Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Кејти Сатерли, Универзитетот А&М во Тексас
Пред да се роди бебе, лекарите се надеваат на безбедно породување, а родителите на здраво дете. За жал, состојбите како откажување на бубрезите може да се откријат само по раѓањето и бараат итен третман. На овие пациенти им е потребна перитонеална дијализа за да помогне во регулирањето на функцијата на бубрезите, и иако спасува живот, овој третман може да доведе до истекување течност и бара долг процес на заздравување.
За нивниот највисок врвен проект, тим од шест студенти од Катедрата за биомедицинско инженерство на Универзитетот А&М во Тексас дизајнирале прилагодени манжетни за дијализа и чаур за апликатор во форма на Т за да го подобрат процесот на перитонеална дијализа. Тимот наречен Rapid Cuff е спонзориран од Детската болница во Тексас (TCH) и го советува д-р Даниел Алге, вонреден професор на одделот за биомедицинско инженерство и неговиот брат д-р Џозеф Алге, претходно со TCH и моментално педијатриски нефролог во детската болница во Арканзас. .
„Бидејќи новороденчињата се оние кои најчесто користат перитонеална дијализа и целосно се потпираат на неа, им треба навистина добро решение“, рече членот на тимот Наоми Брејди. „Особено затоа што се потребни една или две недели за да заздрави местото на инцизијата, и тие не можат да добијат дијализа додека не заздрават. Осигурувањето дека ништо не тргне наопаку е од клучно значење за да се одржат во живот“.
Рапид Манжет започна да го забрза процесот на заздравување и да спречи истекување течност кај новородените бебиња за време на перитонеалната дијализа, процес кој им помага на бубрезите да го филтрираат отпадот и токсините во крвта. Оваа амбулантска операција вклучува вградување на катетер низ ѕидот на абдоменот. Едниот крај останува надвор од телото за да помине течноста за дијализа низ катетерот, а другиот крај слободно лебди внатре во абдоменот.
„Можете да поминете течност низ неа, а отпадот се дифузира во таа течност“, рече Брејди. „Ја вадите течноста, ставате нова течност и го повторувате тој процес по потреба, во зависност од тоа колку добро функционираат бубрезите.
Но, што предизвикува откажување на бубрезите? Понекогаш причината е генетска, пренесена од родител на дете или вродена, каде органите во форма на грав не успеваат да се развијат во утробата. Ова е особено честа појава кај предвремено родените бебиња. Како резултат на тоа, отпадот и токсините се акумулираат и дифузираат над капиларите во абдоминалната празнина.
Поради малите вени и малото снабдување со крв, бебињата со бубрежна инсуфициенција мора да користат перитонеална дијализа наместо хемодијализа, бидејќи цевката што се вметнува во раката за време на хемодијализата може лесно да испадне ако пациентот се движи многу наоколу.
Возрасните знаат да останат неподвижни кога примаат третман, но бебињата мрдаат по природа. За да се спречи лизгањето на цевката, тимот ги направи нивните двојно компресирани манжетни отпорни на превиткување со создавање на заптивка што побезбедно го прицврстува катетерот на телото.
„Најголемото нешто што го направивме е да ги смениме материјалите“, изјави членот на тимот Хејли Фелан. „Редовниот катетер за перитонеална дијализа веќе ги има манжетните на него, но тие се направени од полиестер. Го сменивме тоа со попорозна пена исполнета со хидрогел. Додадовме и трета манжетна што седи на раната надвор од телото и чаура за апликатор. Ракавот подобро го стандардизира поставувањето на катетерите и го спречува ширењето на манжетните пред да се стави во телото.“
„Апликаторот беше инспириран од апликатор за тампон“, рече Брејди. „Можете да ја компресирате манжетната за да биде дополнително мала за да се вклопи во помал засек. Откако ќе го залепите катетерот внатре, можете да го извлечете чаурот на апликаторот, додека катетерот останува“.
Во иднина, овој уред би можел да се прилагоди за да помогне во процесот на дијализа за педијатриски и возрасни пациенти со бубрежна инсуфициенција.
Што се однесува до иднината на овие Аги, тимот од шест е поделен. Хана Блудау планира да присуствува на SMU Cox School of Business за МБА и да работи за Texas Instruments како инженер за маркетинг на производи со полно работно време. Амелија Флуг ќе дипломира овој декември и планира да работи како инженер за маркетинг на производи во Texas Instruments, а Маријана Канту планира да работи во индустријата.
Реган Изабел посетува медицинско училиште на Факултетот за инженерска медицина во Тексас A&M. Брејди, исто така, посетува медицинско училиште, но на Тексасскиот колеџ за остеопатска медицина, а Фелан е магистер по биомедицинско инженерство во Тексас А&М пред да продолжи во индустријата.
„Овој проект е навистина личен за мене бидејќи се родив многу прерано“, изјави Фелан. „Навлегувам во таа моја страст како студент“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview