Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Boston University
Една нова студија покажува дека посетите на деца со мајки имигранти во САД се намалија по непријателските јавни ставови на Трамп за миграцијата за време на неговата претседателска кампања и претседателствување.
Имиграцијата беше дефинирачко прашање за кампањата и претседателствувањето на Доналд Трамп, а неговото добро документирано прифаќање на ксенофобична и расистичка реторика и политики за време на неговата администрација доведе до тоа многу имигрантски семејства да се плашат за нивната безбедност и статусот на имиграција во САД.
Антиимигрантската агенда на Трамп, исто така, придонесе за намалување на бројот на родители имигранти кои барале превентивна здравствена заштита за своите деца, според новата студија предводена од истражувач од Бостонскиот универзитет за јавно здравје (BUSPH).
Објавено во списанието Health Affairs Scholar, студијата покажа дека изборот на Трамп е поврзан со пет проценти намалување на посетите на добродете на децата на мајките имигранти, во споредба со децата на мајките родени во САД.
Студијата е прва што испитува дали избегнувањето на социјални услуги или здравствена заштита како резултат на стравови поврзани со статусот на имиграција – познат како „ефект на заладување“ – влијаело на користењето на здравствената заштита кај многу малите деца во САД. Новите наоди сугерираат дека малите деца на имигрантите можеби ја пропуштиле виталната рутина или превентивната педијатриска грижа, како што се вакцинирањето во раното детство и скринингот за здравјето и развојот, за време на администрацијата на Трамп.
„Откривме дека реториката и изборот на Трамп веќе ги водеа одлуките на родителите за барање превентивна здравствена заштита за нивните мали деца, дури и пред да се спроведат некои од овие политики“, вели водечкиот и кореспондентен автор на студијата, д-р Стефани Етингер де Куба, научен вонреден професор. на здравственото право, политика и менаџмент и педијатрија на BUSPH и Бостонскиот универзитет Chobanian & Avedisian School of Medicine.
„Испуштањето посети на добро дете е длабоко загрижувачко бидејќи толку многу витални проверки и упатувања на здравјето и развојот се случуваат на овие посети, каде што чекањето може да значи долгорочна штета по здравјето или доцнење во развојот. Покрај тоа, родителите пропуштаат поддршка и врски со други ресурси, кои потенцијално би можеле да ги зголемат постојните нееднаквости“.
За студијата, д-р Етингер де Куба и колегите од Медицинскиот центар во Бостон (BMC), Медицинскиот факултет BU Chobanian и Avedisian, Факултетот за социјална работа на Универзитетот во Бостон (SSW) и Hennepin Health care и Медицинскиот факултет на Универзитетот во Минесота ( UM) ја анализираше анкетата за здравјето и здравствената заштита и податоците од електронската здравствена евиденција од Children’s HealthWatch (CHW) кои се однесуваат на речиси 11.000 деца на имигранти и родители или старатели родени во САД во три американски градови (Бостон, Минеаполис и Литл Рок, Арк.).
Студискиот период се одржа помеѓу 2015-2018 година, за време на кампањата на Трамп и првите месеци од неговото претседателствување. Во овој период, администрацијата на Трамп спроведе низа антиимигрантски политики и извршни активности, како што се забрани за патување на патници од неколку земји со муслиманско мнозинство, драматично зголемување на спроведувањето на внатрешната имиграција и невидени ограничувања за барателите на азил во САД и Мексико. граница.
Тимот ги испитуваше моделите на посети на добро дете, засновани на рутински распореди за нега препорачани за деца од повој и четири години. Бројот на посети на добродете на деца со мајки имигранти се намали од 54 проценти пред изборите во 2016 година на речиси 49 проценти до 2017 година – релативно намалување за 9 проценти – споредено со никаква промена кај семејствата родени во САД, откако Трамп ја презеде функцијата.
Истражувачите, исто така, спроведоа секундарна анализа на застрашувачки ефект врз децата на мајките имигранти по добро објавеното протекување на планот на администрацијата за драматично проширување на јавните програми кои се сметаат како дел од правилото „јавно плаќање“, правило кое испитува дали лицето најверојатно ќе биде првенствено зависен од владата, што пак може да биде основа за негирање на зелениот картон.
Иако администрацијата на крајот не ги усвои специфичните промени во протечениот документ, резултатите од студијата сугерираат дека дури и можноста за промена на политиката веројатно придонела за поголемо намалување на почитувањето на родителите на имигрантите кон посетите на децата во раното детство.
Тимот, исто така, истражуваше дали изборот на Трамп придонесе за пад на посетите на одделот за итни случаи и хоспитализацијата кај децата со мајки имигранти, но не најде никаква поврзаност.
Истражувачите се надеваат дека нивната студија го насочува вниманието кон реалните последици од запаливите и опасните кампањски реторики и владините политики.
„Овие резултати ја нагласуваат потребата од промени и на законите и на регулативите кои го препознаваат индивидуалното и општественото влијание на осигурувањето дека семејствата на имигрантите можат да ги задоволат сите нивни основни потреби, вклучително и здравствената заштита, без страв“, вели д-р Етингер де Куба. Сегашната легислатива, како што е федералниот HEAL Act и LIFT the BAR Act, ќе придонесе долг пат за намалување на стравот, вели таа, а наодите нагласуваат зошто неодамнешните обиди да се врати дефиницијата за јавниот товар од времето на Трамп се толку штетни, дури и како предлози.
„Зборовите се важни и имаат реални последици во кампањите и владеењето“, вели д-р Етингер де Куба. „Потребна е многу повеќе работа за повторно да се изгради довербата во имигрантските заедници.
Виш автор на студијата е покојниот Дејвид Џонс, професор по здравствено право, политика и менаџмент во BUSPH.
Повеќе информации:
Стефани Етингер де Куба и други, Намалена употреба на здравствена заштита кај малите деца на имигранти по изборот на Доналд Трамп и предложено правило за јавни трошоци, научник за здравствени работи (2023). DOI: 10.1093/haschl/qxad023
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview