Итни случаи:  

Повикај доктор

Новото истражување кое го поврзува готвењето со природен гас со околу 12 отсто од случаите на астма кај децата, предизвика дебата за здравствените ризици од кујнските шпорети, како и повиците во Соединетите држави за засилена регулатива. Авторите на студијата рекоа дека нивните наоди сугерираат дека околу 650.000 деца во САД не би развиле астма доколку нивните домови имаа електрични или индукциски шпорети, споредувајќи го влијанието врз здравјето со влијанието на пасивното пушење.
Но, експерт кој беше вклучен во студијата ги доведе во прашање нејзините наоди и предупреди дека гасот останува многу поздрав од готвењето со дрва, јаглен и јаглен, кои се проценува дека предизвикуваат 3,2 милиони смртни случаи годишно од загадувањето на воздухот во домаќинствата, главно во земјите во развој.
Рецензираната американска студија беше објавена минатиот месец во International Journal of Environmental Research and Public Health.
Таа се заснова на пресметка на ризикот од развој на астма во домови со шпорет на гас од преглед од 2013 година на 41 претходна студија.
Комбинирајќи ја таа пресметка со податоците од американскиот попис, 12,7 отсто од случаите на детска астма во САД ги поврза со готвењето на гас.
Истата пресметка претходно беше користена во истражувањето во 2018 година, кое припишуваше 12,3 отсто од случаите на детска астма во Австралија на шпорети на гас.
Извештајот објавен во понеделникот ја користеше истата пресметка за поврзување на 12 отсто од детската астма со готвењето на гас во Европската унија.
Извештајот, кој не е рецензиран од колеги, беше објавен од групата за енергетска ефикасност CLASP и Европската алијанса за јавно здравје.
Европскиот извештај вклучуваше компјутерски симулации спроведени од холандската истражувачка организација TNO кои ја анализираа изложеноста на загадениот воздух во различни европски кујни за домаќинствата.
Утврдено е дека нивото на азот диоксид ги надминува упатствата на ЕУ и Светската здравствена организација неколку пати неделно во сите сценарија, освен за голема кујна со аспиратор што се отвора надвор од домот.
Според СЗО, азот диоксидот, кој се испушта кога гасот се согорува, е „загадувач тесно поврзан со астмата и другите респираторни состојби“.
Оваа година, CLASP ќе собере мерења за квалитетот на воздухот од 280 кујни низ Европа во обид да ги потврди резултатите.
Истражувањето доаѓа во време на зголемена контрола на шпоретите на гас во Соединетите држави.
Ричард Трумка Јуниор, комесар во Комисијата за безбедност на потрошувачки производи, во понеделникот твитна дека агенцијата „ќе ги разгледа сите пристапи кон регулативата“.
„Да бидам јасен, CPSC не доаѓа за ничии шпорети на гас. Регулативите важат за новите производи“, додаде тој подоцна.
Американската асоцијација за гас, лоби група, ја осуди американското истражување како „математичка вежба заснована на застапување која не додава никаква нова наука“.
Брејди Силс, менаџер во Институтот Роки планина и коавтор на студијата, ја отфрли изјавата на лоби групата.
„Се разбира, тоа е само математика“, изјави таа за АФП. „Но, тоа ни дава бројка што никогаш порано не сме ја имале.
Роб Џексон од Универзитетот Стенфорд, кој претходно објавил истражување кое покажува дека метанот што ја загрева климата може да истече од шпоретите на гас дури и кога тие се исклучени, рече дека американскиот весник е „поддржан од десетици други студии кои заклучуваат дека дишењето на загадувањето во затворен простор од гас може да предизвика астма“.
Но, истражувачите кои работат на префрлање на три милијарди луѓе кои сè уште готват со штетни цврсти горива како дрво, јаглен и јаглен во почисти извори изразија загриженост.
Даниел Поуп, професор по глобално јавно здравје на Универзитетот во Ливерпул во Велика Британија, рече дека врската помеѓу астмата и загадувањето од шпоретите на гас допрва треба да биде дефинитивно докажана и дека е потребно дополнително истражување.
Поуп е дел од тимот што спроведува истражување нарачано од СЗО за да ги сумира ефектите што различните видови гориво за готвење и загревање можат да ги имаат врз здравјето.
Поуп изјави за АФП дека резултатите, кои ќе бидат објавени подоцна оваа година, укажуваат на „значително намалување на ризикот“ кога луѓето се префрлаат на гас од цврсти горива и керозин.
Тие открија „незначителни ефекти (најчесто незначителни) од користењето гас во споредба со електричната енергија за сите здравствени резултати – вклучително и астма“, додаде тој.
Селс одговориле велејќи дека студијата не претпоставува причинска врска помеѓу астмата и готвењето со гас, туку ја пријавила поврзаноста помеѓу изложеноста и болеста користејќи студии кои датираат од 1970-тите.
„Мислам дека е вистински проблем што меѓународната заедница експлицитно не го препознава многу добро познатиот, многу истражен ризик од шпоретите на гас“, рече Силс.
„Плинот е секако подобар“ од готвењето на дрва или јаглен, рече таа. „Но, не е чист.
© 2023 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview