Итни случаи:  

Повикај доктор

Секогаш е стресно кога детето доживува стоматолошка болка или траума. Во чест на месецот на детското орално здравје, тимот на Детската стоматологија на UConn состави некои работи што треба да ги имате на ум за време на овие тешки ситуации. Информациите вклучени овде не се наменети или имплицирани како замена за професионални медицински или стоматолошки совети, дијагноза или третман. Кога се сомневате, секогаш контактирајте со стоматолог.
Американската академија за детска стоматологија (AAPD) смета дека „стоматолошкиот дом“ е постојан однос помеѓу стоматолог и пациент. Стоматолошки дом е местото каде што вашето дете добива сеопфатен третман. Стоматолошкиот дом треба да биде „континуирано достапен, координиран и фокусиран на семејството“. ААПД препорачува родителите да бараат да основаат стоматолошки дом за нивните деца најдоцна до 12-месечна возраст.
Редовните стоматолошки прегледи се од витално значење за да се осигурате дека забите и устата на вашето дете се здрави. Стоматологот може да ги едуцира родителите и да помогне во поставувањето на темелите за добри практики за орална хигиена дома. Стоматолозите често може да дијагностицираат и третираат кариес и проблеми со забите пред да почнат да предизвикуваат болка или други симптоми. Да имате редовен стоматолог во стоматолошки дом е една од најважните работи што можете да ги направите за да помогнете во спречување на итни случаи на забите и да се осигурате дека имате план доколку се појави итен случај.
Исто така е вредно да имате стоматолошки дом за вашето дете каде што можете да контактирате доколку имате какви било грижи. Стоматологот на вашето дете ќе биде запознаен со неговата или нејзината историја и стоматолошките потреби. На пример, треба да контактирате со стоматологот на вашето дете ако забележите празнина или рана на непцата или ако вашето дете доживува дентална чувствителност или непријатност. Вашиот редовен стоматолог може да помогне при секоја болка од никнувањето на забите или забите на мудроста. Конечно, стоматологот на вашето дете ќе биде вашата прва точка на контакт доколку вашето дете доживее забна траума.
Некои причини поради кои можете итно да го контактирате вашиот стоматолог може да вклучуваат:
Кога вашето дете има стоматолошки дом, неговиот стоматолог обично ќе има линија за после работното време на која можете да се јавите за итни прашања. Може да биде незгодно да се одреди кога да се јавите кај стоматологот на вашето дете. Во ситуации кои не се опасни по живот или чувствителни на времето, секогаш е најдобро да се консултирате со вашиот стоматолог пред да го однесете вашето дете во собата за итни случаи.
Лекови за болка без рецепт, како што се ацетаминофен или ибупрофен, се препорачуваат за болки во забите или непцата. Следете го дозирањето на пакувањето врз основа на возраста и тежината на вашето дете. Не се препорачуваат гелови за локална анестезија. Меката храна на собна температура честопати е најлесно да ја толерираат децата кога имаат забна болка. Исто така, поудобно е да се џвака на страната на устата подалеку од забот во болка. Јадењето или пиењето топла, ладна или слатка храна и пијалоци може да предизвикаат непријатност од кариес; избегнувањето на овие предизвикувачи може да помогне да се избегне влошување на болката.
Вашиот прв чекор е да го контактирате вашиот стоматолог што е можно поскоро. Млечните заби не се реимплантираат откако ќе бидат соборени. Исплакнете ја устата на вашето дете со вода и нанесете ладна облога на усните или образите за да избегнете оток. Нашата главна цел е да дејствуваме брзо за да избегнеме инфекција и да ја намалиме непријатноста на вашето дете.
Веднаш обидете се да го пронајдете исфрлениот заб. Ако можете да го лоцирате, избегнувајте да го допирате коренот и обидете се да го репозиционирате назад во штекерот на забот. Ставете го забот во Hank’s Balanced Salt Solution или комплет Save-a-Tooth, кои и двата се достапни преку шалтер. Забот/забите можете да ги ставите и во млеко. Главната цел е да се одржи забот влажен, но ние го обесхрабруваме ставањето на забот во вода. Времето е од суштинско значење со исфрлен траен заб, затоа веднаш одете на стоматолог или во собата за итни случаи доколку повредата се случи по работното време.
Треба да го посетите вашиот најблизок оддел за итни случаи ако вашето дете се соочува со состојба опасна по живот. Исто така, треба да ја користите собата за итни случаи за лекување на забна траума чувствителна на време, ако не можете да дојдете до стоматологот на вашето дете.
Опасните по живот стоматолошки состојби може да вклучуваат:
Временски чувствителна дентална траума може да вклучува:.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview