Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Шерил Плацман Вајнсток
Ејми Квик постојано патувала во соби за итни случаи, болници, здравствени установи за однесување и психијатриски затворања за кризи на менталното здравје – вклучително и самоубиствени мисли – од својата 11 година.
40-годишниот жител на Ле Марс, Ајова, има биполарни и опсесивно-компулсивни нарушувања. „Некои од посетите беа корисни, а некои не“, рече таа. „Тоа беше како да влегуваш и излегуваш и едноставно ништо поинаку не се случува.
Потоа слушнала за Рондас Куќата, рурална програма за одмор од врсници која била отворена на другата страна на државата во 2018 година, преку познаници во нејзината заедница.
Тој објект, и десетици други слични на него, основани на национално ниво во текот на изминатите 20 години, нуди краткорочна, домашна, негувачка средина за луѓе кои доживуваат ментална здравствена криза, но не им треба итна медицинска помош. На одмор, пациентите се третираат како гости, велат заговорниците, и можат да се чувствуваат слушнати и да го задржат своето достоинство без да мора да се откажат од облеката и другите предмети.
За време на нејзиниот еднонеделен престој во куќата на Ронда, која основачот и извршен директор Тод Ноак ја нарече „објект за ноќевање со појадок за емоционална неволја“, Квик направи многу откритија, работејќи на својата самодоверба и стекнувајќи подобри вештини за справување. Да не ја најдеше програмата, таа рече: „Мислам дека немаше да излезам од 2020 година“.
Професионалци за јавно здравје велат дека установите за одмор може потенцијално да играат голема улога во справувањето со националната криза за ментално здравје која драматично се забрза за време на пандемијата COVID-19, особено кога станува збор за превенција од самоубиства.
„Тоа е навистина важен дел од поголемата загатка за тоа како да се подобри здравствената заштита и да се намали ризикот од самоубиства, бидејќи има „сообраќаен метеж“ во превенцијата од самоубиства“, рече Џејн Пирсон, претседател на Националниот институт за ментално здравје за истражување на конзорциумот за самоубиства.
Одморите се потпираат на обучени врсници за да обезбедат грижа и често им служат на пациентите кои инаку би можеле да посетуваат преоптоварени ЕР, психијатриски институции и терапевти. Денес има 42 програми за одмор засновани на заедницата распространети низ 14 држави, вклучувајќи ги и новите отворени неодамна во Такома, Вашингтон и Гранд Рапидс, Мичиген. Повеќето се непрофитни организации управувани од крпеница на државни упатства и тие се финансирани од мешавина на локални, државни и федерални грантови.
Експертите велат дека програмите пополнуваат празнина, иако има малку тврди податоци за нивната ефикасност. Паоло дел Векио, директор на Канцеларијата за закрепнување при федералната администрација за злоупотреба на супстанции и услуги за ментално здравје, рече дека одморите од колеги се докажале како „модел на грижа заснован на докази“, со позитивни ефекти, вклучувајќи намалени хоспитализации и зголемен ангажман со услуги за поддршка на заедницата.
Студијата од 2015 година објавена на интернет во списанието Psychiatric Services покажа дека луѓето кои барале одмор имаат 70% помала веројатност да користат болнички услуги за итни случаи отколку корисниците кои не се одмараат.
Сепак, вели Дел Векио, потребни се повеќе истражувања за да се анализира како функционираат програмите и да се решат проблемите. SAMHSA спроведува анализа на трошоците и придобивките на програмите за одмор што официјалните лица се надеваат дека ќе ги објават ова лето.
Пирсон рече дека би сакала да види повеќе истражувања за тоа кој користи одмени, како се рекламираат, причините на клиентите да ги бараат и дали го исполнуваат она што го ветуваат.
Одморот може да биде особено важен во рурална Америка, каде што самоубиствата се зголемија за 46% од 2000 до 2020 година, во споредба со 27,3% во урбаните области, според Центрите за контрола и превенција на болести. Жителите на руралните средини, исто така, имаат 1½ пати повеќе од стапките на посети на ЕР за самоповредување како жителите на урбаните средини.
Дел Векио се надева дека поголемата свест може да помогне да се донесе ветувачкиот пристап за одмор во државите со највисоки стапки на самоубиства, вклучувајќи ги Вајоминг, Монтана, Алјаска и Ново Мексико.
Куќата на Ронда, во Девит, Ајова, обезбеди грижа за 392 луѓе во последните пет години, а неодамна се пресели во трикатна куќа со пет спални соби со две бањи. Врсните специјалисти во Ајова мора да поминат 40 часа обука плус шест часа етички советување, а потоа да работат 500 часа за да се квалификуваат да полагаат државен тест за сертификација.
За Квик, куќата на Ронда беше спасител за време на бруталната 2020 година. Пандемијата ја изолираше од нејзиниот систем за поддршка, нејзиниот зет почина, нејзиниот долгогодишен партнер се исели, а нејзината мајка имаше операција на отворено срце.
„Имаше голем хаос. Избувнаа многу семејни тепачки. Тогаш полетав – спакував торба и заминав на одмор“, рече Квик. „Немаше никаде поблиску да се оди.
Таа возела шест часа од нејзиниот дом до куќата на Ронда, каде што нашла 24-часовна помош што „едноставно не можете да ја добиете од собата за итни случаи или болницата“.
За разлика од традиционалните вработени во болницата, врсниците се достапни да разговараат со гостите секогаш кога им се потребни, што Квик го ценеше бидејќи таа има „многу паника и вознемиреност во текот на ноќта и тоа е страшно“. Исто така, ѝ беше лесно и утешно да разговара со врсниците со „животно искуство“ или искуство од прва рака со предизвиците за менталното здравје.
Да им се дозволи на луѓето да посегнат по помош без да бидат осудувани е клучна карактеристика на моделот на одмена, рече Пол Фајфер, психијатар од медицинскиот центар на Универзитетот во Мичиген. Тој предупреди на прописите што ќе ги направат повеќе како болници, истакнувајќи дека многу луѓе во неволја избегнуваат да добијат помош затоа што се плашат да бидат затворени во психијатриска установа.
Квик рече дека научила многу за време на нејзиниот престој во куќата на Ронда. „Отсекогаш мислев дека сум козависен. Научив дека ми требаат само јас и моите кучиња. Научив велнес алатки и дека можам да бидам силна, снаодлива и издржлива“, рече таа. Таа опиша дека е посвесна за нејзините предизвикувачи и рече дека има „повеќе рутини за да помогне во хигиената на спиењето“.
Кога Квик замина, персоналот за одмор ја поврза со ресурсите на заедницата блиску до нејзиниот дом, во близина на границата со Небраска. Тие, исто така, ја охрабриле да се јави ако ѝ треба повторно помош и и рекле дека може да се врати на уште еден престој по 60 дена – давајќи и време да се справи со нејзините предизвици и во меѓувреме ослободувајќи простор за другите.
„Одморот од врсници функционира 8 од 10 пати“, рече Ноак, извршен директор. „Некои луѓе мора да заминат за да добијат друго ниво на нега, но ништо никогаш не е совршено“.
Просечниот трошок за престој во куќата на Ронда е 428 долари на ден – многу помалку од илјадниците долари што вообичаено чини еден престој во болница. Одморот на Ноак не наплаќа осигурување, туку ги покрива трошоците со државни и регионални договори, како и со донации, како и многу други одмори.
Некои одмори добиваат финансирање на Medicaid. Како што расте овој вид грижа, повеќе држави ќе го истражуваат Медикеид и други извори на финансирање, рече дел Векио.
Пред неколку недели Квик се обесхрабри по одбивањето на работа. Таа размислуваше да се врати во куќата на Ронда, но рече дека го канализирала она што го научила таму за време на нејзиниот престој.
„Можев да ги искористам моите вештини за справување за да го пребродам тоа“, рече таа.
2023 KFF Health News.
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview