Итни случаи:  

Повикај доктор

Оризови житарки, формула, пире и пуфки. Тие се меѓу најпопуларните производи купени од ходникот за храна за бебиња. И тие имаат уште една заедничка работа: тие веројатно содржат токсични метали. Уште повеќе, САД немаат строги регулативи за комерцијално произведена храна за бебиња што родителите би можеле да ги очекуваат. Тоа е според наодите на една неодамнешна студија предводена од Универзитетот во Бафало, која ги наведе стратегиите за спречување на ризикот за родителите и здравствените работници.
„Загрижувачки е тоа што постојат празнини во федералните упатства за загадувачи на храна, особено за храна за бебиња. Родителите може да очекуваат и веруваат дека комерцијално произведената храна за бебиња на нивните доенчиња автоматски е заштитена со строго регулирани упатства, но тоа едноставно не е така“, велат од водечки автор на студијата, д-р Сара Ј. Вентре, клинички доцент на Катедрата за педијатрија на Факултетот за медицина и биомедицински науки Џејкобс на УБ.
Студијата е објавена во списанието Current Problems in Pediatric and Adolescent Health Care.
Вентре и нејзините коавтори решија да го испитаат ова прашање откако извештаите за токсични метали во храната за бебиња станаа пораспространети во 2019 година, што ги натера семејствата да покренат загриженост за безбедноста. Истражувачите прегледаа неколку неодамнешни студии и анализа нарачана од Healthy Babies Bright Futures, од кои сите објавија дека токсични елементи како што се арсен, олово, жива и кадмиум се пронајдени во популарната храна за бебиња, во обид да им помогнат на родителите и старателите. и здравствените работници ги разбираат потенцијалните ризици и нудат насоки.
„Како педијатар, мојата цел е да им овозможам на родителите алатки за да ги одржат нивните деца здрави и безбедни“, рече Вентре, кој исто така е дел од UBMD Pediatrics и служи како комедицински директор за јавните училишта во Бафало.
Откако американската Администрација за храна и лекови (ФДА) разви акционен план за намалување на токсичните метали во храната за бебиња во 2019 година, таа издаде нацрт-упатство за олово во соковите во април 2022 година и олово во храна за бебиња само минатиот месец. Но, ФДА сè уште не понуди насоки за арсен, жива или кадмиум, што доведува до загриженост дека регулаторните промени можеби нема да дојдат доволно брзо.
Токсичните елементи може да се консумираат од различни извори, вклучувајќи вода, детска формула, мајчино млеко, домашни пиреа и храна за бебиња како житарки, овошје и зеленчук и овошни сокови. Кога токсичните елементи се внесуваат со храна или вода, тие се апсорбираат во гастроинтестиналниот тракт и влегуваат во крвотокот.
„Голема загриженост е тоа што тестирањето открива повеќе токсични елементи во многу од храната, што значи дека се занимаваме со повеќе прашања“, вели вишиот автор на студијата Катарзина Кордас, д-р, вонреден професор по епидемиологија и здравје на животната средина во УБ. Училиште за јавно здравје и здравствени професии.
„Ако на ова се додадат пестицидите кои намерно се користат при одгледување храна, проблемот станува речиси преголем за размислување – дали се однесувате на еден токсикант одеднаш? Обидете се да се справите со сите одеднаш? На која храна се фокусирате на?” Додава Кордас, кој ги проучува здравствените ефекти од изложеноста на олово и други штетни метали и хемикалии, особено кај децата.
Доенчињата и малите деца се особено ранливи на ефектите од изложеноста на токсични елементи, забележуваат истражувачите, додавајќи дека е направено малку истражување за да се идентификува степенот до кој изложеноста на токсични елементи од исхраната придонесува за здравствените ефекти кои можат да бидат предизвикани кај децата изложени. на такви метали рано во животот. Тие ефекти вклучуваат дефицит на когнитивните функции, понизок социо-економски статус и тешки особини на личноста до зрелоста за децата изложени на олово. Арсенот, пак, е поврзан со рак на белите дробови и мочниот меур во зрелоста.
„Знаеме дека широк спектар на храна е контаминирана и дека поголемата потрошувачка на таа храна е поврзана со нивото на телото на тие загадувачи кај децата“, додава Кордас. „Но, дали изложеноста на загадувачи конкретно преку храната му штети на здравјето на малите деца? Не го знаеме тоа со сигурност и непријатно е да се имаат неколку дефинитивни одговори за родителите“.
Иако некои родители можеби ќе сакаат целосно да елиминираат одредени прехранбени производи бидејќи се плашат дека би можеле да ги изложат своите деца на токсанти, истражувачите велат дека тоа не е најдобриот начин на дејствување. Наместо тоа, тие предлагаат да ги хранат децата разновидна исхрана која се состои од многу различни видови храна и видови храна.
„Важно е да се фокусираме на фактот дека иако е откриено дека храната содржи токсични елементи, неколку од овие намирници се богати со хранливи материи кои се неопходни за растот и развојот на децата“, вели коавторот на трудот Гаури Десаи, д-р. , клинички доцент по епидемиологија и здравје на животната средина на УБ. „Елиминирањето на некои намирници од исхраната на децата може да ги лиши од придобивките што тие намирници ги нудат.
Покрај менувањето на исхраната на детето, истражувачите исто така препорачуваат да се обезбеди чиста вода за пиење, да се обезбеди мајчино млеко во првите 1-2 години ако е можно и да се ограничи внесот на сокови.
Кога станува збор за формулата за бебиња, иако постојат некои податоци за тоа кои брендови може да имаат најниски нивоа на тешки метали, останува предизвик да се идентификуваат кои се најбезбедни млечни производи, велат истражувачите, додавајќи дека родителите и давателите на здравствени услуги можат да се залагаат за построга храна во САД. и контролни параметри на Администрацијата на лекови за формула за доенчиња.
„Иако е важно давање насоки за родителите и давателите на здравствени услуги, најубедливиот начин да се заштити безбедноста на храната што ја внесуваат доенчињата и децата е преку воспоставување посилни упатства и спроведување на тие упатства“, вели Вентре.
Повеќе информации:
Сара Вентре и други, Изложеност на токсични метали од диети на доенчиња: Стратегии за спречување на ризик за старателите и здравствените работници, Тековни проблеми во педијатриската и адолесцентната здравствена заштита (2022). DOI: 10.1016/j.cppeds.2022.101276
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview