објавена во списанието International Breastfeeding Journal, опфати 1.251 новороденче од цела Шведска и нивните мајки. Кога мајките одговарале на прашањата за храната на детето во текот на првата година од животот со пополнување прашалници, се покажало дека околу половина од децата во студијата, 48 отсто, добиле дегустација веќе во четвртиот месец.
Колку порано бебињата почнувале со ситни дегустации, толку порано јаделе поголеми количини цврста храна. Ова пак доведе до порано прекинување на доењето и пократко времетраење на доењето кај овие деца.
Претходните студии покажаа дека скоро сите жени велат дека сакаат да го дојат своето дете. Спротивните совети од СЗО и Шведската национална агенција за храна, како и препораките непотврдени со докази, како што се малите дегустации, им отежнуваат на мајките кои сакаат да дојат да најдат поддршка за тоа, а само 10 проценти од децата во Шведска се целосно доени шест месеци.
Обединетите нации (ОН) наведуваат дека доењето гарантира дека детето може безбедно да се храни во случај на војна или кризи, како што е прекин на снабдувањето со енергија или недостаток на храна за бебиња. Претходните истражувања покажуваат дека повеќе женски животи отколку животи на доенчиња би биле спасени во западните земји со следење на препораката за целосно доење за шест месеци.
„Поради оваа причина, од витално значење е јавните власти во Шведска да имаат препораки кои го промовираат доењето и се во согласност со препораките на СЗО. Во спротивно, ризикот е мајките да престанат да дојат порано и дека и мајката и детето ќе бидат подобри. ризик од негативни здравствени последици“, вели Фанкквист.
Повеќе информации:
Џени Стерн и други, Поврзаноста помеѓу раното воведување на мали дегустации на цврста храна и времетраењето на доењето, Меѓународен весник за доење (2023). DOI: 10.1186/s13006-023-00544-6
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview