Итни случаи:  

Повикај доктор

Кога ги посетувам пријателите или семејството кои имаат и домашни растенија и мали деца, ме споредуваат со „тетка Бони“ од рекламата на Geico „Aunt Infestation“. Во него, млад пар кој штотуку се вселил во нов дом се жали дека има штетници — не мравки, туку препотентни „тетки“. Како оној кој прогласува дека зачините во нивниот фрижидер се „Истечени! Истечен!
Ги посочувам домашните растенија кои треба да се чуваат подалеку од устата на децата. И не ми пречи да ги нарушам надежите на пријателите за џунгла во затворен простор достојна за Инстаграм, ако тоа значи потенцијално спречување на штета.
„Просечно добиваме 33.000 повици годишно од луѓе чии деца ставаат различни растенија во устата“, рече Кејтлин Браун, клинички управен директор на американските центри за отрови во Арлингтон, Вирџинија. „Првенствено малите деца кои ползат наоколу се во неволја со растенијата за домаќинство бидејќи ја истражуваат нивната околина и ставаат сè во уста.
Повеќето случајни изложувања не се сериозни, рече таа, „но во некои случаи иритирачкиот ефект станува доволно силен за да влијае на дишењето, а исто така некои растенија може да предизвикаат изгореници на кожата или очите“.
Неодамна, забележав прекрасна, зрела Дифенбахија во кујната на домот на братучед. Таа рече дека нејзиниот син, кој штотуку почнал да ползи, покажал интерес за неговото зеленило.
Така, ми падна да и кажам дека растението го добило своето заедничко име, неми трска, од архаичниот термин за неми. Џвакањето на дел од неговото стебло може да остави некого привремено, но болно без зборови, бидејќи кристалите на калциум оксалат во него може да предизвикаат отекување на грлото и устата. Изложеноста на неговиот сок може да доведе до иритација на носот, очите и кожата.
Каладиум, цвет фламинго (Anthurium), швајцарско растение сирење (Monstera), мирен крин (Spathiphyllum), растението ZZ (Zamioculcas zamiifolia), филодендрон и потос (Epipremnum) исто така содржат оксалатни кристали. Последните две се лозарски растенија, кои бараат поголема будност бидејќи можат да растат надолу од она што се сметаше за безбедно, недостапно место.
Амарилис и неговите роднини, вклучувајќи ги и кливијата и нарцисот, содржат ликорин, токсичен алкалоид кој може да предизвика различни степени на абдоминална болка, дијареа, гадење и повраќање.
Ако се сомневате дека вашето дете грицкало стебло, лист, цвет, корен или сијалица, јавете се во националниот центар за контрола на отрови (1-800-222-1222) за упатства. „Секогаш е најдобро да се јавиме за да можеме да советуваме за какви симптоми да внимаваме или да им помогнеме да одлучат дали треба да одат во болница“, рече Браун.
Научете ги децата да не ставаат делови од растенија кои не се хранат во устата. Едуцирајте се, исто така, со истражување дали вашите растенија се безбедни за растење околу децата. Научете ги нивните ботанички имиња за да можете да ги дадете на специјалист за отрови или медицински персонал во случај на инцидент. Чувајте ја ознаката за растението при рака или напишете го името на секое растение под саксијата за брза референца.
Не се сите домашни растенија проблематични, се разбира. Растенијата од пајакот (Chlorophytum comosum) не само што се нетоксични, туку се меѓу најплодните и најлесните растенија во затворен простор за одгледување.
Африкански темјанушки (Saintpaulia), бостонски папрат (Nephrolepis exaltata), божиќен кактус (Schlumberera), восочни растенија (Hoya), салонски палми (Chamaedorea elegans), растенија за радијатори (Peperomia), растенија за молитва (Maranta leuconeura) и солзи на бебиња (Soleioliir) се други безбедни опции. Така се и кулинарски билки.
Сепак, иако нетоксичните растенија веројатно нема да ве разболат сериозно, тие не се наменети за јадење и може да предизвикаат иритација на желудникот и други непријатни симптоми.
Започнете го вашето истражување за потенцијалните ризици на PoisonHelp.org или на веб-страницата на вашиот локален центар за контрола на отрови. И згреши на страната на претпазливост; ќе ја направиш тетка Бони горда.
© 2023 Асошиетед прес. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview