Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Боб Јирка, Медицински Xpress
Тим од научници за храна, инженери и специјалисти за животна средина на Универзитетот во Небраска-Линколн откри дека голем број на микропластични честички се ослободуваат од пластичните кесички за бебиња кога се загреваат во микробранова печка. Студијата е објавена во списанието Environmental Science & Technology.
Во текот на изминатите неколку години, научниците ширум светот открија дека пластиката се распаѓа на ситни честички кои ја загадуваат животната средина. Микропластиката е пронајдена во растенијата и во телата на животните и луѓето. Во овој нов напор, истражувачите забележаа дека многу храна за бебиња сега се спакувани во мали, пластични кесички кои можат удобно да се загреваат во микробранова печка. Некои дури се продаваат како органски, што значи дека се поздрави од другите намирници. Членовите на тимот истражуваа што се случува со пластиката кога се загрева во микробранова печка. Тие купиле производи за детска храна во микробранова печка и ги донеле во нивната лабораторија на тестирање.
За да се обезбеди тестирање на пластиката наместо храната внатре, тимот ја отстрани храната и ги изми контејнерите. Тие потоа наполнија некои од нив со наночиста дејонизирана вода за да се симулира водена храна, а други со 3% ACS оцетна киселина за да се симулира кисела храна. Тие ги загревале садовите во микробранова печка различно време, а потоа ги отстранувале и ги тестирале за да видат колку честички од пластика се нашле во симулираната храна. Тимот, исто така, тестираше за да види колку пластика се ослободува пред загревањето кога производите се чуваат долго време во фрижидер.
Откриле дека количеството на микропластика драматично варира, но сите примероци содржат големи количества пластика. Еден контејнер, на пример, кој симулирал храна во фрижидер шест месеци, ослободил приближно 580.000 битови микропластика, со големина од 1 до 14 микрометри. Истиот сад потоа испуштил уште 4 милиони честички кога се загревал во микробранова печка.
Повеќе информации:
Кази Албаб Хусаин и сор., Оценување на ослободувањето на микропластика и нанопластика од пластични контејнери и торбички за храна за повеќекратна употреба: импликации за здравјето на луѓето, еколошка наука и технологија (2023). DOI: 10.1021/acs.est.3c01942

© 2023 Science X Network.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview