Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Торонто
Новата национална студија, објавена во LGBT Health, открива дека младите лезбејки, геј и бисексуалци (ЛГБ) имаат двојно поголема веројатност да пријават проблеми со заспивањето, отколку нивните стрејт врсници. Поголемата депресија, стрес и семејни конфликти придонесуваат за проблемите со спиењето на ЛГБ младите.
„Младите луѓе кои се идентификуваат како лезбејки, геј или бисексуалци може да се соочат со дискриминација и негативни ставови поради нивната сексуална ориентација. Овие искуства може да им го отежнат добар сон“, вели главниот автор, д-р Џејсон Нагата, асистент. професор по педијатрија на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско. „Тешкотиите да се сложуваат со семејството, да се чувствувате тажно и безнадежно и да се биде под голем притисок, сето тоа може да им отежне на младите лезбејки, геј и бисексуалци да спијат добро“.
Истражувачите анализирале податоци од 8563 млади на возраст од 10-14 години кои се дел од студијата за когнитивен развој на мозокот на адолесцентите, најголемата долгорочна студија за развојот на мозокот и здравјето на децата во Соединетите држави. Податоците се собрани од 2018-2020 година. Младите и нивните родители одговараа на прашања за нивните навики за спиење, а младите беа прашани за нивната сексуална ориентација.
Младите кои ја преиспитувале својата сексуалност (на пример, кои одговориле „можеби“ дека се хомосексуалци, лезбејки или бисексуалци) исто така имале поголем ризик за проблеми со спиењето во споредба со нивните стрејт врсници.
„Семејствата треба да обезбедат поддршка со тоа што ќе бидат присутни и ќе ги охрабруваат младите да го истражуваат нивниот идентитет и да го развиваат чувството за себе“, рече коавторот, д-р Кајл Т. Гансон, доцент на Фактор-Инвенташ на Универзитетот во Торонто. Факултет за социјална работа. „Развојот на адолесцентите е предизвик за многумина со оглед на социјалните притисоци и физичките, психолошките и емоционалните промени што се случуваат. Разбирањето на овој процес и присуството за да се поддржи е од клучно значење за позитивните здравствени резултати“.
„Доволното спиење е од клучно значење за тинејџерите бидејќи им помага на нивното тело и ум да растат и да се развиваат правилно“, вели Нагата. „За да спијат добро, тинејџерите треба да следат постојана рутина за спиење, да се погрижат нивната средина за спиење да биде удобна и да избегнуваат користење електронски уреди пред спиење.
Повеќе информации:
Џејсон М. Нагата и сор., Различности во сексуалната ориентација во раниот адолесцентен сон: наоди од студијата за когнитивен развој на мозокот кај адолесцентите, ЛГБТ здравје (2023). DOI: 10.1089/lgbt.2022.0268
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview