Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Ема О’Конор, Универзитетот Грифит
Надежта е на хоризонтот за болните деца на кои им е потребна интравенска канулација за да се даде лек. Рандомизирано контролирано испитување предводено од Универзитетот Грифит обезбеди докази за најефективниот тип на катетер што треба да се користи.
Предводени од Универзитетот Грифит д-р. студентката Tricia Kleidon, студијата неодамна беше објавена во JAMA Pediatrics и ги споредува периферните интравенски катетри (кои се кратки, тенки цевки вметнати во горните и долните екстремитети) и катетри со средна линија (кои се подолга алтернатива и се вметнуваат во надлактицата вена со врвот на катетерот што завршува непосредно пред аксиларниот или рамениот зглоб каде што има зголемен проток на крв). Насловен е „Средната линија во споредба со периферните интравенски катетри за терапија од четири дена или подолго кај педијатриски пациенти: рандомизирано клиничко испитување“.
Проф.
„Катетрите од средната линија може да го подобрат функционалното живеење и да го намалат неуспехот во споредба со традиционалните периферни интравенозни катетри“, рече Улман.
„Рандомизираното клиничко испитување покажа дека катетрите од средната линија не успеваат значително поретко отколку периферните интравенозни катетери.
„За децата кои примиле периферен интравенски катетер, 46% од нив имале неуспешни катетри, во споредба со само 16% од неуспесите кај децата кои примале катетри од средната линија“.
Студијата исто така откри дека катетрите од средната линија се поврзани со помалку обиди за вметнување, зголемено време на престој и пониски трошоци за здравствена заштита. Важно е дека и пациентите и родителите беа позадоволни од нив.
Клајдон рече дека кога вашиот пациент е болно дете, намалувањето на нивната болка и анксиозност е најважно.
„Оваа студија покажува дека во иднина, кога децата ќе бидат примени во болница, тие најверојатно ќе доживеат помалку стапчиња со игли и имаат поголема веројатност да добијат непрекинат третман што значи дека е поголема веројатноста да бидат отпуштени на време“, рече таа.
Рандомизираното клиничко испитување беше спроведено од јули 2020 до мај 2022 година и вклучуваше 128 пациенти од детската болница во Квинсленд.
Пациентите кои учествуваа беа на возраст меѓу 1 и 18 години на кои им беше потребна периферно компатибилна интравенска терапија четири дена или подолго.
Повеќе информации:
Tricia M. Kleidon et al, Средна линија во споредба со периферни интравенски катетри за терапија од 4 дена или подолго кај педијатриски пациенти, JAMA Pediatrics (2023). DOI: 10.1001/jamapediatrics.2023.3526
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview