Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Sara LaJeunesse, Pennsylvania State University
Без разлика дали се плашите од кучиња, игли или затворени простори, една од најефикасните интервенции за овој тип на анксиозно растројство е терапијата со експозиција, во која се соочувате со вашиот страв во безбедна средина. Една нова студија предводена од истражувачи од Медицинскиот колеџ во Пен Стејт открива дека терапијата со изложеност е исто така ветувачки третман за адолесцентите со нарушувања во исхраната. Откриле дека изложеноста на страшна храна – како што се бонбони и пици – им помага на децата кои биле во програма за делумна хоспитализација поради нарушувања во исхраната да доживеат намалена анксиозност кон храната.
„Како општество кое е толку силно под влијание на културата на исхрана, нашите односи со нашите тела може да бидат нефункционални“, рече Џамал ​​Есаили, доцент по педијатрија и психијатрија и здравје во однесувањето. „Излегов како геј во средно училиште и додека стигнав на колеџ, забележав зголемен акцент на сликата за телото кај геј мажите. Тоа е делумно она што го инспирираше мојот интерес за истражување и работа со пациенти со нарушувања во исхраната“.
Според Националното здружение за нарушувања во исхраната, приближно 30 милиони Американци ќе се борат со нарушувања во исхраната, вклучувајќи анорексија нервоза, булимија нервоза, нарушување на прекумерно јадење и други, во одреден момент од нивниот живот. Покрај ЛГБТК+ заедницата, адолесцентите и младите се особено ранливи, а пандемијата COVID-19 не помогна. Неодамнешното истражување на коавторката Џенифер Шук, доцент по педијатрија на Медицинскиот колеџ во Пен Стејт и други покажаа значително зголемување на болничките и амбулантски посети поврзани со нарушувања во исхраната на одделенијата за итни случаи кај адолесцентите и младите возрасни лица за време на пандемијата.
„Иако ова е активна област на истражување, обично се смета дека причините за нарушувања во исхраната се комбинација на биолошка предиспозиција и животна средина“, рече Есајли. „На пример, да имате вознемирена или перфекционистичка предиспозиција и да бидете задевани за големината или тежината на вашето тело, може да го зголемат ризикот на лицето да развие нарушување во исхраната.
Во тековната студија, која беше објавена во International Journal of Eating Disorders, Есајли и неговите колеги регрутираа 54 адолесценти со средна возраст од 14 години кои учествуваа во програма за делумна хоспитализација поради нарушувања во исхраната. Програмата траеше пет дена во неделата во просек по осум недели по поединец. Секој ден, клиничкиот тим ги изложуваше пациентите на страшна храна. На пример, на учесниците им беше даден бонбони со целосна големина во понеделник, печиво како колаче во вторник, пица во среда, десерт во четврток и појадок како што се палачинки во петок.
„Многу од овие пациенти беа со недоволна тежина или беа потиснати од тежината и имаа интензивна вознемиреност за оваа храна“, рече Есајли. „За нив беше важно да научат дека нема ништо страшно во тоа да се има пица и сладолед на забава, на пример; дека тоа е всушност дел од исполнет живот“.
Пациентите дадоа оценки за субјективни единици на вознемиреност (SUDS) на скала од 0 (без вознемиреност) до 10 (екстремно висока вознемиреност) непосредно пред и по секое изложување на храна. Покрај тоа, на пациентите периодично им се даваше тест за детски ставови во исхраната и мерка за страв од храна, кои се насочени кон одредување на нивоата на анксиозност за јадење и однесувањето на избегнување храна. Конечно, адолесцентите беа охрабрени да разговараат за нивните чувства за предизвиците со изложеноста на неделните тераписки сесии.
„Една од работите што сакавме да ги тестираме беше дали навикнувањето во текот на сесиите и помеѓу сесиите е важно за зголемување на телесната тежина“, рече Есајли. „Кажи, се плашиш од кучиња. Ако правиш терапија со експозиција поминувајќи време околу куче, навикнувањето во текот на сесијата е кога вашата анксиозност се намалува додека сте со кучето. Навикнувањето помеѓу сесиите е кога вашата анксиозност се намалува од седница до седница со денови“.
Оваа разлика е важна, рече Есајли, бидејќи степенот до кој лекарите треба да го нагласат или занемарат намалувањето на стравот за време на сесиите за терапија со изложеност за нарушувања во исхраната, претходно беше непознат.
Генерално, тимот откри дека SUDS значително се намалил со текот на времето пред изложувањето на страшната храна, обезбедувајќи некои докази дека се случило навикнување помеѓу сесиите. Сепак, разликата помеѓу SUDS пред-експозиција и пост-изложеност не се намали со текот на времето, што покажува дека навикнувањето во рамките на сесијата не се случило. Затоа, тимот заклучи дека навикнувањето помеѓу сесиите, но не и навикнувањето во рамките на сесиите, предвидува поволни исходи од третманот, вклучително и зголемување на телесната тежина и подобрувања на тестот за детски ставови во исхраната и мерката за страв од храна.
„Нашите наоди даваат поддршка за интегрирање на изложеноста на храна во програмите за делумна хоспитализација за адолесценти со нарушувања во исхраната кои се подложени на реставрација на тежината“, рече Есајли. „И додека се потребни повеќе истражувања, нашите резултати може да почнат да им помагаат на лекарите да утврдат колку акцент треба да се стави на навикнувањето во текот на сесијата и на навикнувањето помеѓу сесиите“.
Повеќе информации:
Џамал ​​Х. Есајли и други, Влијанието на навикнувањето помеѓу сесиите, навикнувањето во текот на сесиите и зголемувањето на телесната тежина врз одговорот на изложеноста на храна за адолесценти со нарушувања во исхраната, Меѓународен весник за нарушувања во исхраната (2023). DOI: 10.1002/јади.23894
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview