Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Државниот универзитет во Охајо
Во лабораторија на Државниот универзитет во Охајо, која се маскира како соба за игри, парови деца на возраст од 8 до 12 години кои учествуваат во студијата пронајдоа различни играчки и игри за играње – како и мистериозен кабинет со датотеки.
Внатре во една од фиоките на отклучениот кабинет имало два хендикепирани пиштоли 9 мм.
Додека играа во собата, скоро сите деца на крајот ги најдоа пиштолите. Но, некои деца во студијата имаа многу поголема веројатност да му кажат на возрасен дека нашле пиштол, со помала веројатност да го допрат пиштолот и биле помалку невнимателни ако го допрат – а тоа биле децата кои гледале едноминутно безбедносно оружје. видео една недела порано.
Студијата можеби е првата што случајно назначи некои деца да гледаат безбедносно видео со пиштол за да се утврди дали има заштитен ефект, рече Бред Бушман, коавтор на студијата и професор по комуникација во државата Охајо.
„Беше прилично извонредно да се види дека ова едноминутно видео имаше толку силно влијание една недела откако децата го видоа“, рече Бушман.
Бушман ја спроведе студијата со Софи Кјервик, докторант по комуникација во државата Охајо. Нивните резултати беа објавени (17 јули 2023 година) во списанието JAMA Pediatrics.
„Огненото оружје е водечка причина за смрт кај американските деца. Овие резултати укажуваат на начин што може да помогне да се намали бројот“, рече Кјервик.
Во студијата учествувале 226 деца чии родители или старатели дале дозвола за нивно учество. Тие биле тестирани во парови деца кои се познавале, вклучувајќи браќа и сестри, братучеди и пријатели.
Една недела пред лабораторискиот дел од студијата, децата гледаа едно од двете едноминутни видеа создадени специјално за студијата. Двете видеа беа од началникот на полицијата на Државниот универзитет во Охајо како испраќа порака во целосна униформа.
Половина од паровите учесници ја виделе шефицата на видео за безбедност на автомобилот, додека другата половина ја виделе на видео за безбедност со пиштол. Сите деца ги гледаа видеата во своите домови.
Една недела подоцна, децата дојдоа во лабораторијата и им беше кажано дека можат да си играат со која било од играчките и игрите во собата – вклучително и Лего, Џенга, пиштоли нерф, мечеви од пена и други – 20 минути.
Истражувачите и родителите на децата ги гледале децата како играат од друга соба преку скриена камера.
Од 226-те деца, 216 (96%) ги отвориле фиоките на кабинетот за поднесување и ги нашле пиштолите, кои биле оневозможени, но наместени со уред кој броел колку често децата го повлекувале чкрапалото.
„Децата се природно љубопитни, па не бевме изненадени што ги отворија фиоките и ги најдоа пиштолите“, рече Бушман.
Истражувачите неформално ги прашале родителите дали мислат дека нивните деца ќе го пријават пиштолот на возрасните и нема да го допираат огненото оружје. „Тоа е она што повеќето родители во нашата студија мислеа дека нивното дете ќе го направи“, рече Кјервик. „Но, тоа не се случи.
Над половина од децата (53%) го допреле пиштолот, а помалку од четвртина (23%) му кажале на возрасен. Но, клучното откритие беше разликата помеѓу оние кои ја гледаа безбедноста на пиштолот наспроти видеото за безбедност на автомобилот.
Оние кои го гледале видеото за безбедност на пиштол имале повеќе од три пати поголеми шанси да кажат на возрасен (34% наспроти 11%) и помали шанси да допрат пиштол (39% наспроти 67%).
Дури и оние што го допреле пиштолот биле помалку невнимателни ако го гледале видеото за безбедност на пиштолот. Тие го држеле пиштолот помалку секунди (42 наспроти 100 секунди), имале помала веројатност да го повлечат чкрапалото (9% наспроти 30%) и го повлекле чкрапалото помалку пати (четири наспроти седум пати).
„Ова се силни резултати, особено ако се има предвид дека видеото беше толку кратко и децата го гледаа цела недела порано“, рече Бушман.
Видеото можеби беше ефективно затоа што имаше авторитетна личност — полициски началник — во целосна униформа. Претходните истражувања покажаа дека помладите деца сметаат дека авторитетите во униформи се особено убедливи.
Спротивно на тоа, видеото за безбедност на огнено оружје од Националната асоцијација за пушки е откриено дека е неефикасно, можеби затоа што прикажува цртана птица наречена Еди Орел наместо авторитетна фигура, рече Бушман.
Која снимка што ја видоа децата не беше единствениот фактор на ризик поврзан со играњето со пиштолот и непријавувањето на возрасните. Да се ​​биде момче беше фактор на ризик, како и гледањето повеќе филмови несоодветни за возраста (кои може да вклучуваат насилство) и интересот за оружје.
Децата кои претходно добиле обука за огнено оружје биле помалку изложени на ризик, како и оние кои имале негативен став за оружјето.
Друг заштитен фактор е поседувањето пиштол во домот, покажа студијата.
„Истражувањата покажуваат дека сопствениците на оружје почесто разговараат со своите деца за безбедноста на оружјето отколку оние што не поседуваат оружје“, рече Кјервик.
Истражувачите, исто така, ги натераа децата во студијата да гледаат краток клип од насилен филм оценет со ПГ или со пиштоли или со дигитално извадени пиштоли, пред да влезат во игротеката. Истражувачите теоретизираа дека децата кои ги гледале клиповите од филмот со пиштоли ќе имаат поголема веројатност да си играат со пиштолот во лабораторија, но немало никаков ефект.
„Но, фактот што децата кои гледаа повеќе филмови несоодветни за возраста – кои често вклучуваат насилна употреба на пиштоли – беа повеќе изложени на ризик да си играат со пиштолот, нè тера да веруваме дека употребата на медиумите има ефект“, рече Бушман.
Генерално, студијата обезбедува реален и релативно лесен начин да се помогне да се спречат повредите од огнено оружје и смртните случаи кај децата, рекоа Кјервик и Бушман.
„Препорачуваме возрасните да ги учат децата за безбедноста на оружјето и да ја намалат нивната изложеност на медиуми несоодветни за возраста“, напишаа авторите.
Повеќе информации:
Видеото за безбедност на пиштоли може да го намали небезбедното однесување на децата околу вистински пиштоли: рандомизирано клиничко испитување, JAMA Pediatrics (2023).

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview