Итни случаи:  

Повикај доктор

И покрај зголемената употреба на велосипеди од страна на американската јавност во текот на изминатата деценија, новото истражување објавено во Журналот за ортопедски истражувања покажува дека повредите поврзани со велосипед се во опаѓање. Кога иследниците ги анализираа податоците од 2012-2021 година од Националниот електронски систем за надзор на повреди, тие забележаа вкупно 4.666.491 повреди поврзани со велосипед. Инциденцата на овие повреди се намалувала со текот на времето, но стапката на повреди кај постарите возачи се зголемувала.
Повредите се случиле најчесто во текот на летните месеци (36%) и во деновите од викендот (31,9%), а почесто се повредени машките и помладите лица. Главите беа најчесто повреден дел од телото кај сите возрасни групи, а фрактурите беа најчестиот тип на повреда во целина. Повредите на горните екстремитети беа почести од повредите на долните екстремитети.
„Иако повредите поврзани со велосипедот се намалуваат со текот на времето, во последниве години има зголемена стапка на повреди кај постари пациенти, особено повреди на главата и фрактури“, рече соодветниот автор Чарлс Џонсон, доктор на науки, од Медицинскиот универзитет во Јужна Каролина. „Резултатите од нашата студија ја истакнуваат важноста на иницијативите за безбедност на велосипеди и носењето шлем без оглед на возраста на пациентот“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview