Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Оксфорд
Новото истражување од Нуфилд Одделот за примарни здравствени науки на Универзитетот во Оксфорд, и универзитетите во Стирлинг и Абердин, го осветлува центарот на вниманието на длабокиот ефект што долго време може да го има COVID врз училишното искуство на децата и младите луѓе и поширокиот живот.
„Имам навистина лоши претопувања каде што само сакам да се вратам во нормала […] Правам половина ден на училиште […] влегувам во 11 часот, и доаѓам дома и само, плачам [ и] „Само сакам да бидам нормален повторно“, рече Меј, 11 години, кој долго време имаше COVID осум месеци на интервјуто.
Објавена во BMJ Open, оваа пионерска квалитативна студија го истражуваше влијанието на долгиот КОВИД врз искуствата на децата и младите од училиштето. Истражувачите спроведоа наративни интервјуа преку видео повици или телефон помеѓу октомври 2021 и јули 2022 година. Тие се ангажираа со 22 деца и млади луѓе (на возраст од 10-18 години) и 15 родители и старатели на оние на возраст од 5-18 години, сите се занимаваа со упорни последиците од инфекцијата COVID-19 – долг КОВИД.
Учесниците беа регрутирани преку маршрути, вклучувајќи социјални медиуми, долги групи за поддршка на COVID, лекари и групи во заедницата за да се долови различен спектар на искуства. Истражувачите особено се фокусираа на она што го кажаа интервјуираните за влијанието на долгиот КОВИД врз школувањето и образованието.
Увидите од децата и младите ја истакнаа клучната улога на училиштето во враќањето на „нормалниот живот“ по болеста. Меѓутоа, враќањето на училиште честопати беше лажна надеж, наместо вистинско враќање во нормала. Екстремниот замор значеше дека целосното посетување на училиште честопати беше брз пат за враќање во болест. Како што опиша едно 13-годишно момче: „Не можев да правам ништо [со пријателите] на пауза. после секоја лекција“.
За оние кои успеваат да посетуваат училиште со скратено работно време, жонглирањето на студиите и социјалните активности со доволно одмор за да се избегне влошување на симптомите беше голем предизвик.
Едно 16-годишно момче објасни: „Најтешкиот дел е да не можам да одам на училиште или да не сакам да гледам луѓе на моја возраст, да се дружам и сè. Сето тоа за мене сега е како онлајн, како социјални медиуми или пораки […] гледајќи други луѓе […] на моја возраст кои излегуваат на училиште или ги завршуваат сите испити [и] прават многу работи во текот на летото што би сакал да можам да ги правам, но едноставно не можам. Мислам дека тоа е доста тешко“.
Младите високо го ценеа образованието, но се чувствуваа отсечени од пријателите и беа под стрес дека заостануваат поради честите отсуства. Родителите раскажуваа за тешкотиите во поврзувањето со училиштата, особено околу добивањето потврда за легитимната болест од веќе преоптоварената здравствена заштита. Поддршката во училиштето драстично се разликуваше, опфаќајќи од скептицизам до емпатија и приспособени прилагодувања.
Д-р Алис Меклин, главен автор и истражувач со седиште во Институтот за социјален маркетинг и здравје, Универзитетот во Стирлинг, рече: „Ова истражување јасно покажува дека отсуството од училиште поради долгиот COVID има стресно и изолирачко влијание врз децата и младите луѓе. Наодите ја нагласуваат потребата за поголема свест и разбирање за долготрајниот КОВИД во училиштата и за приспособена поддршка за да им се овозможи на засегнатите да се вклучат во училиштето на начин кој е податлив и не е штетен за нивното физичко или ментално здравје“.
Д-р Серванте Вајлд, коавтор и истражувач од Нуфилд Одделот за примарни здравствени науки на Универзитетот во Оксфорд рече: „Наодите нагласуваат колку децата и младите го ценат училиштето и образованието како дел од нормалниот секојдневен живот. Важно е да се слушајте ги искуствата на младите луѓе со долгогодишен КОВИД и искористете ги нивните гласови за да информирате практични и остварливи препораки за тоа како образовните и здравствените работници можат да ги поддржат“.
Авторите повикуваат на потребата од поголема свест за долгиот КОВИД во училиштата и насочена поддршка за засегнатите деца, млади луѓе и нивните семејства.
Сју Зибланд, главен истражувач за студијата и професор по медицинска социологија со седиште во Нуфилд Одделот за примарни здравствени науки на Универзитетот во Оксфорд, рече: „Нашата студија обезбедува практични препораки за тоа како професионалците во здравствената заштита и образованието можат подобро да ги поддржат децата и младите луѓе во управување со нивните долги симптоми на КОВИД заедно со барањата на училиштата. Тие имаат потенцијал да ги подобрат искуствата за младите луѓе со долг КОВИД и да го намалат притисокот врз нивните старатели.
„Слушањето и потврдувањето на искуствата на децата и младите луѓе со долг КОВИД е од витално значење.
Истражувачите би сакале особено да им се заблагодарат на сите деца, млади луѓе и родители кои учествуваа во интервјуата, особено затоа што многумина сè уште беа многу погодени од нивните долги симптоми на КОВИД и имаа ограничени физички и когнитивни ресурси.
Повеќе информации:
Алис Меклин и други, Влијанието на долгиот ковид врз училишните искуства на децата и младите: квалитативна студија, BMJ Open (2023). DOI: 10.1136/bmjopen-2023-075756
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview