Итни случаи:  

Повикај доктор

Можете да го отстраните терминот „трипледемик“ од вашиот речник – засега. Како што респираторните вируси се зголемија кон крајот на ноември, здравствените власти се подготвуваа за, како што ја нарекоа, „тројна демија“ на случаи на РСВ, грип и COVID-19 што доведе до широко распространета инфекција, предизвикувајќи поплава од пациенти во болниците и доведувајќи до долгочасовно чекање.
Тој зимски наплив претставуваше врв на респираторниот вирус, а експертите велат дека случаите сега се намалуваат. На национално ниво, неделата што завршува на 14 јануари забележа 72.119 вкупни респираторни случаи, што е намалување од 235.850 во неделата на 3 декември, кога случаите го достигнаа врвот.
Контролните табли за COVID-19 покажаа благ пораст на инфекциите и хоспитализациите во ноември и декември, во исто време кога грипот и РСВ се зголемуваа, а пациентите ги посетуваа болниците со респираторни поплаки. Прелиминарните податоци за јануари покажуваат дека смртните случаи поврзани со COVID се намалени.
„Во изминатите месец или два, видовме прилично постојан пад на бројот на деца позитивни на различни вируси“, рече д-р Рејмонд Питети, шеф на педијатриската итна медицина во детската болница во Медицинскиот центар на Универзитетот во Питсбург. Податоците од Центрите за контрола и превенција на болести покажуваат дека, на национално ниво, доенчињата и децата на училишна возраст биле тешко погодени од овој пик на респираторниот вирус, особено грипот и РСВ.
„Успеавме да управуваме со обемот на ЕР со додавање ресурси“, како што е персоналот на единиците за интензивна нега и препорачување на пациентите со благи симптоми на грип и РСВ наместо тоа да ги посетат своите даватели на примарна нега, рече тој. „Падот на RSV во заедницата ни помогна неверојатно.
Д-р Дон Вајтинг, главен медицински службеник за здравствената мрежа Алегени, рече дека многу од случаите на COVID-19 фатени во болниците на неговата мрежа се резултат на „секундарни дијагнози“, каде што пациентите се пријавуваат за други причини како операција или дијабетес и тестот е позитивен. за вирусот. „Тие не се нужно симптоматски“, рече тој. „Луѓето се изненадени.
Ова може делумно да се припише на варијантите на омикрон кои предизвикуваат генерално поблаги инфекции, иако неодамнешните истражувања покажуваат дека сè уште постои ризик од развој на долг-COVID.
Грипот пристигна на почетокот на оваа сезона со повисоки случаи од нормалното, хоспитализирани и смртни случаи. Некои здравствени службеници се подготвуваат за втор бран – како што е типично, бидејќи двата главни соеви на грип, инфлуенца А и Б, го достигнуваат врвот во различни периоди.
„Очекувам сезона на грип Б некаде во следниот месец“, рече Питети. „Но, нема начин да се предвиди како ќе изгледа шилото.
Александар Сандерман, епидемиолог за заразни болести на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Питсбург и доцент по заразни болести со д-р. во епидемиологијата, рече дека вториот бран на грип е можен, но не е загарантиран: Раниот врв на грип со повеќе случаи на грип од претходните години можеби заштити од тоа.
„Тешко е да се каже што ќе се случи“, рече тој. „Но, ние ќе продолжиме да го следиме тоа“. Сандерман рече дека ќе продолжат да ги набљудуваат трендовите за да ги дадат најдобрите препораки.
Овие препораки во моментов вклучуваат голем дел од вообичаеното: да останете дома ако се чувствувате лошо, да ги миете рацете, да се вакцинирате и да се маскирате на преполни места, ако сакате.
„Ако сакате да бидете во преполна средина со многу луѓе, секако е разумно да се маскирате“, рече Вајтинг.
Светската здравствена организација, во последното ажурирање на прашања и одговори на 13 јануари, изјави дека луѓето во јавноста треба да носат маска „кога се во преполна, затворена или слабо вентилирана област (на пр. не можете да одржувате растојание)“ или „Ако имате било какви сомнежи во врска со квалитетот на вентилацијата“. Дополнително, луѓето кои се со намален имунитет треба да ги носат, како и луѓето кои живеат на места со мал внес на вакцини.
Новиот извештај на ЦДЦ, кој ги истражува причините за невакцинирање, покажа дека многу луѓе едноставно не знаеле дека бивалентниот засилувач е достапен или дека се подобни. Бивалентниот засилувач обезбедува заштита од појавни омикронски подваријанти и тешки болести. Според Управата за храна и лекови, бивалентен засилувач Moderna е достапен:
Бивалентен засилувач на Pfizer е достапен:
Питети увери дека „вакцината е неверојатно безбедна, без разлика што читате на социјалните мрежи“.
И ако користите домашен антиген тест за да откриете можна инфекција со COVID-19, Сандерман советуваше дека негативниот тест може да значи дека сè уште не е позитивен. Антигенските тестови не се толку чувствителни како PCR тестовите и бараат поголемо вирусно оптоварување за да се открие присуството на вирусот. Исто така, можно е благите симптоми да се одраз на различен вирус: како грип или РСВ.
(в) 2023 година The Pittsburgh Post-Gazette Дистрибуиран од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview