Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Давењето не е секогаш придружено со стереотипно лачење и викање за помош.
Тоа може да се случи секаде каде што има вода, вклучувајќи потоци, езера, водни паркови, кади, па дури и тоалети.
Исто така, често може да се спречи, според експерт од Пен Стејт Хелт, кој понуди совети за родителите со почетокот на сезоната на рекреација на вода.
„Детето може да се удави во помалку од 2 инчи вода“, рече Џен Лау, менаџер на Програмата за превенција на педијатриска траума и повреди во детската болница Пен Стејт во Херши, Пес.
Околу две третини од давењата кај доенчињата се случуваат во када, истакна Лау. Тие секогаш треба да бидат надгледувани и на дофат на раката додека се капат.
„Видовме случаи каде што најкратките одвлекувања доведоа до трагедија“, рече Лау во соопштението за вестите од здравствениот систем.
Родителите треба да ги научат своите мали деца дека водата може да биде опасна, како автомобилите, бидејќи понекогаш родителите можеби не се свесни дека постои ризик, како на пример со малото рибник на соседот.
„Објаснете им: „Знаете како не ја поминувате улицата без возрасен? Не треба да влегувате во или близу вода без возрасен“, рече Лау.
Направете им на децата удобно со вештините за вода рано. Американската академија за педијатрија препорачува да се започне со часови по пливање на возраст од 1 до 4 години, во зависност од тоа кога детето е подготвено за развој.
„Целта е малите деца да се чувствуваат удобно во водата“, рече Лау, „и да почнат да ги градат своите вештини за подготвеност за пливање“.
Базените се подобри од отворени води за млади или неискусни пливачи, советуваше Лау.
„Океаните, потоците или езерата може да имаат нерамни површини, непредвидливи длабочини, бранови и струи што го прават пливањето многу попредизвикувачки“, рече таа.
Лау, исто така, препорачува да одредите некој да ги гледа децата секогаш кога се околу вода. Не се потпирајте на лекции или уреди за флотација.
„Родителите можеби имаат лажно чувство на сигурност дека ги има сите овие мајки и татковци наоколу, па се чувствуваат како сите да ги гледаат децата“, рече таа. „Но, кога сите гледаат, никој не е. Трагично, видовме како расеан родител пропушти дека нивното дете е во неволја и се дави на само неколку метри подалеку“.
Децата брзо се дават, рече Лау, често кога се вертикално во водата со наведната глава наназад.
Родителите треба да ги гледаат своите деца дури и кога има спасител на должност.
„Спасувачот е таму и ги гледа децата на сите“, рече Лау. „Грижете се за вашите за дополнителна безбедност“.
Облечете го вашето дете во костими за капење со светли бои, како портокалова или жолта, препорача Лау. Не избирајте сина или зелена, која ќе се вклопи во водата и ќе ги направи децата тешко да се забележат.
Направете ги областите на базенот отпорни на деца со ограда која е четиристрана и одвоена од куќата и дворот.
Не оставајте играчки во областа на базенот кога ќе заврши времето за пливање. Тие можат да бидат примамливи. Исцедете ги малите базени и ставете ги подалеку од дофат на мали деца кога не се во употреба.
Не користете опашки од сирена во водата.
„Секако, изгледа забавно“, рече Лау. „Но, не е најдобрата идеја да го ставите вашето дете во базен со врзани нозе и без начин да стои. Овие опашки од сирена во голема мера ја ограничуваат нивната подвижност во водата и можат да бидат навистина опасни“.
Научете CPR за да бидете подготвени во случај на итност.
Знаењето како да се реанимира дете може да биде разлика помеѓу скоро давење и смрт.
„Секој родител треба да знае како и кога да прави CPR за да може веднаш да дејствува додека не пристигне помошта, наместо да чекаат службите за итни случаи да стигнат таму“, рече Лау.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има повеќе за безбедноста на водата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview