Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Самоубиствата меѓу најмладите тинејџери во САД се зголемувале со години пред пандемијата – со училишниот стрес, социјалните мрежи и оружјето како потенцијални фактори, според една нова студија. Истражувачите откриле дека меѓу 2008 и 2018 година, стапката на самоубиства меѓу 13- и 14- годишниците на национално ниво се зголемија повеќе од двојно – од приближно две смртни случаи на 100.000 тинејџери во 2008 година, на пет на 100.000 една деценија подоцна.
Тоа беше остар пресврт на падот што започна во доцните 1990-ти.
А, всушност, самоубиството сега е водечка причина за смрт кај 13- и 14-годишниците во Соединетите Држави, вели вишиот истражувач д-р Сара Вуд, професор по педијатрија на Медицинскиот колеџ Шмит на Универзитетот Флорида Атлантик.
Студијата – објавена на интернет неодамна во Annals of Pediatrics and Child Health – доаѓа во услови на растечка загриженост за менталната благосостојба на децата во САД. Со години, студиите прикажуваат зголемени стапки на депресија, анксиозност и самоубиствени мисли и однесување. И најновите владини истражувања на средношколците во САД и понатаму даваат мрачна слика.
„Во мојот ум, оваа студија е уште едно предупредувачко ѕвоно“, рече Вуд. „Работите не се подобруваат. Тие се влошуваат“.
Многу е кажано за ефектите на пандемијата врз менталното здравје на децата. И иако тоа е вистина, пандемијата додаде на проблемите што постоеја одамна, рече Џозеф Фајнглас, истражувачки професор на Медицинскиот факултет Фајнберг на северозападниот универзитет во Чикаго.
Феинглас, кој не бил вклучен во студијата, рече дека новото истражување го истакнува тој мрачен факт. Поголемото прашање, рече тој, е што може да се направи во врска со тоа?
„Размислував многу за тоа што би можело да го поттикне ова“, рече Феинглас. Во студија од 2022 година, тој и неговите колеги откриле дека во Илиноис, посетите на децата во итна помош поради самоубиствени мисли се зголемиле за 59% помеѓу 2016 и 2021 година – со остар скок во 2019 година, пред пандемијата.
Феинглас рече дека мисли дека големата употреба на социјалните медиуми од страна на децата е дел од приказната, иако само еден фактор.
Вуд се согласи. Тоа е делумно поради времето на пресврт во стапките на самоубиства кај младите тинејџери. Пред 2008 година, покажа студијата, таа стапка опаѓа – од околу 2,3 смртни случаи на 100.000 во 1999 година, на 1,5 на 100.000 во 2007 година.
Според тимот на Вуд, шаблонот сугерира улога на социјалните медиуми, бидејќи сајтовите како Фејсбук, Јутјуб и Твитер беа лансирани помеѓу 2004 и 2006 година. Подоцна следеа апликации како Instagram и SnapChat, кои станаа многу популарни меѓу тинејџерите.
Минатите студии, рече Вуд, ја поврзаа тешката употреба на социјалните мрежи со зголемените ризици од вознемиреност и депресија кај децата.
Постојат различни можни причини, велат и двајцата истражувачи. Социјалните медиуми може да го влошат малтретирањето, предизвикувајќи ги децата постојано да се споредуваат со другите, изложувајќи ги на секакви негативни пораки и го привлекуваат нивното внимание на екранот наместо на нивниот реален живот.
Но, речиси сигурно нема ниту еден виновник за да се обвинат.
Феинглас укажа на поширокиот контекст: „Мислам дека нешто многу токсично се случува во американското општество“.
Тој истакна дека 2008 година, исто така, ја одбележа економската криза и станбената криза што беше особено груба за младите семејства со деца. Кога родителите се под притисок, тоа го чувствуваат и нивните деца.
Во исто време, рече Фајнглас, нацијата забележала „брзо растечки тензии“ и отворено непријателство меѓу либералните и конзервативците, влошена епидемија на опиоиди, масовни пукања и други културни прашања што можат да им дадат на децата „чувство дека иднината не е светла. ”
А сеприсутниот паметен телефон може да ги изложи децата на лошата страна на животот на начин на кој не беа минатите генерации.
„Социјалните медиуми може да ја засилат оваа порака дека светот е ужасно место“, рече Феинглас.
Во меѓувреме, студијата откри и одредени други обрасци. Едниот беше поврзан со географијата, при што стапките на самоубиства беа повисоки во руралните области отколку во големите градови, особено кога станува збор за смртни случаи од огнено оружје: има 2,3 такви смртни случаи на 100.000 во руралните области, наспроти 1,6 на 100.000 во големите градови.
Вуд рече дека тоа покренува прашања за пристапот до оружје во руралните делови на земјата – иако, додаде таа, лошото ментално здравје сè уште ќе биде во срцето на проблемот.
Истражувачите, исто така, открија дека стапките на самоубиства кај младите тинејџери се зголемиле во текот на учебната година и опаѓале во текот на летото, што укажува на тоа дека училишниот стрес може да биде фактор.
Истиот модел го видел Фенглас во неговата неодамнешна студија. Тоа би можело да биде делумно поврзано со малтретирањето, но децата овие денови се соочуваат и со голем академски притисок, истакна тој. Тие ја слушаат пораката дека треба да завршат факултет за да имаат добар живот – до степен што минатите генерации не го правеле.
Вуд се согласи дека децата денес се соочуваат со стресни фактори.
„Мислам дека имаме тенденција да бидеме општество „тип А“, ориентирано кон достигнувања“, рече таа. „Но, ние исто така треба да ги оставиме децата да бидат деца“.
Иако студиите даваат мрачна слика, Вуд исто така истакна дека самоубиството на тинејџерите останува релативно ретко. Таа смета дека наодите како овие се начин да се подигне свеста и да не „мобилизираат“.
И двајцата истражувачи рекоа дека училиштата се главно место за интервенирање. Тоа, рече Фајнглас, треба да вклучува охрабрување на децата да внимаваат едни на други и да зборуваат ако забележат дека пријателот е „долу и надвор“.
За родителите, Вуд ја нагласи важноста да поминувате време со вашите деца и да им покажете дека можат да разговараат со вас.
„Треба да им дадеме до знаење дека сме тука за нив и дека слушаме“, рече таа.
Повеќе информации:
Американската фондација за превенција од самоубиства има совети за родителите.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview