Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Ендокриното друштво
Одржувањето на адолесцентите со дијабетес тип 1 во грижа за педијатриски дијабетес до најмалку 17 години може да ја зголеми шансата тие да имаат успешна транзиција кон грижа за возрасни, според студијата презентирана во четвртокот на ENDO 2023, годишниот состанок на Ендокриното друштво во Чикаго, Ил.
„Познато е дека транзицијата помеѓу грижата за педијатрискиот дијабетес и грижата за дијабетесот кај возрасните е полн со несигурност“, рече водечкиот истражувач Џозеф Леунг, MD, M.P.H., од Универзитетот во Британска Колумбија во Канада. „Ризикот од напуштање на грижата е висок за време на оваа транзиција.
Студијата беше дизајнирана да ги утврди предикторите за успешна транзиција од грижа за педијатриски во возрасен дијабетес. Истражувачите користеле здравствена база на податоци за да идентификуваат 3.660 лица на кои им бил дијагностициран дијабетес тип 1 во детството и адолесценцијата. Тие ја утврдија возраста на секој пациент при последната педијатриска посета и колку време поминало помеѓу последната посета на педијатриски дијабетес и првата посета на дијабетес кај возрасни.
Тие ги пресметаа шансите за „успешна транзиција“, која беше дефинирана како посета на специјалист за дијабетес кај возрасни во рок од една година од последен пат кај специјалист за педијатриски дијабетес. Тие открија дека тинејџерите со дијабетес тип 1 кои остануваат на педијатриска нега најмалку до 17-годишна возраст имаат поголема веројатност успешно да преминат на грижа за возрасни. Оние кои ја напуштаат педијатриската нега предвреме имаат помала веројатност да доживеат успешна транзиција, открија тие.
„Познато е дека адолесцентите со дијабетес тип 1 доживуваат значителен јаз кога преминуваат од грижа за деца во грижа за возрасни“, рече Леунг. „Тие треба да бидат охрабрени да останат во грижа за педијатриски дијабетес до доцна адолесценција пред да бидат префрлени кај специјалист за дијабетес за возрасни“.
Повеќе информации:
Пренос во живо на конференцијата на endomediastream.com.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview