Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Indiana University
Истражувачите од Универзитетот во Индијана, Ричард М. Фербенкс, Факултетот за јавно здравје во Индијанаполис ги идентификуваа најдеталните наоди до сега за стапките и трендовите на дебелината кај децата во централна Индијана.
Испитувајќи ги податоците од 1 јануари 2014 година до 31 декември 2022 година, истражувачите откриле дека дебелината кај децата се зголемила за речиси 36%, што влијае на 1 од 5 деца на возраст од 2 до 19 години. Повеќе од половина од тоа зголемување се случило за време на пандемија од 2020 до 2022 година.
„Имањето на овие податоци е огромна победа за јавното здравје“, рече Томас Душински, доцент на училиштето Фербенкс и поврзан истражувачки научник во Институтот Регенстриф. „Не можеме да почнеме да работиме на превенција и третман додека не ја разбереме распространетоста на проблемот. И сега, централна Индијана има речиси една деценија податоци што ќе создадат основа за давателите на здравствени услуги и здравствените партнери на децата да ја следат и идентификуваат дебелината стапки“.
Финансиран од Jump IN for Healthy Kids, во извештајот „Трендови на тежината кај децата и адолесцентите во Централна Индијана“ користени се податоци од државната Здравствена размена на информации, кои содржат податоци за електронски здравствени досиеја придонесени од Заедницата за здравствена мрежа, Ascension St. Vincent, Eskenazi Health, IU Health и други здравствени даватели и извори на податоци во централна Индијана – окрузите Бун, Хамилтон, Хендрикс, Мерион, Хенкок, Морган, Џонсон и Шелби. Податоците за овој проект се добиени од Институтот Регенстриф. Jump IN обезбеди финансирање за да продолжи да собира и анализира податоци за ажурирање на овој извештај до 2026 година.
„Jump IN долго време бараше финансирање за да собере сеопфатни податоци за висината и тежината за да развие точни стапки на преваленца на прекумерна тежина и дебелина“, рече извршната директорка на Jump IN, Џули Барнс. „Сега можеме да ја зајакнеме превенцијата и интервенцијата и поефикасно да се справиме со здравствените нееднаквости. Понатамошните истражувања може да фрлат повеќе светлина и на намалувањата и на зголемувањата што ги гледаме во овие податоци. Се надеваме дека стапките ќе продолжат да опаѓаат на нивоата пред пандемијата бидејќи нашата заедница се враќа на мултисекторски, системски нивоа, стратегии за соработка кои истражувањата покажуваат дека го подобруваат здравјето на децата и дебелината на населението“.
Каунти Мерион има највисоки стапки на дебелина кај жените и мажите во детството во централната област Индијана.
Други податоци од извештајот покажуваат дека од 2014 до 2022 година, стапките на детска дебелина во централна Индијана се зголемиле:
„Нема ниту еден фактор кој придонесува за дебелината кај децата“, рече Душински. „Премногу Hoosiers се соочуваат со значителни бариери за здравјето. Овој извештај ја поставува основата за идна акција за справување со бариерите што ги спречуваат нашите соседи да бидат здрави и да им помогнат на децата и семејствата во централна Индијана да постигнат подобро здравје.
Повеќе информации:
Трендови на тежината кај децата и адолесцентите во централна Индијана. www.jumpinforhealthykids.org/c … ldhood-obesity-data/
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview