Итни случаи:  

Повикај доктор

Студијата на научниците од Универзитетот Колумбија Mailman School of Public Health и Earthjustice покажа дека повеќето деца во Соединетите Држави користат шминка и производи за тело кои може да содржат канцерогени и други токсични хемикалии. Резултатите се објавени во International Journal of Environmental Research and Public Health.
Студијата, заснована на повеќе од 200 истражувања, покажа дека 79 отсто од родителите велат дека нивните деца на 12 години или помлади користат шминка и производи за тело што им се продаваат на децата, како сјај, боја за лице и сјај за усни.
Претходните истражувања покажаа дека овие производи често имаат токсични хемикалии, како што се олово, азбест, PFAS, фталати и формалдехид во нив. Отровните хемикалии кои се наоѓаат во детската шминка и производите за тело (CMBP), како тешките метали, се особено штетни за доенчињата и децата. Овие хемикалии, без разлика дали се намерно додадени или присутни како загадувачи, се поврзани со рак, невроразвојна штета и други сериозни и неповратни здравствени ефекти.
„Постојат сè повеќе докази за штетни состојки кои често се вклучени во козметиката за возрасни и CMBP, а децата се повеќе биолошки подложни на ефектите на токсикантите“, вели првиот автор на студијата Елеонор А. Медли, која ја водела студијата со Кендал Е. Крухтен додека и двајцата ги завршија своите MPH во еколошки здравствени науки во Колумбија Меилман.
„Во овој контекст, важно е да се открие како шминката и производите за тело ги користат децата за да го карактеризираат ризикот и да ја подобрат безбедноста“, додава Крухтен.
Според студијата на Колумбија и Earthjustice, од испитаните деца, околу 54 проценти користат CMBP најмалку месечно, 12 проценти користат CMBP дневно, околу 20 проценти користат CMBP осум часа или повеќе одеднаш, а една третина од нив пријавиле ненамерно внесување производите во последната година. Над една третина од анкетираните деца се Латиноамериканци и 65 проценти од тие деца користат CMBP. Во споредба со другите расни групи, децата од Латино потекло пријавиле дека користат CMBP почесто и повеќе за игра.
Оваа студија доаѓа додека некои држави, како Њујорк и Вашингтон, размислуваат да ги заострат своите потрошувачки регулативи околу играчките, шминката и производите за лична нега.
„Децата се особено ранливи на негативни здравствени ризици поврзани со хемикалиите кои често се наоѓаат во шминката и производите за тело“, вели постар автор на студијата Џули Хербстман, д-р, професор по еколошки здравствени науки и директор на Колумбија Центарот за детско еколошко здравје во Колумбија. Универзитетска поштарска школа за јавно здравје.
„Покрај дермалната изложеност преку кожата, шемите на однесување, како што е активноста од рака до уста, може да ја зголемат изложеноста на производи преку ненамерно голтање. тие се биолошки подложни на ефектите на токсикантите“.
Алармантно е тоа што на индустријата и е дозволено да продава шминка и производи за тело продавани на деца кои содржат исклучително токсични хемикалии. Наодите од оваа студија може да им помогнат на федералните агенции подобро да разберат како децата ги користат овие производи и се надеваме дека ќе ги поттикнат агенциите да дејствуваат за да ги заштитат децата од изложеност на токсични хемикалии“, рече адвокатката на Earthjustice, Лакендра Барахас. „За жал, во моментов малку се прави на федерално ниво за заштита на децата од токсични хемикалии во детската шминка и производите за тело.
Коавторите ги вклучуваат Миранда Ј.
Повеќе информации:
Елеонор А. Медли и сор. DOI: 10.3390/ijerph20032114
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview