Итни случаи:  

Повикај доктор

Добивате играчки за некои од малите деца во вашиот живот оваа празнична сезона? Експертите од Penn State Health нудат совети за правење безбедни избори.Секоја година, околу 200.000 деца во САД завршуваат во собата за итни случаи со повреди поврзани со играчки, кои се движат од труење до опасност од гушење, според Џен Лау, програмски менаџер за детска траума и превенција на повреди во детската болница Пен Стејт во Херши, Пандија. .
„Не се сите играчки безбедни“, вели д-р Мери Кетрин Сантос, педијатриски хирург во болницата. „Гледаме проблеми со децата на кои им е потребна операција или имаат трауматски повреди од играчки каде што детето не е надгледувано или играчката е дадена на дете на погрешна возраст.
Меѓу најголемите грижи се батериите со копчиња или магнети.
Ако се проголтаат, магнетите може да се привлечат еден кон друг внатрешно, предизвикувајќи перфорација, извиткување или блокирање на цревата и инфекција. Може да биде потребна хируршка интервенција.
„Малите инстинктивно истражуваат ставајќи ги работите во уста“, рече Лау. „Тоа е она што тие го прават во развој. А батериите со копчиња се буквално опасни по живот.
Опасност демне и во празничните картички кои пуштаат музика и имаат подвижни делови. Тие лесно може да се расклопат, изложувајќи ги опасните батерии.
„Видовме смрт поради тоа“, рече Лау во соопштението за вестите од Пен Стејт.
Еве повеќе начини да го заштитите вашето дете:
Проверете ги сите нови играчки. Обрнете внимание на етикетите – вклучувајќи упатства за возраста, мали делови и нетоксични индикатори. Проверете дали преградите за батерии се безбедни и не можат да се отворат. Чувајте ги потенцијално небезбедните играчки што им припаѓаат на постарите деца подалеку од помалите браќа и сестри.
Следете ги препораките за возраста на етикетите на играчките. Тие се одредуваат врз основа на развојните вештини и способности на децата на одредена возраст, како и специфичните карактеристики на играчката. Играчките означени за возраст од 3 години па нагоре може да содржат мали делови кои можат да бидат опасност од задушување. Фиџет спинери кои имаат мали отстранливи делови се опасност од задушување.
Купувајте внимателно. Купувајте играчки само од реномирани продавачи и познати брендови. Фалсификуваните играчки веројатно нема да се усогласат со строгите закони за безбедност на играчките. Проверете ги прегледите и фотографиите на производите кога купувате онлајн. Едно црвено знаме е малку или главно негативни критики. Слабо фотошопираните слики, печатни грешки или правописни грешки во описот се уште еден доказ дека производот може да биде нелегитимен.
Направете внимателна проверка. Проверете го производот и пакувањето за да бидете сигурни дека деловите не се оштетени. Оштетените делови може да станат опасност од задушување.
Проверете ги стручните извори. Playsafe.org вклучува совети за безбедност на играчки и безбедни водичи за купување играчки. Неговиот дел за повлекување понекогаш нуди информации пред продавниците да ги отстранат повлечените играчки од полиците. Светот против играчките што предизвикуваат штета објавува годишна листа на „10 најлоши играчки“, која може да обезбеди важни информации.
Полнетите играчки или перници може да бидат опасни. Тие никогаш не треба да се ставаат во креветчето за новороденче поради потенцијално гушење.
Знајте ги овие бројки. Ако се сомневате дека вашето дете проголтало потенцијална токсична супстанција од хемиски сет, јавете се на Poison Control на 1-800-222-1222. Може да пријавите небезбедна играчка до Комисијата за безбедност на потрошувачки производи на САД преку телефонската линија на агенцијата на 1-800-638-2772.
„Тоа се случува кога не гледате“, рече Сантос. „Нема замена за надзорот и сегашното родителство.
Авторски права © 2022 HealthDay. Сите права се задржани.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview