Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго
Татковците можат да направат огромна разлика во тоа дали доенчето е доено и безбедно да спие, според неодамнешното истражување на новите татковци преку Системот за следење на ризикот од бременост (PRAMS) за татковци. Оваа нова алатка е моделирана на годишниот систем за надзор што Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) и одделенијата за јавно здравје го користат повеќе од 35 години за да ги анкетираат новите мајки. Со користење на PRAMS за татковци, овој напис е првиот што ги опишува стапките на доење и практики на спиење на доенчиња пријавени од таткото во репрезентативен примерок од државата. Наодите се објавени во списанието Pediatrics.
Меѓу татковците кои сакале мајката на нивното доенче да дои, 95% пријавиле почеток на доењето, а 78% пријавиле дека дојат во осмата недела. Ова е значително повисоки од стапките што ги пријавиле татковците кои немале мислење или не сакале мајката на нивното доенче да дои – 69% од овие татковци пријавиле почеток на доењето и 33% пријавиле дека дојат на осмата недела.
Истражувачите исто така откриле дека 99% од татковците пријавиле дека го ставаат своето бебе на спиење, но само 16% ги имплементирале сите три препорачани практики за спиење на доенчињата (користење на положбата за спиење на грб, одобрена површина за спиење и избегнување на мека постелнина). На речиси една третина од анкетираните татковци им недостигаше барем една клучна компонента од образованието за безбедно спиење.
Црните татковци имале помала веројатност да ја користат положбата на спиење на грб и почесто да користат мека постелнина од белите татковци. На национално ниво, стапката на ненадејна неочекувана смрт на доенчиња кај црните бебиња е повеќе од двојно поголема од онаа на белите доенчиња, а небезбедните практики за спиење може да придонесат за оваа разлика.
„Нашите наоди нагласуваат дека новите татковци се критична публика за промовирање на доењето и безбедниот сон на доенчињата“, рече водечкиот автор Џон Џејмс Паркер, д-р, педијатар во детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго, интернист во Нортвестерн Медицин и Инструктор по педијатрија на Медицинскиот факултет Фајнберг на северозападниот универзитет. „Многу семејства не ги добиваат здравствените придобивки од доењето бидејќи не им се обезбедува поддршка за успешно доење. Татковците треба директно да бидат вклучени во дискусиите за доењето, а давателите на услуги треба да ја опишат важната улога што татковците ја играат во успехот на доењето. Дополнително, татковците треба да добиваат совети за сите практики за безбеден сон за нивните доенчиња. За да ги намалиме расните разлики при ненадејна неочекувана смрт на доенчиња, потребни ни се приспособени стратегии за зголемување на практиките за безбеден сон на доенчињата во црнечката заедница, вклучувајќи јавни кампањи за зголемување на свеста и програми за посета на домот. Овие интервенциите мора да ги вклучат и двајцата родители за да бидат најефективни“.
Студијата опфатила 250 татковци кои биле анкетирани два до шест месеци по раѓањето на нивното бебе.
„Како педијатри, ние се фокусираме на тоа како да обезбедиме најдобри здравствени резултати за децата, при што успешното доење и практиките за безбеден сон се две клучни однесувања кои влијаат на здравјето на децата“, рече постариот автор Крег Гарфилд, MD, MAPP, основач на Family & Child Health. Програма за иновации (FCHIP) во Детската куќа Лури. Тој е професор по педијатрија и медицински општествени науки на Медицинскиот факултет Фајнберг на Универзитетот Северозападен. „Нашата студија го нагласува фактот дека татковците играат голема улога во двете овие однесувања, но треба да се направи повеќе за да се поддржат татковците. На пример, откривме дека татковците со факултетски дипломи имаат поголема веројатност да пријават дека нивното бебе доеле, а тие биле со поголема веројатност да добијат насоки за безбедноста на спиењето на доенчињата. За да ги подобриме резултатите од здравјето на детето, треба да се погрижиме доењето и безбедното насоки за спиење да допираат до сите нови родители еднакво“.
Др.
Овој проект беше поддржан од Центрите за контрола и превенција на болести (договор за соработка #U38OT00140) и Фондот за иновации ЦДЦ, Канцеларија за наука/Канцеларија за технологија и иновации.
Истражувањето во детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго се спроведува преку Детскиот истражувачки институт Стенли Ман. Истражувачкиот институт Мане е фокусиран на подобрување на здравјето на децата, трансформирање на педијатриската медицина и обезбедување поздрава иднина преку немилосрдното барање знаење. Lurie Children’s е непрофитна организација посветена на обезбедување пристап до исклучителна грижа за секое дете. Таа е рангирана како една од најдобрите детски болници во државата според US News & World Report. Lurie Children’s е полигон за педијатриска обука за Медицинскиот факултет на Северозападниот универзитет Фајнберг.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview