Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од страна на Националниот институт за здравство
Новото истражување помага да се објасни зошто малите деца имаат пониски стапки на тежок КОВИД-19 од возрасните. Студијата на доенчиња и мали деца покажа дека оние кои се здобиле со САРС-КоВ-2 имале силен, одржлив одговор на антитела на вирусот и високи нивоа на воспалителни протеини во носот, но не и во крвта. Овој имунолошки одговор е во контраст со оној што вообичаено се гледа кај возрасни со инфекција САРС-КоВ-2. Истражувањето е објавено во списанието Cell.
Истрагата опфатила 81 долно доенче и мали деца чии мајки се запишале во кохортна студија поддржана од NIAID во Синсинати Детс во текот на нивниот трет триместар од бременоста. Студискиот тим ги обучуваше мајките да собираат неделни брисеви од носот од нивните доенчиња почнувајќи од 2 недели. Тимот, исто така, вадеше крв од бебињата редовно, почнувајќи од 6-та недела, како и кога децата се заразиле со САРС-КоВ-2 и во текот на следните недели и месеци.
Овие примероци им овозможија на научниците да ги проучат имунолошките реакции на децата пред, за време и откако за прв пат беа изложени на вирусот. Педесет и четири од децата се заразиле и имале благ COVID-19, додека 27 кои биле негативни во текот на периодот на студијата служеле како исти контроли. Во моментот на инфекцијата, децата биле на возраст од 1 месец до скоро 4 години, а половината биле на возраст од 9 месеци или помлади. Студијата опфати и неделни назални брисеви од 19 мајки со COVID-19 и 19 здрави мајки како контроли, како и примероци од крв од 89 возрасни со COVID-19 и 13 здрави контроли.
Истражувачите испитуваа многу аспекти на имунолошкиот одговор на бебињата и возрасните на вирусот преку пристап наречен системска имунологија. Студијата откри дека одговорот на антителата на малите деца на САРС-КоВ-2 се разликува од оној на возрасните. Вообичаено, возрасните произведуваат антитела на вирусот на нивоа кои се зголемуваат неколку недели, а потоа се намалуваат. Спротивно на тоа, доенчињата и малите деца во студијата произведоа заштитни антитела на нивоа кои се зголемија и останаа високи до целиот период на набљудување од 300 дена.
Научниците, исто така, открија дека крвта на возрасните со инфекција САРС-КоВ-2 обично има високи нивоа на протеини наречени воспалителни цитокини, кои се поврзани со тежок КОВИД-19 и смрт, додека крвта на бебињата и децата не. Сепак, носот на децата имаше високи нивоа на воспалителни цитокини и моќен антивирусен цитокин.
Според истражувачите, овие наоди сугерираат дека цитокините ја елиминирале инфекцијата САРС-КоВ-2 токму на местото каде што вирусот навлегол во телата на децата, потенцијално објаснувајќи ја благоста на нивната болест COVID-19. Наодите, исто така, сугерираат дека е можно да се смислат адјуванти за вакцини кои ги имитираат имунолошките одговори забележани кај малите деца преку стимулирање на постојано високи нивоа на антитела без да предизвикаат опасно прекумерно воспаление во крвта.
Повеќе информации:
Флоријан Вимерс и сор., Мулти-омична анализа на мукозен и системски имунитет на САРС-КоВ-2 по раѓањето, Ќелија (2023). DOI: 10.1016/j.cell.2023.08.044
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview