Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Џен Хемфри, Универзитетот во Канзас
Мајчиното млеко е нашироко признаено како најкорисна исхрана за доенчињата, но многу семејства се соочуваат со медицински или логистички предизвици при доењето. Во САД, само 45% од доенчињата продолжуваат да се дојат исклучиво на 3-месечна возраст, според Центрите за контрола на болести.
Со децении, истражувачите се обидуваа да создадат одржлив додаток или алтернатива на мајчиното млеко за да им дадат на децата најдобар почеток за здрав развој. Новото истражување на Универзитетот во Канзас покажа како сложената компонента на млекото што може да се додаде во формулата за доенчиња се покажа дека дава долгорочни когнитивни придобивки, вклучително и мерки на интелигенција и извршна функција кај децата.
Истражувањето на Џон Коломбо, директор и истражувач на Институтот KU Life Span, заедно со колегите од Mead Johnson Nutrition и во Шангај, Кина, ја зголемува научната поддршка за важноста на состојките пронајдени во мембраната на млечните маснотии (MFGM) кај раните луѓе. развој.

Кредит: Универзитетот во Канзас
Студијата, која беше објавена во списанието за педијатрија, покажа дека хранењето на доенчиња со формула дополнето со MFGM и лактоферин во текот на 12 месеци го зголеми коефициентот на интелигенција за 5 поени на 5 и пол години. Ефектите беа најочигледни на тестовите за брзината на обработка на информациите и визуелно-просторните вештини кај децата. Значајни разлики беа забележани и во перформансите на децата на тестовите за извршна функција, кои се сложени вештини кои вклучуваат учење на правила и инхибиција.
Сите форми на млеко од цицачи содржат големи масни глобули кои се опкружени со мембрана составена од различни хранливи материи важни за човечката исхрана и развојот на мозокот, рече Коломбо. Кога се произведува формула за доенчиња базирана на млеко, мембраната обично се отстранува за време на обработката.
„Никој не размислуваше многу за оваа мембрана“, рече Коломбо, „додека хемиските анализи не покажаа дека е неверојатно сложена и полна со компоненти кои потенцијално придонесуваат за здравјето и развојот на мозокот“.
Студијата од 2023 година беше продолжение на она што Коломбо, исто така, го напиша заедно со колегите во Шангај, Кина, објавено во Журналот за педијатрија во 2019 година. Таа студија покажа дека бебињата кои биле хранети со формула со додаден говедски MFGM и лактоферин имале повисоки резултати на невроразвојни тестови во текот на првата година и на некои аспекти на јазикот на 18-месечна возраст.
Глобалната истражувачка заедница за исхрана го разгледува MFGM околу една деценија, рече Коломбо. Бидејќи мембраната е составена од неколку различни компоненти, не е познато дали една од компонентите е одговорна за овие придобивки или дали целиот пакет на хранливи материи дејствува заедно за да го подобри развојот на мозокот и однесувањето.
Овие придобивки се забележани кај децата долго по завршувањето на вештачкото хранење на 12-месечна возраст.
„Ова е во согласност со идејата дека раната изложеност на овие нутритивни компоненти придонесува за долгорочната структура и функцијата на мозокот“, рече Коломбо, кој поминал голем дел од својата кариера истражувајќи ја важноста на раното искуство во обликувањето на подоцнежниот развој.
Повеќе информации:
Џон Коломбо и сор., Подобрени невроразвојни резултати на возраст од 5,5 години кај деца кои примиле мембрана од говедско млеко со маснотии и лактоферин во формулата за новороденчиња низ 12 месеци: рандомизирано контролирано испитување, Журнал за педијатрија (2023). DOI: 10.1016/j.jpeds.2023.113483
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview