Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Медицинскиот центар Ирвинг на Универзитетот Колумбија
Трчање, скокање, лежење на сонце, чекање во автомобил: Начините да се загреете кога времето е топло се бесконечни. Кога деновите се студени, со нетрпение го очекуваме летото, но чувството на топлина може да биде премногу за вашето здравје, особено ако сте пред пубертет. Во 2022 година, 33 деца во САД починаа од топлотен удар.
„Топлинскиот удар е сериозна медицинска состојба. Децата ја чувствуваат топлината и влажноста побрзо и посилно од возрасните и потешко се ладат“, вели педијатарот од Колумбија, м-р Кони Костакос.
Најзагрозени се доенчињата и малите деца, делумно затоа што не можат да се грижат за себе. Но, и постарите деца се подложни.
„Не е црно-бело. Годините не се единствениот фактор“, вели Костакос. Лековите, тежината и другите здравствени состојби може да го зголемат ризикот. Високата влажност може исто така. „Колку е поголема влажноста, толку помалку се потите и ослободувате топлина. Влажноста е исцрпувачка“.
Една мајка му се обрати на Костакос затоа што нејзината ќерка трчаше спринтови на многу топол и влажен ден на спортски тренинг, се чувствуваше многу топло на допир и се жалеше на главоболка, вртоглавица, повраќање и дијареа.
„Ако симптомите како овие не исчезнат во рок од 30 минути, тоа е причина за загриженост и патување до одделот за итни случаи“, вели Костакос. „Внимавајте и на менталните промени, како што се конфузија, нејасен говор и невообичаено однесување. Ова се сериозни предупредувачки знаци дека нешто не е во ред“.
Еве што треба да знаат сите што познаваат деца.
Топлотниот удар е медицински итен случај што се случува кога некој не може да одржи нормална телесна температура и телото создава или апсорбира повеќе топлина отколку што може да ослободи. Основната телесна температура се зголемува на повеќе од 104 степени целзиусови. Топлотниот удар може да доведе до смрт.
На топлотниот удар може да му претходи топлотна исцрпеност, но може да се случи и поненадејно. Знаците варираат од личност до личност.
Општи знаци на топлотен удар вклучуваат:
Температурата на телото на детето се зголемува три до пет пати побрзо од онаа на возрасен. Во споредба со возрасните, децата имаат поголема површина во однос на нивната маса и затоа побрзо ја апсорбираат топлината. Децата, исто така, ја губат топлината побавно поради помалку развиениот механизам на потење и помалиот волумен на крв во споредба со возрасните.
Забелешка: Постарите возрасни лица може да доживеат топлотен удар на ист начин како малите деца.
Топлотниот удар може да се случи во секоја топла или влажна средина, како што е паркиран автомобил, на јавен превоз, на плажи, на базени или во апартмани без климатизација.
Најдобро е да вежбате и да трчате пред 10 часот и по 14 часот. Избегнувањето на најтоплиот дел од денот го минимизира ризикот.
Топлотниот удар е тешка медицинска итна состојба која бара итна помош. Јавете се на 911 за итна медицинска помош.
Додека чекате да пристигнат медицинските професионалци:
Да. Децата може да се прегреат ако се преполни. Бидејќи најмалите деца не можат сами да се соблекуваат, важно е да се внимава и да им се помогне.
Треската е нормална реакција на телото на инфекции (вирусни или бактериски) или воспалителни процеси.
Животот, играњето и/или работата во висока температура или влажна средина подолго отколку што телото може да поднесе води до абнормални реакции:.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview