Итни случаи:  

Повикај доктор

Федералниот закон од 2010 година, кој ги зајакна нутриционистичките стандарди за училишните оброци, можеби почна да помага во забавување на порастот на дебелината кај децата во Америка – дури и кај тинејџерите кои можат сами да си купат грицки, покажа новото истражување. Националната студија откри мал, но значаен пад на просечниот индекс на телесна маса на повеќе од 14.000 училишни деца на возраст од 5 до 18 години, чии висини и тежини биле следени пред и по спроведувањето на Законот за здрави деца без глад од 2010 година.
Студијата е нов доказ дека подобрувањето на квалитетот на училишните оброци преку законодавството може да биде еден од начините да се промени траекторијата на дебелината кај децата, која расте со децении и сега влијае на околу 1 од 5 деца во САД. Дали програмата почна да ја менува ситуацијата за целата земја, а не само за групите деца што ги проучувале, сè уште е нејасно. Околу 30 милиони деца во САД добиваат училишни ручеци секој ден.
„Имате потенцијал навистина да влијаете на нивното прекумерно зголемување на телесната тежина во текот на целото детство“, рече д-р Аруна Чандран, социјален епидемиолог од Школата за јавно здравје Џон Хопкинс Блумберг. Таа ја водеше студијата објавена во понеделникот во списанието JAMA Pediatrics.
Законот за здрави деца без глад од 2010 година, кој се залагаше од поранешната прва дама Мишел Обама, беше првото национално законодавство за подобрување на училишните оброци во повеќе од 20 години. Тоа го зголеми количеството на овошје, зеленчук и цели зрна потребни во училишните оброци.
Новата студија анализирала податоци на национално ниво од 50 групи ученици од јануари 2005 година до август 2016 година, пред законот да стапи на сила, и податоци од септември 2016 година до март 2020 година, откако тој бил целосно имплементиран. Истражувачите го пресметале индексот на телесна маса на децата, односот тежина и висина.
Откри дека индексот на телесна маса за деца, приспособен според возраста и полот, опаѓа за 0,041 единица годишно, во споредба со пред да стапи на сила законот. Тоа изнесува околу четвртина од една единица БМИ годишно, рече Чандран. Имаше благ пад и кај децата со прекумерна тежина или дебели, покажа студијата.
Еден начин да се размислува за промената е дека за 10-годишно момче со покачен индекс на телесна маса, падот би изнесувал 1 килограм губење на тежината, истакна д-р Лорен Фихтнер, директор за исхрана во болницата MassGeneral за Деца во Бостон, кои напишаа едиторијал што ја придружуваше студијата.
„Ова е важно бидејќи дури и израмнувањето на БМИ со текот на времето е веројатно важно“, рече таа. Одржувањето на тежината на децата стабилно додека растат може да помогне да се контролира дебелината.
Претходните студии покажаа ефекти поврзани со тежината на федералниот закон кај децата од семејства со ниски приходи. Новата студија е прва што откри понизок БМИ кај децата на сите нивоа на приход.
Во исто време, значително намалување на мерките на БМИ беше забележано не само кај децата на возраст од 5 до 11 години, туку и кај оние на возраст од 12 до 18 години.
„Тоа е неверојатна промена“, рече Чандран. „Тоа се деца кои потенцијално имаат сопствена автономија да купуваат свои закуски.
Новите резултати доаѓаат во рок од неколку дена по објавувањето на ажурираните стандарди за училишни оброци, вклучувајќи ги првите ограничувања за додадени шеќери, намален натриум и зголемена флексибилност за цели зрна. Секретарот за земјоделство Том Вилсак рече дека студијата покажува дека здравите училишни оброци се „критични за справување со состојбите поврзани со исхраната, како што е дебелината“.
Но, некои истражувачи предупредија да не се толкуваат наодите од студијата премногу широко. Некои од децата вклучени во студијата можеби не биле запишани во програми за училишни оброци или нивната област можеби не ги имала целосно имплементирано барањата за исхрана, рече Кендрин Соневил, вонреден професор по нутриционистички науки на Факултетот за јавно здравје на Универзитетот во Мичиген.
Значајно е тоа што мерките како БМИ, дури и кога се приспособени за децата, „не треба да се користат како замена за здравјето“, додаде таа.
Мало намалување на тие мерки, рече таа, „не ни кажува дали здравствената, благосостојбата, загриженоста поврзана со безбедноста на храната на децата кои учествуваат во училишната програма за појадок или ручек се подобриле“.
Повеќе информации:
Аруна Чандран и други, Промени во индексот на телесна маса кај младите на училишна возраст по спроведувањето на Законот за здрави деца без глад од 2010 година, JAMA Pediatrics (2023). DOI: 10.1001/jamapediatrics.2022.5828

Лорен Фихтнер и други, Законот за здрави деца без глад и резултатите од индексот на телесна маса на децата, JAMA Pediatrics (2023). DOI: 10.1001/jamapediatrics.2022.5834
© 2023 Асошиетед прес. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview