Итни случаи:  

Повикај доктор

Упатството за клиничка пракса (CPG) на Американската академија за педијатрија (AAP) за управување со добро изгледни, фебрилни доенчиња може да помогне во откривање на инвазивни бактериски инфекции (IBI) без употреба на Ц-реактивен протеин (CRP) и прокалцитонин (PCT) со висока чувствителност, но ниска специфичност, според студијата објавена на интернет на 9 декември во Педијатрија. Нгујен, М.Д., од Кајзер Перманенте Северна Калифорнија во Роузвил, и колегите спроведоа ретроспективна кохортна студија на доенчиња на возраст од 8 до 60 дена кои се јавуваа во одделенијата за итни случаи помеѓу 2010 и 2019 година со температури ≥38 Целзиусови степени кои ги исполнуваа критериумите за вклучување на АП КПГ. Доенчињата биле подложени на комплетна крвна слика, хемокултура и анализа на урината.
Истражувачите идентификувале 57 бактериемија и девет случаи на бактериски менингитис кај 1.433 подобни доенчиња (4,0 и 0,6 проценти, соодветно). Три бебиња (5 проценти) со ИБИ беа погрешно идентификувани користејќи апсолутен број на неутрофили >5.200/mm3 и температура >38,5 степени Целзиусови како воспалителни маркери. За секоја возрасна група, чувствителноста и специфичностите за откривање на доенчиња со ИБИ беа 100 и 0 проценти, соодветно, за 8 до 21 ден; 88,9 и 40,4 проценти, соодветно, за 22 до 28 дена; и 93,3 и 32,1 отсто, соодветно, за 29 до 60 дена. За доенчиња на возраст од 8 до 21, 22 до 28 и 29 до 60 дена, инвазивните интервенции беа препорачани за 100, 58 до 100 и 0 до 69 проценти, соодветно.
„Во споредба со некои други протоколи кои не користат CRP и PCT, AAP CPG може да препорача поинвазивни интервенции додека открива IBI со слична чувствителност“, пишуваат авторите. „Понатамошни студии може да ги информираат најдобрите практики за намалување на непотребните интервенции.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview