Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Стивен Рајнберг
Деца со ментални здравствени проблеми ги преплавуваат болниците во Америка.
Една нова студија на 4,8 милиони педијатриски хоспитализации помеѓу 2009 и 2019 година покажа дека бројот на хоспитализации за акутна нега за деца со проблеми со менталното здравје значително се зголемил. Во 2019 година, повеќето се должат на обиди за самоубиства, самоубиствени мисли или самоповредување, велат истражувачите.
„Она што го гледаме се сè повеќе болнички престој од страна на деца и адолесценти поради проблеми со менталното здравје во однос на апсолутни бројки, а значително поголем дел од овие престои се поврзани со самоубиство или самоповредување“, рече водачот на студијата Мери Аракелјан. , менаџер на истражувачки проект во медицинскиот центар Дартмут-Хичкок во Либан, Н.Х.
„Со оглед на тоа што хоспитализацијата поради проблеми со менталното здравје претставува поголем дел од сите педијатриски хоспитализации во 2019 година отколку во 2009 година, императив е да се разгледа како стационарните поставки ќе ги задоволат потребите за ментално здравје на растечката популација на млади луѓе“, додаде таа.
Студијата покажа дека детските хоспитализации за ментално здравје се зголемиле за 26% помеѓу 2009 и 2019 година.
И, во истиот период, оние што се должат на обид за самоубиство, самоубиствена мисла или самоповредување се зголемија од 31% на 64%.
Вишиот истражувач д-р ЏоАна Лејенар, заменик-претседател за истражување во педијатрискиот оддел во Дартмут-Хичкок, рече дека децата со проблеми со менталното здравје одат во болници бидејќи немаат каде да се обратат.
„Болниците за акутна нега обезбедуваат пристап до грижа за младите и семејствата кога тие доживуваат ментална здравствена криза и не се сигурни каде на друго место да се обратат, кога им треба медицинска нега за обид за самоубиство или самоповредување и кога се загрижени дека не се безбедни дома“, рече таа.
Хоспитализирањата се маркер за зголемената преваленца и сериозноста на состојбите со менталното здравје кај децата, рече Лејнаар.
Напливот најверојатно се должи на многу фактори, рече таа.
„Знаеме дека има национален недостиг на професионалци за ментално здравје и географски разлики во професионалците за ментално здравје кои се грижат за деца“, рече Лејнаар. „Како резултат на тоа, често е тешко пристапен третман заснован на заедницата. На многу места, пациентите мора да поминат голема далечина за да пристапат до нега.
Во меѓувреме, преваленцата на состојби на ментално здравје кај младите продолжи да расте за време на пандемијата COVID-19, рече таа.
Покрај тоа, постојат неколку фактори на ризик за кризи на менталното здравје, а многу од нив се во пораст во изминатата деценија. Тие вклучуваат социјални медиуми, слаб сон и конфликти меѓу врсниците и семејството, рече Лејнаар.
Недостатокот на ресурси од заедницата и училиштата исто така придонесуваат, рече Аракелјан.
„Веројатно е дека додека другите причини за хоспитализација кај децата стануваат се поретки поради подобреното амбулантско управување, ресурсите за ментално здравје засновани на заедницата и училиштата не се во чекор со потребите“, рече таа.
Лејнаар рече дека е важно родителите да знаат дека прашувањето на нивните деца за самоубиство и мисли за самоповредување не го зголемува ризикот од самоубиство.
„Можеби е заштитнички, дозволувајќи им на семејствата да бараат поддршка пред да се случи криза. Намалувањето на стигмата при разговорите за состојбите на менталното здравје е исто така важно“, рече таа. „Симптомите на менталното здравје се вообичаени кај адолесцентите, а да се биде отворен да се зборува за нив и да се побара рано лекување може да биде навистина корисно за некои млади“.
Студијата беше објавена на 28 март во списанието на Американското медицинско здружение.
Експерт за ментално здравје од Њујорк се согласи дека има недостиг од даватели на услуги и недостаток на амбулантски услуги за да им се помогне на децата кои имаат емоционални проблеми.
Д-р Скот Краковер го гледа резултатот од тоа во неговата пракса како детски психијатар што присуствува во Northwell Health во Глен Оукс, Њу.
„Ние сме преплавени во нашите амбулантски услуги“, рече тој. „Ние се трудиме максимално, но нема други даватели на ментално здравје за да се справат со потребите на амбулантите“.
Покрај тоа, нема доволно даватели на грижа за ментално здравје за да им помогнат на децата пред или по кризата, рече Краковер. И поголемиот дел од осигурувањето не ја покрива долгорочната нега што им е потребна на овие млади луѓе.
„Осигурувањата станаа построги за тоа што ќе покријат“, рече Краковер. „Со оглед на сè што се случува, и бидејќи никој не сака да гледа луѓе кои се борат со ова, осигурувањето е голема бариера.
Ако порано дијагнозата и третманот беа полесно достапни, многу од овие хоспитализации би можеле да се избегнат, рече тој.
Како што е, еден млад човек можеби ќе треба да чека и до шест месеци за амбулантски преглед поради недостиг на даватели на услуги, рече Краковер. Недостатокот на амбулантска грижа често е причината зошто децата и тинејџерите не се лекуваат од депресија, анксиозност и самоубиствени мисли додека не се појави криза, а одењето во собата за итни случаи е единствената опција, рече тој.
Повеќе информации:
За повеќе за децата и менталното здравје, видете во Центрите за контрола и превенција на болести на САД.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview