Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Законот во Арканзас со кој се забранува грижата за родовата транзиција за малолетници, која е во пауза од 2021 година, беше укината во вторникот, откако американскиот федерален судија пресуди дека ги дискриминира трансродовите луѓе.
Одлуката се применува само во Арканзас, но таа е прва од она што правните научници очекуваат да се решаваат во судовите низ целата земја во наредните години.
Судијата Џејмс Муди Јуниор, од Федералниот окружен суд во Литл Рок, исто така утврди дека законот ги крши уставните права на лекарите.
„Наместо да се заштитат децата или да се заштити медицинската етика, доказите покажаа дека забранетата медицинска нега го подобрува менталното здравје и благосостојбата на пациентите и дека со тоа што ја забранува, државата ги поткопува интересите за кои тврди дека ги унапредува“, напиша Муди во својата владеење.
„Понатаму“, напиша тој, „различните тврдења во основата на државните аргументи дека актот ги штити децата и ја заштитува медицинската етика не објаснуваат зошто само медицинската нега што го потврдува родот – и целата медицинска нега што го потврдува родот – е издвоена за забрана.
Додека државниот обвинител на Арканзас, Тим Грифин, планираше да поднесе жалба на одлуката со образложение дека судијата ја игнорираше загриженоста за ризичноста на третманите, членовите на ЛГБТК заедницата ја прославија одлуката.
„Толку сум благодарен што судијата го слушна моето искуство за тоа како оваа здравствена заштита ми го промени животот на подобро и го виде опасното влијание што овој закон може да го има врз мојот живот и на безброј други трансродови луѓе“, Дилан Брант, трансродовиот тинејџер. и тужител во случајот, се вели во соопштението објавено од Американската унија за граѓански слободи, која го оспори законот.
Законот би ги спречил лекарите на своите малолетни пациенти да им обезбедуваат хормонска терапија, блокатори на пубертетот и операции за транзиција на полот и би ги натерал давателите на услуги да ги изгубат своите лиценци доколку навистина ја обезбедуваат оваа нега.
Исто така, ќе им овозможи на приватните осигурителни компании да ја одбијат грижата за трансродовите пациенти од сите возрасти, а лекарите ќе беа спречени да ги упатуваат пациентите во друга држава за нега, објави Њујорк Тајмс.
„Ова е почеток на она што веројатно ќе биде значајна, мулти-држава национална судска битка за правата на трансродовите“, изјави за Тајмс Џошуа Силверстајн, професор по право на Универзитетот во Арканзас во Литл Рок.
Сепак, тоа „го поставува тонот дека особено во конзервативна држава како Арканзас, законодавните тела не можат едноставно да усвојат закони кои ги нарушуваат уставните права на граѓаните“, рече Даниел Ведерби, професор по право на Универзитетот во Арканзас.
Гувернерката Сара Хакаби Сандерс, републиканец, беше меѓу оние кои ја поддржаа жалбата на пресудата, велејќи дека „ова не е „грижа“ – тоа е активисти кои туркаат политичка агенда на сметка на нашите деца“, објави Тајмс.
Околу 1.800 трансродови млади живеат во Арканзас, според проценките на ЛГБТК истражувачката организација наречена Институт Вилијамс.
„Нема докази дека здравствената заедница во Арканзас е внимателна кога лекува малолетници со родова дисфорија“, напиша Муди, додавајќи дека „државата не успеала да докаже дека нејзините интереси за безбедноста на адолесцентите од Арканзас од родова транзиција. процедурите или етичкиот пад на медицинската заедница се привлечни, вистински, па дури и рационални“.
Други држави, како Алабама, Небраска, Тексас и Флорида, исто така донесоа закони за грижа за транзиција, објави Тајмс. Законите на Алабама ќе ги затворат давателите на услуги. Тексас забранува хормони, блокатори на пубертетот и операции за трансродовите деца. Законот на Флорида ги таргетира и трансродовите возрасни лица. Правните предизвици за некои се во тек.
Повеќе информации:
Непрофитната КФФ има повеќе за пристап на младите до грижа за потврдување на полот.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview