Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Икбал Питалвала, Универзитетот во Калифорнија – Риверсајд
Во Соединетите Американски Држави, имигрантите и децата од малцинствата со ниски приходи често живеат во средини со високо загаден воздух. Студијата предводена од истражувачи од Универзитетот во Калифорнија, Риверсајд, и објавена во Меѓународниот весник за истражување на животната средина и јавно здравје, го покажува ова меѓу децата и старателите имигранти од Латикс и Пурепеча кои живеат покрај Салтонското Море во внатрешноста на Јужна Калифорнија, високо соленско сушечко езерско корито опкружено со земјоделски ниви. Заедницата Пурепеча е домородна група од мексиканската држава Мичоакан.
„Децата на Латинкс и домородните мексикански имигрантски семејства кои живеат во близина на Салтонското Море се особено ранливи на влијанието на морето врз животната средина врз хроничните здравствени состојби“, рече Ен Мари Чејни, вонреден професор по социјална медицина, население и јавно здравје на Факултетот за медицина. . „Нашата студија уникатно се фокусира на разбирањето на негувателите за влијанието на Салтон Море врз здравјето на децата дијагностицирани со астма или хронични респираторни здравствени проблеми.
Според Чејни, старателите нудат единствена перспектива на влијанијата на Салтон Море врз здравствените услови на децата бидејќи обрнуваат внимание на животната средина и климатските промени, предвидувајќи како тие ќе влијаат врз здравјето на децата.
„Иако тие интимно ја разбираат ранливоста на децата на еколошките и климатските услови, тие често немаат платформа да се залагаат за своите деца“, рече таа. „Преку истражување, можеме да го подигнеме нивниот глас, она што тие го разбираат во однос на ефектите на животната средина врз здравјето и да се залагаме за промена на политиката за јавно здравје.
Чејни и нејзиниот тим се ангажираа со 36 луѓе кои учествуваа или во фокус групи или во интервјуа еден на еден. Учесниците живееле во северниот дел на Салтонското Море и биле Латикс и домородните мексикански старатели на деца со астма и респираторни проблеми. Студијата, која користеше принципи на партиципативно истражување засновано на заедницата, беше од есента 2019 до пролетта 2021 година.
Учесниците ја окарактеризираа околината на Салтон Море како токсична. Тие рекоа дека вклучува мириси на сулфур, бури од прашина, хемикалии и пожари, кои придонесуваат за хронични здравствени состојби на децата, вклучително и респираторни заболувања како што се астма, бронхитис и пневмонија.
Во интервјуата, учесниците:
„Нашата студија има важни импликации за јавното здравје за ранливите детски популации“, рече Чејни. „Салтонското Море и неговите ефекти врз децата и семејствата кои живеат долж неговата граница нуди преглед на она што ќе дојде во следните неколку децении поради климатските промени. Без интервенција, децата, како оние во нашата студија, ќе бидат особено ранливи на последиците врз здравјето на дишните патишта од климатските промени и ефектите од лошиот квалитет на воздухот врз здравјето“.
На Чејни во студијата му се придружија Габриела Ортиз, Ешли Тринидад, Софија Родригез, Ешли Моран и Јаир Чавез од UCR; Андреа Гонзалес од UCLA; и Марија Позар од Conchita Servicios de la Comunidad во Мека, Калифорнија.
Повеќе информации:
Ен Мари Чејни и други, Латикс и перспективите на домородните мексикански старатели за околината во Салтон Море за детската астма, респираторното здравје и ко-презентирање на здравствени услови, Меѓународен весник за истражување на животната средина и јавно здравје (2023). DOI: 10.3390/ijerph20116023
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview