Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Albert McKeon, Children’s Hospital Boston
Домот е местото каде што е срцето, но исто така е местото каде што загадувачите на воздухот, алергените и другите надразнувачи можат да им го отежнат дишењето на децата со хронична белодробна болест бронхопулмонална дисплазија (БПД).
BPD е најчеста респираторна болест која ги погодува децата кои се родени предвреме. Тоа доведува до нарушена функција на белите дробови и респираторни симптоми слични на оние поврзани со астма: отежнато дишење, кашлање и тешкотии при вежбање.
Неколку истражувачи внимателно ги испитувале факторите зад долготрајните респираторни заболувања кај деца со историја на БПД. Но, сега тековната студија на 240 домаќинства од страна на Бостонскиот детски оддел за пулмонална медицина има за цел да утврди точно како квалитетот на воздухот во затворените простории и факторите на животната средина придонесуваат за намалување на функцијата на белите дробови.
Децата со BPD кои имаат потешкотии со дишењето често се третираат на ист начин како и оние со астма, вели Џонатан Гафин, MD, MMsc, директор на Програмата за тешка астма и водечки истражувач на студијата. „Но, немаше многу убедливи студии за да докажат дека тоа е вистинскиот начин да се направи тоа. За подобро да се разбере третманот на пациентите со БПД, вели тој, пулмолозите прво треба да утврдат што ги предизвикува нивните респираторни симптоми.
Работејќи со Факултетот за јавно здравје на Харвард, Гафин и неговиот истражувачки тим ги посетуваат домовите во областа Бостон за да ги проценат потенцијалните предизвикувачи кај деца на возраст од 6 до 12 години кои развиле БПД откако се родени предвреме. Тимот собира примероци од животната средина од детските спални со вакуум и се враќа една недела подоцна за да собере податоци од монитор за загадување на воздухот кој следел елементи како што се азот диоксид, честички, мувла, температура на воздухот, влажност и алергени од домашни миленици, глувци, и инсекти. На таа втора посета на дом, тие исто така го тераат детето да направи тест за дишење.
Гафин очекува дека, земени заедно, тестот за дишење и податоците ќе ги покажат ефектите на таквите елементи на животната средина врз симптомите на детето и функцијата на белите дробови. „Навистина можеме да разбереме како тие можеби реагираат на нивната домашна средина“, вели тој. Тимот посетува дом во две различни сезони бидејќи факторите на околината може да варираат во топло и ладно време. Семејствата со деца кои имаат БПД се охрабруваат да учествуваат во студијата.
Претходните истражувања на Гафин сугерираа дека кога децата со БПД се изложени на честички – вклучително и ПМ2,5, честички во воздухот со ширина од 2,5 микрони или помалку – тие имаат потешки симптоми и нарушена функција на белите дробови отколку кога децата со астма се изложени на истиот внатрешен загадувач.
Гафин се надева дека студијата, која ќе заврши за две години, ќе им даде на пулмолозите солидни информации за да им помогнат на семејствата подобро да се справат со загадувањето во затворените простории. Тој, исто така, се надева дека резултатите ќе започнат понатамошно истражување за тоа кои насочени третмани и интервенции можат најдобро да им помогнат на децата со BPD.
„Семејствата во оваа студија се многу мотивирани да учествуваат бидејќи родителите препознаваат дека нивните деца се ранливи при раѓање“, вели тој. „И тие знаат дека нивното дете ќе има повеќе ранливости во текот на животот и немало многу истражувања во оваа област. Тие сакаат да помогнат“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview