Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Rutgers University
Новите федерални студии во коавторство на експерти за аутизам во Рутгерс открија дека повеќе деца биле дијагностицирани со аутизам отколку кога било од кога започна следењето пред повеќе од две децении.
Според Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ), околу 4% од 8-годишните момчиња и 1% од 8-годишните девојчиња имаат аутизам во САД. Овие проценки се највисоки од аутизмот на ЦДЦ и Мрежата за следење на пречки во развојот (ADDM) е создадена во 2000 година.
Двегодишните студии од мрежата ADDM, кои ги анализираа податоците од 2020 година, беа коавторици на Валтер Захородни, директор на Студијата за аутизам во Њу Џерси на Медицинскиот факултет Рутгерс Њу Џерси и Џозефин Шенуда, епидемиолог на Рутгерс.
Првата студија, извештајот за преваленца на аутизмот на ЦДЦ во 2020 година, покажа дека Калифорнија поставила нови рекорди, дијагностицирајќи 45% повеќе момчиња со аутизам од која било друга држава во мрежата. Скоро 7% од сите 8-годишни момчиња во регионот на Сан Диего се проценува дека имаат нарушување на спектарот на аутизам (ASD), според извештајот.
Во Њу Џерси, комбинираната стапка на 8-годишни момчиња и девојчиња со АСН беше 28,7 на 1.000 деца (2,9%), трета највисока зад Минесота (3%) и Калифорнија (4,5%).
Мериленд забележа најниска стапка (2,3%) во 11-те држави во мрежата (која ги вклучува Аризона, Арканзас, Калифорнија, Џорџија, Мериленд, Минесота, Мисури, Њу Џерси, Тенеси, Јута и Висконсин).
„Конкретно за Калифорнија, податоците се изненадувачки и претставуваат највисоки проценки за преваленцата на аутизмот од еден регион со епидемиолошка студија“, рече Захородни.
Може да има неколку причини за нееднаквоста меѓу бројот на Калифорнија и остатокот од земјата, рече тој. Како прво, бројките на Калифорнија беа извлечени од област во метрото Сан Диего што ги предводи националните напори за дијагностицирање на аутизмот што е можно порано, преведувајќи се во поточни – и повисоки – бројки од другите држави.
Центрите финансирани од државата, исто така, обезбедуваат евалуации и координација на услуги за децата со попреченост и нивните семејства. Другите држави можеби се пребројуваат затоа што немаат толку многу дијагностички ресурси, рече тој.
„Вистинската стапка можеби не е суштински различна помеѓу Калифорнија и другите држави на АДДМ, вклучително и Њу Џерси“, рече Захородни. „Она што е различно е тоа што Калифорнија имплементирала некои широки програми за скрининг и интервенција, што можеби резултирало со повисока проценета преваленца отколку на друго место во мрежата.
Калифорнија, исто така, ги надмина сите други држави во студијата од 2018 година, забележувајќи вкупна преваленца од 38,9 на 1.000 деца. Државата не беше вклучена во студијата од 2016 година.
Захородни рече дека другите држави треба да размислат за проширување на програмите за скрининг за да се повтори она што Калифорнија го направила. „Постојаниот универзален скрининг на малите деца координиран преку повеќе педијатриски практики може да биде начин да се направи разлика во откривањето и интервенцијата на аутизмот“, рече тој.
Придружниот извештај за 2020 година, кој ја проценува раната идентификација на аутизмот кај 4-годишните деца, откри слични обрасци и трендови. Вкупната преваленца во оваа возрасна група се зголеми за 26% во споредба со резултатите од 2018 година – на 2,1% од децата. Но, стапките варираат во голема мера и беа 265% повисоки во Калифорнија отколку во Јута, државата со најниска преваленца.
Потешко е да се утврди зошто преваленцата на АСН продолжува да се зголемува. Иако постојат познати фактори на ризик за аутизам, вклучително возраста на родителите, раѓање со повеќекратна бременост, недоносеност, породување со царски рез и нега во единицата за интензивна нега по породувањето, овие перинатални фактори останаа релативно стабилни дури и додека стапката на АСН продолжи. да наплив.
Вообичаена заблуда е дека подобрата свест и поголемата достапност на услугите во голема мера се одговорни за порастот, но Захородни рече дека тоа е „невозможно“ бидејќи опсегот и широчината на зголемувањето се опсежни кај сите подтипови на АСН, од благи до тешки и кај сите демографски групи.
„Ова не е само феномен на станување почувствителни на суптилно оштетените деца“, рече тој.
Меѓу другите најважни моменти од извештаите:
„Некогаш сметано за ретко нарушување, овие бројки сугерираат дека аутизмот можеби е еден од најчестите попречености“, рече Захородни. „Проблемот е што не разбираме кои се примарните двигатели на зголемувањето“.
Повеќе информации:
Кели А. Шо и соработници, Рана идентификација на нарушување на спектарот на аутизам кај децата на возраст од 4 години – Мрежа за следење на аутизмот и пречки во развојот, 11 локации, Соединетите Американски Држави, 2018. (2021).
dx.doi.org/10.15585/mmwr.ss7010a1надворешна икона
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview