Итни случаи:  

Повикај доктор

Секој родител знае дека децата различно го поминуваат времето кога се на одмор. Нашето ново истражување откри колку е поинаку. За време на училишниот термин, децата стануваат околу 7 часот наутро, се облекуваат во своите униформи, одат до училиште, јадат храна од нивните кутии за ручек или кантини, играат на одмор и ручек, имаат часови по физичко здравје, седат и се досадуваат или се возбудуваат на часовите, и потоа оди дома. Нивниот ден е високо структуриран.
Меѓутоа, за време на училишниот распуст, сето тоа излегува низ прозорецот. Нашето ново истражување покажува дека за време на летните одмори, децата добиваат помалку физичка активност, повеќе време на екранот и јадат повеќе нездрава храна и помалку овошје отколку за време на терминот.
Значи, што можат семејствата да направат за да се спротивстават на ова?
Што откри нашето истражување
Побаравме 358 деца на возраст од девет до 11 години од 24 основни училишта низ Аделаида да носат бенд за активности четири недели во текот на учебната година и една недела за време на летниот распуст. Во исто време, ги замоливме децата да ни кажат за активностите што ги правеле и што јаделе.
Од податоците за опсегот на активности, откривме дека за време на летните одмори, децата седат дополнителни 27 минути и трошат 12 минути помалку на физичка активност. Откако ги прашавме децата за активностите што ги правеа, откривме дека децата добиваат 73 минути повеќе време на екранот секој ден, поминуваат дополнителни 22 минути во автомобили, автобуси и возови и уште 23 минути во јадење или дотерување. Тие, исто така, поминуваат дополнителни 16 минути само за ладење (седејќи слушајќи музика или не прават ништо).
Овие наоди значат дека нивната вкупна потрошувачка на енергија е за околу 13% помала. Откривме и дека квалитетот на исхраната на децата е понизок – повеќе нездрава храна и околу половина порција помалку овошје секој ден отколку во училиште.
Зошто е важно?
Повеќе физичка активност и помалку време на екранот се поврзани со подобро физичко и ментално здравје, повисоки нивоа на кондиција, подобри оценки во училиште и помал ризик од прекумерна тежина. Прекумерната тежина и дебелината во детството може да доведат до зголемен ризик од развој на дијабетес тип 2, проблеми со спиењето и ниска самодоверба.
Во текот на учебната година децата не се здебелуваат многу, но се здебелуваат во летниот распуст. Откривме дека тежината на сите деца во просек се зголемува шест пати побрзо за време на летниот распуст отколку за време на терминот. Всушност, кога децата би живееле секој ден како кога се на летен одмор, би додале дополнителни 6 килограми годишно. Децата исто така ја губат кондицијата, а нивното ментално здравје и благосостојба страдаат во текот на летните одмори.
Овие ефекти се полоши кај децата од посиромашно, помалку образовано потекло и децата кои се веќе со прекумерна тежина.
Како можеме да ги задржиме придобивките од децата на училиште, за време на празниците?
Некои повикаа на пократок училишен распуст. Но, австралиските летни одмори се прилично кратки според светските стандарди. Родителите во Австралија би можеле да ги поздрават четирите недели во кои уживаат учениците од Сингапур, а децата во 14-те недели што ги преживеале родителите во Египет.
Во САД и Европа, многу деца за време на летните одмори одат во летни кампови. Овие можат да бидат кампови за ноќевање, каде што децата остануваат преку ноќ, или дневни кампови каде децата си одат дома на крајот од секој ден. Должината на овие кампови варира многу и може да биде кратка (1 до 2 недели), средна должина (3 до 5 недели) или целосна летна сесија (7 недели или повеќе).
Истражувањето покажало каде децата одат во летен камп дневно (од понеделник до четврток) шест недели во текот на летото, децата се поактивни, помалку стационарни и јадат поздрава исхрана во деновите кога одат на летен камп, во споредба со деновите кога тие Остани дома. Овие кампови може да бидат резиденцијални или дневни кампови и може да комбинираат физичка активност со специфични активности за учење, како што се кодирање, уметност или драма.
Семејствата исто така може да се обидат да ги извлечат своите деца на отворено. Истражувањата покажаа дека децата веројатно ќе бидат поактивни кога се на отворено. Семејствата, исто така, може да се обидат да ги натераат своите деца да прават нешто физички активно пред да им дозволат време на екранот – ова може да биде дури и вршење задолженија како бришење на подот.
Семејствата можеби ќе се обидат да додадат дополнителна структура на празничните денови на нивните деца, но прилично е тешко да се одолее на можноста да спијат, грицкаат и прејадуваат со Netflix и видео игрите, кога содржината е прецизно дизајнирана да ги одржува децата да гледаат.
На големите проблеми им требаат смели решенија – дали е време училишните администратори и креаторите на политиките да ја преиспитаат должината на училишниот распуст или недостатокот на програмирање за летните одмори, заради здравјето на нашите деца?
Програмирањето на летните одмори може да потекнува од различни организации како што се спортски и клубови за активности, училишта, верски организации, музеи и уметнички галерии, групи за лица со посебни потреби, како и од приватниот сектор кој исто така нуди летни кампови.
Некои начини да се извлечат сите од куќата и да се преселат може да вклучуваат семејството уживање во еден ден во зоолошката градина, качување во [Tree Climb], поминување на денот во пливање и лизгање во вашиот локален воден центар или поминување време со животните во Фарм штала на Хандорф.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview