Итни случаи:  

Повикај доктор

Стапките на вакцинација за детските градинки во САД повторно се намалија минатата година, а федералните власти започнуваат нова кампања за да се обидат да ги подигнат. Вообичаено, 94% до 95% од градинките се вакцинирани против сипаници, тетанус и одредени други болести. Стапките на вакцинација паднаа под 94% во учебната 2020-2021 година, за време на првата година од пандемијата COVID-19.
Студијата на Центрите за контрола и превенција на болести објавена во четвртокот покажа дека стапките повторно се намалиле во учебната 2021-2022 година, на околу 93%.
Пандемијата ги наруши вакцинирањето и другата рутинска здравствена заштита за децата, а исто така ја оданочуваше способноста на училишните администратори и медицински сестри да следат кои деца не се ажурирани при истрелите. Претставниците на ЦДЦ рекоа дека намалената доверба во вакцините е уште еден веројатен придонес.
„Мислам дека тоа е комбинација од сите тие работи“, рече д-р Георгина Пикок, директор на Одделот за имунизација на ЦДЦ.
Здравствените власти се фокусираат на градинките бидејќи токму во тоа време повеќето деца влегуваат во училишните системи. Јавните училишта обично бараат вакцинирање како услов за присуство, иако се дозволени некои исклучоци.
Ваквите исклучоци беа малку зголемени минатата учебна година, но Шенон Стокли од ЦДЦ рече дека тие не се главниот двигател на намалувањето. Наместо тоа, повеќе училишта ги олабавија своите политики за да дозволат упис, додека на семејствата им дадоа грејс период да добијат снимки, рече таа.
Новите бројки сугерираат дека дури 275.000 детски градинки немаат целосна заштита од вакцини.
Намалувањето на стапката на вакцинација ја отвора вратата за појава на болести кои некогаш се мислеле дека се во ретровизорот, велат експертите. Тие укажуваат на случај на паралитична детска парализа пријавен минатата година во Њујорк и на неодамнешните бранови на сипаници во Минесота и Охајо.
Овие епидемии се совпаѓаат со анегдотски и анкетни информации кои сугерираат дека повеќе родители ги преиспитуваат основните вакцини за детството кои долго време се слават како успешни приказни за јавното здравје.
Анкетата на Фондацијата Кајзер Семејството минатиот месец покажа помала поддршка кај родителите за барањата за вакцини во училиштата наспроти истражувањето од 2019 година.
„Тоа е лудо. Има толку многу работа што треба да се заврши“, рече д-р Џејсон Њуланд, доктор за детски инфективни болести во детската болница Сент Луис и потпретседател за здравје на заедницата на Универзитетот Вашингтон.
Други лекари му рекоа дека повеќе родители се селективни за тоа кои вакцини да ги даваат на своите деца. Податоците на ЦДЦ го рефлектираа тоа: Стапката на вакцинација против сипаници опадна посилно од стапката на вакцини против сипаници, заушки и рубеола.
Оваа недела, ЦДЦ започна кампања наречена „Ајде да се кренеме“ – акроним за рутински имунизации на распоред за сите. Вклучува нови едукативни материјали за да им помогне на лекарите да разговараат со семејствата за вакцинирањето, како и информации за семејствата кои имаат прашања во врска со вакцините.
Градењето доверба во вакцините „е нешто што треба да се случи на локално и ниво на заедницата“, рече Пикок.
Студијата на ЦДЦ од четвртокот се базираше на извештаите за вакцинација во градинките во јавните училишта од 49 држави и извештаите за приватни училишта од 48 држави. Монтана не објави податоци.
Стапките варираат низ целата земја. Претставниците на ЦДЦ забележаа значителни зголемувања во неколку држави, вклучувајќи ги Хаваи, Мејн, Мериленд и Вајоминг. Но, повеќето држави забележаа падови, со најголем пад во Мисисипи, Џорџија и Висконсин.
Вториот извештај на ЦДЦ во четвртокот покажа дека вкупните стапки на вакцинација кај помладите деца останале високи и стабилни, иако имало пад кај децата кои биле сиромашни и живееле во рурални области. Извештајот се заснова на национално телефонско истражување од 2021 година на родители на деца на возраст од околу 2 години.
Зошто разликата? Претставниците на ЦДЦ рекоа дека се чини дека лекарите и родителите се погрижиле помладите и поранливите деца да добијат првична заштита од вакцини за време на пандемијата, но можеби имало опаѓање во добивањето засилувачки дози и дополнителни вакцини како што децата старееле.
© 2023 Асошиетед прес. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview