Итни случаи:  

Повикај доктор

доверлив извор лекторирани
од Универзитетот во Монтреал
Десет минути физичка активност дневно или помалку време на екранот е се што е потребно за да се одложи појавата на дијабетес тип 2 и да се забави неговиот развој кај младоста, според студијата предводена од клиничкиот вонреден професор на Универзитетот во Монтреал, д-р Мелани Хендерсон, педијатар. ендокринолог и епидемиолог во детската болница поврзана со UdeM, CHU Sainte-Justine.
Стапката на дебелина е во пораст кај Канаѓаните помлади од 19 години и достигнува алармантни нивоа. Со оглед на тоа што бројот на деца со дијабетес тип 2 се очекува да се зголеми четирикратно во Канада во следните неколку децении, истражувањето на д-р Хендерсон нуди трошка надеж преку квантифицирање како физичката активност и седечкото однесување влијаат на клучните индикатори за дијабетес.
„Со само 10 минути умерена до енергична физичка активност дневно, гледаме намалување на ризиците поврзани со развојот на дијабетес тип 2 кај ризичните деца“, рече Сорен Харноа-Лебланк, д-р на UdeM. по епидемиологија и прв автор на студијата, која беше објавена во ноември во Lancet Child Adolescent Health.
„Намалувањето на времето за седење за еден час дневно нуди слични придобивки“, вели д-р Хендерсон. „Времето пред екранот, без разлика дали се работи за телевизија, видео игри или социјални медиуми, е особено штетно, но исто така е полесно да се избегне отколку седечкото време поврзано со транспортот, на пример. Не сите седечки навики имаат исто влијание врз кардиометаболното здравје“.
Меѓутоа, менувањето на навиките за животниот стил може да биде тешко. Телото има вградени механизми за одржување на најголемата тежина, што го отежнува слабеењето. Затоа е толку важно да се дејствува рано со децата и адолесцентите кои имаат семејна историја на дебелина, велат истражувачите.
„Постои итна потреба да се развијат и имплементираат политики за спречување на дебелината кои се насочени кон промовирање на физичката активност и намалување на седечкото однесување за да се спречи дијабетесот кај ранливите популации“, рече д-р Хендерсон. „Треба да го насочиме здравјето на сите страни“, додаде Харноа-Лебланк.
Вкупно 630 деца од Квебек со семејна историја на дебелина беа следени во период од седум години во три циклуси: на возраст од 8-10, 10-12 и 15-17 години. Беа користени неколку тестови за мерење на клучните индикатори за дијабетес, вклучително и чувствителноста на инсулин, секрецијата на инсулин и нивото на гликоза во крвта. Физичката активност и вкупното седечко време беа мерени со акцелерометрија, а слободното време на екранот беше оценето со помош на самопријавен прашалник.
Повеќе информации:
Soren Harnois-Leblanc et al, Проценување на причинско-последичните ефекти на физичката активност и седечките однесувања врз развојот на дијабетес тип 2 кај ризичните деца од детството до доцната адолесценција: анализа на групата QUALITY, The Lancet Child & Adolescent Health (2022) . DOI: 10.1016/S2352-4642(22)00278-4
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview