Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Саутемптон
Алергијата на кикиритки би можела да опадне за 77 отсто доколку производите од кикиритки се додадат во исхраната на сите бебиња на возраст од четири до шест месеци, според новото истражување предводено од Универзитетот во Саутемптон, Кингс колеџот во Лондон и Националниот институт за истражување на здравјето и грижата. НИЗП).
Алергијата на кикиритки бележи трикратно зголемување во последните децении. Сега има околу едно од 50 деца во ОК. Сепак, има се повеќе докази дека јадењето производи од кикирики уште од рана возраст за време на детството може да го намали ризикот од алергија и да помогне да се смени овој тренд.
Сега, една студија објавена во списанието за алергија и клиничка имунологија отиде уште подалеку за да го процени најдоброто време за воведување на алергенот во исхраната на бебињата, идентификувајќи јасен „прозорец на можности“ помеѓу четири и шест месеци возраст во зависност од состојбата на детето. здравје.
Новата анализа беше предводена од професорот Греам Робертс, професор по педијатрија, алергија и респираторна медицина на Универзитетот во Саутемптон и НИХР Саутемптон биомедицински истражувачки центар, и професорот Гидеон Лак од Кралскиот колеџ во Лондон, со експертиза од Мрежата за имунолошка толеранција (ITN). и Националниот институт за алергија и заразни болести (NIAID) во САД.
Професорот Греам Робертс рече: „Во текот на неколку децении, намерното избегнување на кикиритки разбирливо доведе до страв кај родителите од рано воведување“.
„Овие најнови докази покажуваат дека примената на едноставни, евтини, безбедни интервенции за целото население може да биде ефикасна превентивна стратегија за јавно здравје која ќе донесе огромни придобивки за идните генерации“.
Повеќето алергии на кикиритки веќе се развиле додека детето наполни една година. Почеста е кај деца со тешка егзема и алергија на јајца. Поголема е веројатноста да бидат засегнати и децата од не-белата етничка припадност.
Студијата користеше податоци добиени од рандомизирано контролираните испитувања Inquiring About Tolerance (EAT) и Learning Early About Peanut Allergy (LEAP) – двете студии предводени од професорот Лак – плус набљудувачката студија за сензибилизација на алергија на кикиритки. Тие вклучуваат деца кои се на високо ниво и други кои имаат низок ризик да развијат алергија на кикирики.
Моделираниот пристап покажа дека е најдобро да се воведат производи од кикирики кај бебињата на возраст од четири до шест месеци. За бебиња со егзема се препорачуваат четири месеци. Ова треба да биде во форма на мазен путер од кикирики или други закуски погодни за бебиња – не цели или скршени кикирики. Бебето исто така треба да биде развојно подготвено да започне со цврсти храни.
Истражувачите ги советуваат мајките да ги дојат најмалку првите шест месеци од животот на своето дете, како и да ги воведат кикириките во исхраната од четири до шест месеци.
Севкупно, податоците покажаа дека воведувањето производи од кикиритки во исхраната на сите бебиња до шест месеци може да ја намали алергијата на кикиритки кај населението до 77 проценти. Чекањето да се воведат производите од кикирики до 12-месечна возраст би довело до само 33 проценти намалување.
Проф. вообичаено се воведуваат рано во исхраната на доенчињата, а алергијата на кикиритки е ретка“.
„Постои тесен прозорец на можности да се спречи развојот на алергија. Воведувањето производи од кикирики на возраст од четири до шест месеци би можело значително да го намали бројот на деца кои развиваат алергија на кикирики.
Истражувањето покажало и дека најголема придобивка може да се постигне доколку се таргетира целото население. Тоа е затоа што повеќето алергии се јавуваат кај многу бебиња без познати фактори на ризик. Целта на само бебиња со тешка егзема само ќе ја намали алергијата на кикиритки кај населението за помалку од пет проценти.
Наодите даваат докази за препораките во неодамнешните северноамерикански и европски упатства за алергија. Овие препораки сугерираат рано воведување производи од кикирики за сите доенчиња, врз основа на екстраполација на претходно објавените податоци од студиите LEAP и EAT спроведени на Кралскиот колеџ во Лондон.
Повеќе информации:
Греам Робертс и други, Дефинирање на прозорецот на можности и целни популации за да се спречи алергија на кикиритки, весник за алергија и клиничка имунологија (2022). DOI: 10.1016/j.jaci.2022.09.042
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview