Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
„Грешка“ на Медикејд го ​​отстранува здравственото осигурување за потенцијално милиони деца, предупредија во средата американските здравствени власти.
Автоматизираните системи вклучени во прегледот на подобноста од големи размери предизвикуваат цели домаќинства да бидат отстранети од покривањето на Medicaid, според соопштението за вести од американските центри за услуги на Medicare и Medicaid (CMS), но децата во домот сепак може да ги исполнуваат условите врз основа на семеен приход дури и ако нивните родители не се.
„Мислам дека тоа е многу значаен проблем“, изјави за Асошиетед прес Џоан Алкер, извршен директор на Центарот за деца и семејства на Универзитетот Џорџтаун. Центарот го следи процесот на обновување на Medicaid во секоја држава.
Прегледот на подобноста се случува сега затоа што забраната за отстранување на луѓе од Medicaid што беше воспоставена за време на пандемијата заврши оваа пролет.
За тоа време, ролните на Medicaid од оние што обезбедија покриеност пораснаа од 71 милион на 94 милиони, објави АП. Сега, државите се враќаат на годишните определби за подобност.
Процесот на утврдување на подобноста може да вклучува користење на компјутерски програми за преглед на приходите и информациите за домаќинството, вклучително и дали некој добил бенефиции за невработеност или помош во храна, и испраќање известувања со кои се бара од луѓето да ја потврдат нивната подобност.
Оние кои не се квалификуваат или не одговараат може да бидат отфрлени од Medicaid.
Но, повеќето држави им дозволуваат на децата да имаат покриеност со многу повисоки нивоа на приходи во домаќинството отколку за возрасните, објави АП.
Во многу држави, „подобните деца не се обновуваат успешно, а тоа е прекршување на федералните барања“, изјави за АП Даниел Цаи, директор на Центарот за Медикеид и програмски услуги за детско здравствено осигурување CMS.
Околу 5 милиони луѓе изгубиле покриеност за време на овие прегледи на подобност, објави АП.
Мериленд е меѓу државите што ненамерно ги чисти децата од ролните Медикеид.
„Мериленд веднаш реагираше и тесно соработува со CMS за да го реши ова прашање на начин што помага да се задржат подобните поединци, особено децата, покриени со Medicaid“, изјави за АП Рајан Моран, директор на државата Медикеид и заменик секретар за финансирање на здравствената заштита. .
За да се реши, државата ги паузира сите „процедурални прекини“, кои се оние во кои некој е отстранет затоа што не одговорил на писмо. Исто така, ретроактивно го враќа покривањето за децата кои не биле обновени автоматски, објави АП.
Државата откри дека повеќе од 3.100 деца биле потенцијално погодени, иако некои можеби сè уште не ги исполнуваат условите, објави АП.
Во Мисури, персоналот работи рачно за да го обнови покритието за оние деца кои ги исполнуваат условите кога нивните родители не се подобни, што го продолжува времето потребно за да се заврши прегледот на подобноста, рече Кејтлин Вејли, портпарол на Одделот за социјални услуги на државата.
CMS им дава рок на државите до 13 септември да известат дали оваа грешка се случува во нивните држави. Им се вели да ги паузираат процедуралните прекини, да го вратат покривањето за оние што ненамерно се откажани и да најдат решение за да го спречат ова додека не се поправи автоматизираниот систем, според CMS.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има повеќе за сиромаштијата и здравјето на децата.
2023 Ден на здравјето. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview