Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Стефани Даниел
Секој работен ден во средното училиште 5280 во Денвер започнува на ист начин.
Учениците кои се опоравуваат од зависноста од дрога и алкохол се собираат на скалите на затворениот аудиториум на училиштето за да разговараат за темата избрана од членовите на персоналот. Едно неодамнешно утро, тие зборуваа за менталното здравје и трезвеноста. Тинејџерско момче облечено во тегет сомотски панталони, црна хауба и патики отиде на прво место.
„Не сакав да имам никакви емоции“, рече тој. „Значи, помислив дека најдобриот начин да се смири би било да се дрогира се повеќе и повеќе.
Една соученичка рекла дека почнала да се дрогира од забава, а потоа се закачила. Друг студент рече дека неговата зависност негативно влијае на неговото ментално здравје. Трет најави претстојна пресвртница.
„За два дена ќе бидам трезна шест месеци“, рече таа додека нејзините соученици навиваа.
Учениците го посетуваат единственото средно училиште за опоравување во Колорадо – едно од 43 на национално ниво. Овие средни училишта се дизајнирани за ученици кои се опоравуваат од нарушување на употребата на супстанции и може да се занимаваат и со поврзани нарушувања на менталното здравје. Училиштето во Денвер беше отворено во 2018 година како јавно чартер училиште кое денес запишува повеќе од 100 ученици годишно.
Еден од тие навивачки соученици беше втора година Алексис Кастиљо (16), кој со поддршка слушаше за време на неодамнешниот утрински состанок. Таа се опоравува од зависност од алкохол и фентанил. Неколку нејзини пријатели го посетуваа училиштето кога таа се запиша за време на бруцошката година и на почетокот тоа го засака. Но, по некое време некои од пријателите на Кастиљо си заминаа и таа се разочара. Таа престана да оди на часови и не беше мотивирана да ги преземе чекорите за закрепнување.
„Тие ви даваат голема одговорност“, рече таа. „Тоа не беше нешто што го посакував.
Кастиљо рецидивирала, а вработените во училиштето и помогнале да влезе на рехабилитација. Три месеци подоцна се вратила во училиштето, трезна и подготвена да ја заврши работата.
Мисијата на училиштето е да им помогне на децата да научат да живеат живот без супстанции додека добиваат образование.
„Тие можат да продолжат на колеџ или кариера и навистина да се справат со се што ќе им фрли животот“, рече основачот и извршен директор на 5280, д-р Мелиса Мутон.
Во 2022 година, речиси една третина од 12-то одделение и 1 од 5 ученици од 10-то одделение пријавиле дека користеле недозволена дрога во претходната година, според националното истражување од проектот „Набљудување на иднината“, спроведено од Истражувачкиот центар на Универзитетот во Мичиген. Тие бројки постојано се намалуваат во текот на изминатите 25 години. Сепак, податоците од UCLA покажуваат дека смртните случаи од предозирање меѓу тинејџерите се удвоиле во првата година од пандемијата, што главно се припишува на зголемената преваленца на лекови со фентанил.
Првото средно училиште за закрепнување беше отворено во Силвер Спринг, Мериленд, во 1979 година и слични програми сега работат во 21 држава. Во споредба со нивните врсници од редовните училишта кои поминале низ третман, средношколците за опоравување имаат подобро присуство и имаат поголема веројатност да останат трезни, а нивната стапка на дипломирање е најмалку 21% повисока, според едно истражување.
„За оваа конкретна група млади луѓе кои ги имаат овие нарушувања, ова може да биде спасение“, рече Џон Кели, директор на Институтот за истражување за опоравување во Општата болница во Масачусетс. „Тоа може да им помогне да создадат социјална норма на закрепнување.
Според д-р Шерон Леви, педијатар и специјалист за медицина на зависности во Бостонската детска болница, постојат три компоненти за ефективно лекување од дрога и алкохол. Првиот дел е медицински, кој вклучува посета на лекар, тестирање на дрога и употреба на лекови како бупренорфин за лекување на зависност од опиоиди. Вториот е емоционална поддршка од советување за решавање на истовремени нарушувања на менталното здравје. И постои компонента за здравјето на однесувањето која, за децата, може да вклучи училишта за закрепнување.
„Училиштата за закрепнување нудат можност навистина за врсничка поддршка и взаемна помош на еден вид надгледуван и структуриран начин“, рече Леви.
Средните училишта за опоравување честопати ги вметнуваат компонентите на третманот во училишниот ден – активности како дневниот состанок на програмата за закрепнување во 5280 година. Во попладневните часови, училиштето нуди велнес изборни предмети, како што се кошарка и дневник.
Училиштата за закрепнување се соочуваат со предизвици. Повеќето се јавно финансирани чартер или алтернативни училишта кои носат повисоки трошоци за образование на учениците отколку традиционалните училишта. Ова се должи на помалите уписи, потребата од персонал за ментално здравје и закрепнување, повисоките сооднос меѓу факултет и студенти и други фактори.
Училиштето во Денвер запишува околу 100 ученици годишно, што го прави едно од најголемите средни училишта за опоравување во нацијата. Оваа година, трошокот за ученик е околу 25.000 американски долари по ученик, но училиштето добива само околу 15.000 долари од федерално, државно и локално финансирање, според Мутон. Останатите пари доаѓаат од донатори.
Со оглед на сложените потреби на учениците, „училиштата за закрепнување секогаш ќе бидат мали“, рече таа.
Здружувањето на таквите ученици може исто така да предизвика загриженост дека учениците ќе поттикнат еден со друг да користат дрога и алкохол и ќе релапс, но, рече Леви, тоа е ризик со каква било социјална интеракција.
„Значи, ако сте во средина каде што закрепнувањето е некако пред и центар, а луѓето гледаат, следат и надгледуваат“, рече таа, „Мислам дека тоа е корисно за многу деца“.
Училиштето во Денвер намерно го задржува уписот под капацитет, така што дополнителни тинејџери можат да се запишат во секое време во текот на учебната година. Студентот нема да биде исфрлен ако се повтори, но има два барања: мора да сакаат да бидат трезни и да присуствуваат на надворешна програма за закрепнување.
„Чекор број 1 е само да им дадеме до знаење надвор од портата, без разлика што се случува, дека ги сакаме“, рече Британи Киченс, тренер за опоравување на училиштето. „Тука сме за нив.
Кујните ги учат учениците како да се движат по закрепнувањето и да ги регулираат своите емоции. Таа се споредува себеси со монитор во салата, постојано се проверува со учениците и бара промени во однесувањето.
„Јас тежнеам да бидам првиот вид на линија до која ќе дојдат децата кога ќе искусат нешто што е само малку преголемо за да можат да го обработат“, рече таа.
Некои од овие потешкотии потекнуваат од траумите што ги доживеале учениците, вклучително и секс и трговија со дрога и напуштање. Учениците, исто така, се справуваат со траумите што ги предизвикале, рече Кјченс, дејствија што ги доведоа во затвор или на условна казна. Кујнс, која и самата се опоравува, дели механизми за справување со студентите.
„Многу пати само започнува со: „Еј, земи здив, вдишувај низ носот и издишувај преку уста“, рече таа.
Алексис е трезен речиси една година, рече таа. Утринските состаноци на кои таа и нејзините соученици зборуваат за менталното здравје, трезвеноста и други теми се можност да се изгради заедница на пријатели кои се поддржуваат еден со друг, нешто што таа рече дека го немала кога користела дрога.
„Навистина е тешко да се отрезниш млад“, рече таа.
2023 Kaiser Health News.
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview