Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Медицинскиот центар на Универзитетот Вандербилт
Вообичаен лек за анестезија може да биде корисен за намалување на притисокот во черепот на децата со трауматски повреди на мозокот (ТБИ), според студијата објавена во Critical Care Medicine.
Кетаминот, лек кој се користи за анестезија од 1970-тите, традиционално се избегнува за пациенти со ТБИ поради раните студии кои сугерираат дека може да го зголеми притисокот во внатрешноста на черепот, познат како интракранијален притисок (ICP).
Поновите студии сугерираат поинаку, рече водечкиот автор Мајкл Волф, д-р, асистент професор по педијатрија и невролошка хирургија и директор за неврокритична нега во детската болница Монро Карел Џуниор во Вандербилт.
Волф и неговите коавтори решија да ги преиспитаат ефектите на кетаминот врз ICP кај деца примени во педијатриската интензивна нега (PICU) со тешка ТБИ, анализирајќи податоци од 33 пациенти на возраст од 1 месец до 16 години, од кои 22 примале кетамин како дел од протоколот за лекување информиран со упатства засновани на докази.
Осумнаесет дози на кетамин беа дадени за време на ICP кризи кај 11 пациенти и беше забележано целокупно намалување на ICP.
„Откривме дека не само што кетаминот не го зголемува ICP, во некои случаи може дури и да го намали“, рече Волф. „Децата со тешка ТБИ се изложени на ризик да умрат или да имаат долгорочни невролошки оштетувања, како што се тешкотии при одење и зборување. Во клучните денови по нивната првична повреда, нашиот фокус во PICU е да го минимизираме тековното оштетување на нивниот мозок, со фокусирајте се на спречување и лекување на висок ICP“.
„И покрај децениите истражувања, нашите опции за третман остануваат ограничени на неколку лекови и техники“, додаде тој. „Оваа студија може да помогне да се отвори вратата за нова употреба на стара дрога која би можела да ни помогне да продолжиме да го подобруваме нашиот пристап кон грижата за овие ранливи деца.
Волф рече дека резултатите од студијата се „возбудливи, иако прелиминарни“, бидејќи кетаминот е поврзан со намалување на ICP за време на кризите на ICP. Ако наодите се репродуцираат во поголема студија, кетаминот може да гарантира разгледување како третман за интракранијална хипертензија кај деца со тешка ТБИ, рече тој.
„Одиме напред, планираме да ги проучуваме ефектите на кетаминот кај поголем број деца со трауматски повреди на мозокот, соработувајќи со колегите во други детски болници за да го сториме тоа“, рече Волф. „Ако можеме да го подобриме нашето разбирање за ефектите на кетамин во поголема студија, може да откриеме дека кетаминот претставува уште една алатка за да се обезбеди најдобар можен третман за деца со трауматска повреда на мозокот“.
Резултатите од студијата би можеле да го сменат речиси дведецениското размислување поврзано со кетаминот и интракранијалниот притисок, според коавторот Џон К. „Џеј“ Велонс, III, MD, MSPH, Чаир Кал Тарнер и шеф на педијатриска неврохирургија во Монро Карел.
„Ова е извонреден пример за тоа што е способен напорот за педијатриска неврокритична нега“, рече Велонс. „Д-р Волф и неговите педијатриски колеги од ИЦУ не само што обезбедуваат одлична нега, туку спроведуваат и клиничко истражување кое влијае на теренот.
„Оваа студија сама претставува речиси целосен пресврт во тоа како размислуваме за врската помеѓу кетаминот и интракранијалниот притисок. Резултатите најверојатно ќе доведат до понатамошни студии кои верувам дека ќе го променат 20-годишното размислување од минатото“, рече тој.
Повеќе информации:
Jennifer C. Laws et al, Акутни ефекти на кетаминот врз интракранијалниот притисок кај деца со тешка трауматска повреда на мозокот, медицина за критична нега (2023). DOI: 10.1097/CCM.00000000000005806
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview