Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
За новороденчињата со многу мала родилна тежина (VLBW), усвојувањето на рутинска употреба на пробиотици е поврзано со намалување на инциденцата на некротизирачки ентероколитис (NEC), но не и кај сепса или смрт, според студијата објавена на интернет на 12 мај во JAMA. Форум на Хит.
Лејла Ага, д-р, од Медицинскиот факултет Харвард во Бостон, и колегите ги процениле промените во употребата на пробиотиците кај новороденчињата со VLBW во кохортната студија во која биле вклучени 307.905 новороденчиња со VLBW во 807 болници во САД.
Истражувачите откриле дека од 2012 до 2019 година, стапката на пробиотски третман на новороденчиња со VLBW се зголемила од 4,1 на 12,6 проценти. До 2019 година, 16,5 проценти од одделенијата за неонатална интензивна нега (NICU) усвоија пробиотици; 76,3 проценти од новороденчињата со VLBW добиле пробиотици при посвојување на NICU до 2019 година. Усвојувањето на пробиотици не беше поврзано со намалување на сепсата или смртноста.
„Поврзаноста на усвојувањето на пробиотиците со NEC, сепсата и морталитетот беа помали отколку што би било предвидено врз основа на доказите од клиничките испитувања“, пишуваат авторите. „Овие наоди ја истакнуваат важноста од следење на ефикасноста на пробиотиците додека тие се дифузираат во неонаталната пракса надвор од поставувањето на клиничките испитувања“.
Еден автор откри финансиски врски со софтверска компанија.
Повеќе информации:
Лејла Ага и други, Здружение на болничко усвојување на пробиотици со резултати кај новороденчиња со многу мала родилна тежина, JAMA Health Forum (2023). DOI: 10.1001/jamahealthforum.2023.0960

Метју М. Дејвис, Приоритизирање на истражувањето за намалување на смртноста кај доенчињата и пошироката популација на САД, JAMA Health Forum (2023). DOI: 10.1001/jamahealthforum.2023.0166
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview