Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Отава
Пандемијата COVID-19 доведе до зголемено работно време за деца на училишна возраст во текот на неделата, се вели во новата студија на Универзитетот во Отава објавена во JAMA Pediatrics.
Истражувачите ја испитуваа промената на времето поминато на децата пред пандемијата на три одделни пандемични бранови помеѓу 2020 и 2021 година. Истражувачите открија зголемување до 1,35 часа дневно во текот на работните денови во споредба со пред пандемијата, особено со затворањето на училиштата во почеток на пандемијата.
Додека времето за викенд беше на исто ниво со нивоата пред пандемијата, овој работен ден скок беше поголем од очекуваниот за раст поврзан со возраста.
„Ние бевме заинтересирани да разбереме дали првичните скокови во времето на екранот кај децата на училишна возраст беа одржани за време на пандемијата“, објаснува д-р Никол Рацин, коавтор на студијата и доцент на Факултетот за психологија на Факултетот за општествени науки.
„Откривме дека најголемото зголемување на времето поминато пред пандемијата се случило за време на работните денови на почетокот на пандемијата за време на затворањето на училиштата. Кога продолжило училиштето, времето поминато на екранот во неделата се намалувало, но останало повисоко од проценките пред пандемијата. Овие наоди сугерираат дека децата користеле екрани за да ги пополнат време поминато на училиште или учество во воннаставни активности“.
Д-р Рацин е тековен соработник на Студијата за сите наши семејства на Универзитетот во Калгари и таа соработуваше со истражувачи од Универзитетот во Лавал и Универзитетот во Калгари на оваа студија. Д-р Рацин, исто така, е претседател за ментално здравје на деца и млади во CHEO и беше дел од тимот кој стои зад неодамнешната студија која покажува нагло зголемување на посетите на одделот за итни случаи за обид за самоубиство и размислувања за самоубиство кај децата и адолесцентите за време на пандемијата.
Повеќе информации:
Андре Пламондон и други, Промени во рекреативното време на децата пред екранот за време на пандемијата COVID-19, JAMA Pediatrics (2023). DOI: 10.1001/jamapediatrics.2023.0393
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview